Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro duben

29.4.2008, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro duben
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGA



Jsou lidé, kteří potřebují mít stále to nejlepší a na cenu nehledí. 30000Kč za sestavu je už docela vysoká částka, přesto se pokusím najít a vybavit ji tak, aby byla skutečně velmi výkonná, ale aby nepoužívala zbytečně předražené komponenty. Tedy žádný procesor za patnáct tisíc a grafika za dvacet.

Procesor



AMD Athlon 64 (Socket AM2)

High-endové PC si dnes žádá minmálně dvoujádrový procesor, ještě lépe tří nebo čtyřjádrový. Co se týče dvoujádrových procesorů, jsou k mání Athlony 64 X2 a Athlony X2 BE se sníženou spotřebou. Z výkonnostních důvodů by bylo dobré sáhnout po starších dvoujádrových Athlonech 64 X2, nejlépe po modelu X2 5000+ Black Edition. Cena pod 1800 Kč s DPH je přímo low-endová, nicméně výkon není nejhorší a taktováním se dá dosáhnout zhruba 3,0 GHz. Procesor se navíc chlubí poměrně nízkou spotřebou. Výkonnější verze spotřebují bohužel mnohem více.
V nabídce jsou rovněž tří a čtyřjádrové procesory AMD Phenom. Ve srovnání s čipy společnosti Intel nepotěší nižším výkonem, na druhou stranu zase mají velmi slušnou cenu. Tříjádrové procesory začínají už pod hranicí 3000 Kč s DPH, čtyřjádrové pak na 4000 Kč. Osobně bych doporučil nové Phenomy X4 9550 s taktem 2,2 GHz, výkonnější verze už mají velmi vysokou spotřebu. Ta se ovšem týká i slabší dvou a tříjádrových procesorů.



Intel Pentium 4 / Core 2 (Socket 775)

V této cenové kategorii má smysl pouze koupě Core 2 Duo, příp Core 2 Quad. Jedná se o dual-core procesor, který i při poměrně nízkých frekvencích nabízí velmi vysoký výkon, přičemž spotřeba procesorů je poměrně nízká, Intel udává 65 W TDP, což je na dvoujádro pěkné číslo. Narozdíl od Pentia D se jedná o nativní dual-core procesor, tedy o žádnou slepeninu dvou čipů. Netrpí tak problémy svého předchůdce jako je komunikace jader přes FSB. Ta činí u modelů E4x00 jen 800 MHz, u již neprodávaných modelů E6x00 a E6x20 1066 MHz (stejně jako u nového E7200), u novějších E6x50 či E8x00 pak 1333 MHz.

Výrazně doporučuju nové 45nm modely s kódovým označnením Penryn, ideálně procesor Core 2 Duo E8400. Je o něj opravdu obrovský zájem, takže jeho cena je prodejci uměle šroubována nahoru. Chybou není ani slabší E8200, které je výrazně levnější. Core 2 Duo E8500 má takt vyšší jen o 166 MHz oproti modelu E8400, ale podstatně vyšší cenu, nevyplatí se.

Nabídku dále tvoří vysoce výkonné procesory Core 2 Quad a Extreme (dnes již výhradně čtyřjádrové). Core 2 Quad Q6600 je cenově přijatelný čtyřjádrový procesor s cenou cca 4450 Kč s DPH, což je jednoduše velmi dobrá nabídka. Po výrazně slevě modelu Q6700 lze uvažovat i o něm. Novinkou jsou také 45nm verze procesorů, ideální volbou z cenového i výkonnostního hlediska je Core 2 Quad Q9300 a Q9450. Čtyřjádrové procesory Core 2 Extreme jsou velmi drahým zbožím pro nadšence, QX9650 s 3,0 GHz vás vyjde na neuvěřitelných 21000 Kč a to nehovořím o ještě výkonnější verzi QX9770, která stojí kolem 30 tisíc.




Chladiče CPU



Boxované chladiče jsou sice schopny procesory uchladit i při jisté míře taktování, ale to už je hlasitost zpravidla velmi vysoká. Proto spousta výrobců nabízí alternativy k těmto chladičům, které zpravidla lépe chladí a nejsou tak hlučné.

Výrobců těchto chladičů je poměrně hodně, na našem trhu jsou stálicemi Arctic Cooling, Primecooler a Zalman. Zda hodláte investovat do ticha koupí výkonnějšího chladiče je jen na vás. Musíte počítat s tím, že vám původní chladič zbyde (drtivá většina procesorů je dodávána s chladičem), při koupi procesoru vlastně platíte i za to, co vůbec nechcete. Slušný výkon a nízký hluk mají například chladiče Arctic Cooling Freezer 7 Pro (Intel). Pro platformu Socket AM2 je zde například Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Pro přetaktování i tichý chod jsou pak vhodné chladiče značky Scythe a zejména Noctua, jejíž chladiče jsou velmi tiché, výkonné, ale také drahé.



