Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Propojení počítačů bezdrátově pro domácí použití s Wi-LAN

31.8.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Propojení počítačů bezdrátově pro domácí použití s Wi-LAN
I pro domácí použití jsou propojovány poćítače do sítě a hned bezdrátově.
Propojení jednotlivých stolních počítačů již není doménou pouze pro velké firmy. Postupem času se objevily nabídky jak pro malé kanceláře, tak i pro domácí použití (zajímavou nabídkou jsou síťové kity obsahující úplnou sadu pro instalaci počítačové sítě, hub, LAN karty, propojení, ovladače ...).

Domácí počítačové sítě se ujal Philips ve spolupráci s Wi-LAN. Jejich návrh se soustředil na bezdrátovou komunikaci mezi jednotlivými pracovišti pro aplikace přenosu dat v reálném čase z oblasti audia a videa. Obě společnosti již demonstrovaly IEEE 1394 bezdrátový přenos na 2.4 GHz s použitím patentu od Wi-LAN. První ukázka proběhla na konferenci IFA (Internationale Funkausstellung) v Evropě s použitím W-OFDM technologie, která spočívá v širokopásmovém ortogonálním dělení frekvence při multiplexním provozu. Philips se vždy věnoval řešením počítačových sítí klasickou metodou (kabelové propojení) i bezdrátově implementací 1394. Nicméně pro domácí použití dával přednost bezdrátovému propojení.

Pro přenos audio a video dat se používá formát MPEG-2 a pro kvalitní sledování sekvencí je nutné dodržet plynulou dodávku dat. Technologie Wi-LAN je přímo koncipována pro bezdrátový přenos multimediálních dat. Philips Semiconductor provedl ve spolupráci s vývojáři Wi-LAN modifikaci ethernet adaptéru pro W-OFDM. Při demonstraci byl prezentován systém, který data formátu MPEG-2 transportuje např. prostřednictvím Philips set-top boxů. Set-top box konvertuje signál na IEEE 1394 data a následně přes Wi-LAN W-OFDM radiový systém. Na druhé straně Wi-LAN datový tok, který byl přenesen vzduchem, převede prostřednictvím přijímače.

Otevřenou otázkou zůstává použitá frekvence přenosu dat, která je zvláště důležitá v domácích podmínkách, kde nelze vyloučit existenci jiných rádiových zdrojů, které pracují na obdobných frekvencích. Pro správný přenos dat po síti je třeba dodržet určitý minimální odstup mezi použitými signály, popř. využít i modulace. Nicméně má tato technologie značnou budoucnost a Philips předpokládá značné rozšíření již koncem příštího roku.