No, taky premyslim ze koupim celou sestavu, a tu grafiku si necham :)
Odpovědět0 0
Ten nedostatek komponent snad není zapříčiněn žádnou katastrofou, ale zvýšenou poptávkou. Kdyby zvýšená poptávka nebyla, tak není nedostatek komponent.
Odpovědět3 0
Navíc si myslím, že 2-3 roky návrat do normálu rozhodně trvat nebude. Počítač dnes není věc, kterou by si člověk kupoval na rok, trh se nasytí a očekávám, že poptávka půjde v druhém pololetí prudce dolů. Jediné, s čím asi bude problém budou grafické karty, aspoň dokud neskončí současné těžební horečka.
Odpovědět2 0
Až na to že príde zen 4 a ddr5.. tak zas odznova pôjde o zvýšenie dopytu
Odpovědět0 0
Proč by mělo? Většina lidí nekupuje, protože je na trhu něco nového, ale proto, že jim a) starý počítač odešel, b) nestačí jim výkon/výbava současného počítače, c) počítač zastaral morálně (čti dlouho si nekoupili nic nového), d) počítač neměli a teď ho potřebují. Skupina lidí, kteří potřebují mít to nejnovější a nejlepší hned je poměrně málo. A vzhledem k nárůstu prodejů v poslední době je jasné, že skupiny b), c) a d) nakoupily teď a vzhledem k výkonu současných počítačů a obvyklým požadavkům asi dlouho nebudou mít důvod k výměně. A firmy teď spíš budou šetřit (ty zbylé, co nenakoupily v době konjunktury). Prostě pokud byl trh +- ustálen a najednou došlo k výraznému výkyvu jedním směrem (přičemž nedošlo k nějakému revolučnímu technologickému průlomu nebo vývoji), tak je celkem jasné, že bude následovat výkyv druhým směrem a poté zase postupná normalizace na +- podobné hladině jako předtím.
Odpovědět0 0
B je správně šéfe. Pokud řádně jede vývoj jak procesorů, tak softwaru, tak prostě dochází ke generační obměně fatálním zastaráním a nedostatkem výkonu. Na 2-3 generace starém počítači (tj by voko, 3-4 roky) najednou plynule nejedou nové verze prakticky jakéhokoliv softwaru. Intel za "zlatých bulldozerových dob" prokázal neskutečnou krátkozrakost, když kašlal na vývoj, tlak na nové generace.. Uznávám, nahrabali těžké prachy, ale současně pod sebou podtrhli stoličku. Lidem najednou na "windows a office" stačilo klidně 10 let staré PC, v zásadě nebyl důvod k výměně za nové, dokud fungovalo.
A ohledně otázky, kdy se "trh" srovná.. Já osobně vůbec nevidím kladnou odpověď. ASML umí dodat 50 EUV mašinek ročně za podmínky, že montuje i řiditelova tchýně a jeho pes.. Což při 10 EUV vrstvách dává něco pod 100 tisíc wafferů měsíčně. Pokročilejší proces, víc EUV vrstec. A všichni se tlačí právě do pokročilejších procesů.. Možná jsem hlupák a nevidím očividné, ale podle mého by "trh" mohla narovnat jedině čína, pokud by ukradla know how ASML a začala být schopná EUV twinscany montovat "dle potřeby". Tedy momentálně řekněme pár SET za rok. A PAK by asi začali nejrůznější jedinci ječet a pro změnu by se to zaseklo u soudů..
PS: a navíc, jak se ukazuje, tak ani tohle by ASI krizi nevyřešilo. Jen by místo křemíků začaly chybět napájecí kaskády a pryskyřice k pouzdření.. (a podle mého, další křemíky v podobě ramek a interposerů.. A je naprosto fu(c)k, jestli interposerů pod celý čip, nebo jen emib.. Poptávka roste rychleji než nabídka a je jedno, které firma to konkrétně řeší jak.
Odpovědět0 3
B) bylo správně v minulosti, ale v současné době prostě nároky softwaru nerostou zdaleka tak rychle jako výkon hardwaru. Samozřejmě, jsou aplikace, kde bude výkonu vždy málo (rendering, práce s videem), problém je v tom, že to zas tolik lidí nedělá. Koneckonců na jakém 3-4 roky starém počítači dnes nepojedou plynule windows 10, office, mail, chrome? Na běžné domácí použití pořád stačí 4 jádrový Skylake, a to je 6 let starý procesor. U nás v práci máme počítače přes 10 let staré, dokonce bez SSD, a přesto se na tom pořád dá pracovat.
Co se týče ASML, nedostatek EUV mašin je problém jenom u nejmodernějších výrobních procesů. Těmi se ale vyrábí stále velmi málo z celkového množství čipů. Viz zde -
https://www.tsmc.com/english/dedicatedFoundry/manufacturing/fab_capacity , procesy 28nm a méně tvoří asi třetinu výroby TSMC, z toho 7nm a menší procesy budou tvořit jenom pár procent. Příčinou současné krize ve výrobě není nějaký zásadní systémový problém, ale nečekaná poptávka vlivem koronaviru. Když koronavirová krize skončí, tak klesne i poptávka, a klesne na dlouho. Navíc se dá očekávat, že vzpamatování z krize bude nějakou dobu trvat, už teď má dost lidí existenční potíže a až skončí programy vládní podpory ekonomiky, tak jich bude ještě více. To všechno se na poptávce podepíše.
Odpovědět0 0
No alespoň vyprodají ležáky. A budou přicházet novinky.
Odpovědět0 0