Operační paměť RAM



Naprosto ideální je koupit Dual Channel Kit balení, v našem případě tedy 2×2GB, kde máte zaručeno, že paměti jsou ochotny spolu spolupracovat a že byly ve dvoukanálovém zapojení testovány. Pro plné využití 4 GB paměti je však potřeba 64-bitový operační systém.
Budeme mluvit pouze o kapacitě 4 GB, je možno koupit dva dual-channel kity (tedy čtyři 1GB moduly) nebo klasický dual-channel kit 2×2GB, což je dle mého názoru lepší volba ať již z pohledu dalšího navyšování paměťové kapacity, tak i kompatibility a výkonu (díky menšímu zatížení paměťového řadiče lze dosáhnout vyšších taktů). Ceny se pohybují od necelých dvou tisícovek za neznačkové moduly, případně se sem vejdou moduly paměti Patriot, A-DATA, OCZ (nejsou v tabulce) i Corsair.

Nově se na trhu objevují DDR3 pamětí. Ty se vyznačují vyššími taktovacími frekvencemi než DDR2, ovšem také zvýšenými latencemi. Prozatím se jedná o dosti drahé zboží, o kterém se nevyplatí uvažovat i přes výrazné zlevňování. Příplatek prakticky za nic navíc je příliš velký.




Základní deska



Socket AM2

ATi nabízí svůj ATi CrossFire Xpress 3200, chipset s podporou 2×16 CrossFire při jediném severním můstku, přitom má nízkou spotřebu a velmi vysoký výkon. Příliš mnoho zájmu ale asi nevzbudí chipsety AMD 690V a 690G s integrovanou grafikou Radeon Xpress 1250. Jedná se sice o povedené chipsety, ale v kategorii low-endu, čemuž odpovídá také výbava desek, pro high-end nevyhovující.

Naopak velmi vhodným chipsetem pro high-end je AMD 790FX, základ nové platformy AMD Spider. Jedná se o velmi výkonný a přitom poměrně úsporný chipset podporující CrossFireX (tedy CrossFire se čtyřmi grafickými kartami, pro které je celkem vyhrazeno 32 PCIe linek, další čtyři jsou na propojení northbridge a southbridge a posledních šest je určeno pro další sloty). Nevýhodou jsou vysoké ceny základních desek, tento problém budou řešit levnější verze chipsetu. Tento nedostatek odstraňuje chipset AMD 790X, který je rovněž velmi výkonný, ale desky s ním jsou podstatně levnější. Osobně bych volil Gigabyte GA-MA790X-DS4.

Dále tu máme známý chipset nVidia nForce 430 / GeForce 6150 a nForce 630 / GeForce 7050 a GeForce 8200. Obsahují integrovanou grafiku, desky jsou zpravidla typu microATX, takže opravdu nic do vysoce výkonného PC. VIA K8M890 je zde služebně nejstarším chipsetem, desky s ním patří k levnějším.

Nakonec je zde chipset nVidia nForce 5xx. Nejslabším modelem je nForce 550, nForce 560, lépe jsou na tom chipsety nForce 570 a nForce 570 SLI. Ten již podle názvu podporuje dual-GPU technologii SLI a vrcholem nabídky je nVidia nForce 590 SLI. Pro high-endové PC se hodí nForce 570, pokud nechcete využít SLI. Pokud ano, pak je tu pro vás nForce 570 SLI nebo 590 SLI, desky s lepším chipsetem jsou však pochopitelně dražší. Vysoké ceny mají i nové desky s chipsetem nForce 780a SLI. Cena přes 5000 Kč není zrovna málo.



Socket 775

Ideále pro high-endový počítač je již chipset Intel P35, příp. X38 (Bearlake) nebo jeho inovovaná verze X48. Desky mohou obsahovat DDR2 nebo DDR3 sloty, čipová sada podporuje oboje. Poněvadž DDR3 paměti jsou nyní ještě dosti drahým zbožím, nemá smysl se o nich zatím více bavit. Každopádně nový chipset opět nabídne velké možnosti do budoucna, takže deska jako Asus P5K Pro nebo Gigabyte GA-EP35-DS3P, resp. DS4, by nemusela být špatnou volbou. Jejich ceny jsou poměrně nízké a přitom nabízí poměrně dosti rozsáhlou výbavu.

High-end je tvořen starším chipsetem Intel 975X nebo novějším Intel X38 a X48. Ty však nenabízí v praxi o moc vyšší výkon než P35. Výhodou je však podpora dual-GPU technologie ATi CrossFire. Intel X48 přichází navíc s podporou 1600 MHz FSB a DDR3-1600 pamětí. Osobně doporučuju sáhnout spíše po kvalitní Intel P35 desce.

