- Od žádného vývojáře by nemělo být požadováno, aby výhradně používal obchod s aplikacemi nebo používal doplňkové služby vlastníka obchodu s aplikacemi včetně platebních systémů.
- Žádný vývojář by neměl být diskriminován na základě obchodního modelu vývojáře, způsobu poskytování obsahu a služeb nebo toho, zda jakýmkoli způsobem soutěží s vlastníkem obchodu s aplikacemi.
- Každý vývojář by měl mít včasný přístup ke stejným rozhraním interoperability a technickým informacím, jaké vlastník obchodu s aplikacemi poskytuje svým vlastním vývojářům.
- Každý vývojář by měl mít přístup do obchodů s aplikacemi, pokud jeho aplikace splňuje spravedlivé, objektivní a nediskriminační standardy pro zabezpečení, soukromí, kvalitu, obsah a digitální bezpečnost.
- Data vývojáře by neměla být používána ke konkurenčnímu boji s vývojářem.
- Každý vývojář by měl mít vždy právo na přímou komunikaci se svými uživateli prostřednictvím své aplikace pro legitimní obchodní účely.
- Žádný vlastník obchodu s aplikacemi ani jeho platforma by neměl upřednostňovat své vlastní aplikace či služby nebo zasahovat do volby preferencí nebo výchozích nastavení uživatelů.
- Od žádného vývojáře by nemělo být požadováno, aby platil nespravedlivé, nepřiměřené nebo diskriminační poplatky nebo podíly z tržeb, ani by nemělo být požadováno, aby v rámci své aplikace prodával cokoli, co prodávat nechce, jako podmínku pro získání přístupu do obchodu s aplikacemi.
- Žádný vlastník obchodu s aplikacemi by neměl zakazovat třetím stranám nabízet konkurenční obchody s aplikacemi na platformě vlastníka obchodu s aplikacemi ani odrazovat vývojáře či spotřebitele od jejich používání.
- Všechny obchody s aplikacemi budou transparentní ohledně svých pravidel a zásad a příležitostí pro propagaci a marketing, budou je důsledně a objektivně aplikovat, upozorňovat na změny a zpřístupňovat rychlý, jednoduchý a férový proces řešení sporů.
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
25.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Společnost Epic Games, která stojí za hrou Fortnite, se letos dostala do sporu s Applem. Hlavním důvodem byly vysoké provize, které si Apple bere z každé platby. Vývojáři se tak toto pravidlo rozhodli obejít integrací vlastního systému plateb, čímž porušili pravidla App Store a populární hra se stovkami milionů hráčů byla z obchodu smazána. Apple následně pohrozil i smazáním vývojářského účtu Epic Games a situace skončila vzájemnými žalobami. Podobný problém má toto vydavatelství také s Googlem, který si stejně jako Apple bere 30 % z každé transakce v Play Store. Postupně se ozvali další vývojáři, kterým se nelíbily podmínky nastavené ve dvou největších obchodech s aplikacemi.
Celkem třináct společností, které se zabývají vydáváním aplikací i dalšího digitálního obsahu včetně hudby nebo knih, utvořilo Coalition for App Fairness, v doslovném překladu Koalici pro spravedlnost v aplikacích. Kromě Epic Games je členem také Spotify, Deezer, Basecamp nebo Evropská rada vydavatelů (EPC). Koalici vadí již zmiňovaná 30% „daň z aplikace“, která výrazně omezuje příjmy vývojářů. Nejproblematičtější je tento poplatek v případě aplikací, které přímo konkurují řešením od Applu, jako je Hudba, Pošta nebo Knihy. Dalším důvodem k nespokojenosti je omezení, kvůli kterému nelze aplikace pro iPhone stáhnout jiným způsobem než z Apple App Store.
Společnosti také dodávají, že Apple využívá proti konkurenci nekalé praktiky a argumentuje výsledky dvou případových studií. Podle první měl Apple zmanipuloval svá pravidla, aby znevýhodnil společnost Tile nabízející řešení pro vyhledávání zařízení přes Bluetooth, ve prospěch své vlastní služby Najít. Druhá studie se potom zabývá tím, proč si nemohou uživatelé aplikace Amazon Kindle pro iOS nakupovat knihy přímo v aplikaci. Některé ze zapojených společností jsou údajně v jednání se zákonodárci, kteří zvažují navržení příslušných zákonů. Coalition for App Fairness proto sepsala 10 principů pro App Store, které by měl dodržovat Apple, ale také Google a další provozovatelé obchodů s aplikacemi:
Zdroj: Appfairness.org via Liliputing.com