Do high-endu pak jednoznačně spadá chipset nVidia nForce 680i SLI, z počátku měl problémy s některými pevnými disky. Náhradou je nForce 780i SLI, ovšem ceny začínají až na 5000 Kč. Novou verzí tohoto chipsetu je nForce 790i SLI, ale desky s cenou přes 7000 Kč jsou až nepříjemně drahé. Mají umožňovat nebývale úspěšné taktování.




Grafická karta



ATi Radeon HD 3850 (67-69%) / HD3870 (79%)
Tyto karty stojí na pomezí mainstreamu a high-endu. Radeon HD 3850 je docela dobře použitelný i v low-endových počítačích díky své nízké ceně, nicméně jeho výkon je solidní. HD3870 je už trochu dražší, nicméně stále jde o kartu s vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Radeony HD 38x0 nabízí 55nm jádro RV670 s 320 shader jednotkami. To zaručuje vysoký výkon i díky poměrně vysokým frekvencím jádra. Karty mohu vřele doporučit.

ATi Radeon HD 3870 X2 (117%)
Tato karta obsahuje dvojici grafických čipů ATi RV670. Celkem tak obsahuje neuvěřitelných 640 shaderů. K dispozici je 1 GB paměti. Ovladače ATi jsou již poměrně slušně vyladěné, i když je stále co zlepšovat. Ve výsledku je tato karta o cca 50% výkonnější než jednojádrová verze HD 3870. Nevýhodou je velmi vysoká spotřeba kolem 200 W, na druhou stranu ATi zvolila poměrně dobrou cenovou politiku a jedná se dnes o druhou nejvýkonnější kartu na trhu, cena je také velmi dobrá, již od 8000 Kč s DPH.

Matrox Millenium P650 a Parhelia
Grafické karty Matrox jsou určeny pro profesionální nasazení a vůbec ne pro hraní. Mají skvělý obraz a vysokou cenu. Pro hráče to jsou naprosto vyhozené peníze, pro profesionály oprávněné.

NVIDIA GeForce 9600 GT (78%)
Výkonem se na hranici nižšího high-endu se usadila nová GeForce 9600 GT. I přes poměrně malý počet 64 shaderů dokáže karta statečně držet krok například s Radeonem HD 3870. Takty jádra a pamětí jsou poměrně slušné, činí 650 MHz, resp. 1800 MHz. U pamětí potěší zejména 256-bitová sběrnice. Cena začínající od 3400 Kč s DPH je nastavena rozumně, ruku v ruce s konkurenčními Radeony.

NVIDIA GeForce 8800 GT (94%) / 8800 GTS (100%) / 8800 GTX (100%) / 8800 Ultra (104%)
High-end NVIDIE s podporou DirectX 10. Dnes se dělí na karty s jádrem NVIDIA G80 a NVIDIA G92. G80 byl použit u GeForce 8800 GTS s 320MB nebo 640 MB pamětí a dnes je ještě k nalezení u doprodávaných karet GeForce 8800 GTX a 8800 Ultra. Karty jsou výkonné, nicméně jejich spotřeba je dosti vysoká (přes 140W). Cena ani jedné ze zmíněných karet není už dnes právě nejlepší. Jádro G92 totiž přineslo velmi příjemnou změnu.

NVIDIA G92 je k nalezení u karet GeForce 8800 GS, GeForce 8800 GT a 8800 GTS s 512MB pamětí. Už GeForce 8800 GT nabízí velmi slušný výkon, asi o 10% pomalejší než 8800 GTX. Nová GeForce 8800 GTS 512MB by pak měla výkonem atakovat GeForce 8800 GTX. Rozhodně lze v případě zájmu o vysoký výkon doporučit karty s novým čipem G92. Spotřeba modelu GT je v zátěži lehce přes 100 W, u GeForce 8800 GTS 512MB je to zhruba o 10-20 W více.

NVIDIA GeForce 9800 GTX
Jen minimálně inovované GeForce 8800 je základem nových karet GeForce 9800 GTX. Karty přináší 128 shaderů a vyšší takty jader i pamětí. Výkon je tedy vyšší, ale nejde o žádné dramatické změny. Ceny kolem 7000 Kč jsou velmi příznivé, jen by to chtělo snížit spotřebu, která je velmi vysoká.

NVIDIA GeForce 9800 GX2
Dvoučipová novinka společnosti NVIDIA. Přináší vysoký výkon, ale rovněž tak vysokou spotřebu (TDP stanovena na 197 W). Bohužel cena není příliš nízká, raději bych volil dvoučipový Radeon HD 3870.


Info: Zprůměrované reálné výkony grafických karet ve hrách vůči grafické kartě NVIDIA GeForce 8800GTX (100%).

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.