Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro listopad

29.11.2007, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro listopad
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGA



Jsou lidé, kteří potřebují mít stále to nejlepší a na cenu nehledí. 30000Kč za sestavu je už docela vysoká částka, přesto se pokusím najít a vybavit ji tak, aby byla skutečně velmi výkonná, ale aby nepoužívala zbytečně předražené komponenty. Tedy žádný procesor za patnáct tisíc a grafika za dvacet. Zkusím postavit dva a dva počítače, první dva s jednojádrovými procesory, druhé dva s procesory dvoujádrovými. Toto už budou skutečně dost výkonné sestavy, které si člověk pro běžné použití koupí stěží, každému průměrně náročnému hráči by měl v pohodě stačit počítač do 20000Kč s DPH či lehce přes.

Procesor



AMD Athlon 64 (Socket AM2)

High-endové PC dneška si už žádá dual-core procesor. Pro fandy těchto procesorů je v nabídce Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX-62. Z cenových důvodů má smysl uvažovat o dual-core procesorech Athlon 64 X2 4200+ až 5600+, jejichž cena se pohybuje kolem 1850-3450 Kč, pokud bude k sehnání i 89W verze modelu 6000+, tak i ta by byla ideální. Pro fandy overclockingu jsou zde procesory Black Edition s odemčeným násobičem. Model 5000+ EE Black Edition s taktem 2,6 GHz a cenou 3050 Kč může být velmi zajímavá hračka.
Novinkou je Athlon 64 X2 6400+, který má ještě starší 90nm jádro, TDP spotřebu až 125 W, ale pro AMD neuvěřitelných 3,2 GHz. Nové Athlony X2 BE nejsou špatné, ale trochu dražší než srovnatelné původní Athlony 64 X2 a v základním stavu mají docela nízké frekvence, pro high-endový počítač nepříliš vhodné. Na druhou stranu mají zase nižší spotřebu.



Intel Pentium 4 / Core 2 (Socket 775)

V této cenové kategorii má smysl pouze koupě Core 2 Duo, příp Core 2 Quad. Jedná se o dual-core procesor, který i při poměrně nízkých frekvencích nabízí velmi vysoký výkon, přičemž spotřeba procesorů je poměrně nízká, Intel udává 65 W TDP, což je na dvoujádro velmi pěkné číslo. Narozdíl od Pentia D se jedná o nativní dual-core procesor, tedy o žádnou slepeninu dvou čipů. Netrpí tak problémy svého předchůdce jako je komunikace jader přes FSB. Ta činí u modelů E4x00 jen 800 MHz, u modelů E6x00 a E6x20 1066 MHz a u nových E6x50 dokonce 1333 MHz. Posledně jmenované lze rozhodně doporučit neboť při stejných taktech jako jejich 1066MHz kolegové mají výrazně nižší ceny.

Výhodou procesorů na architektuře Intel Core je velmi slušná možnost taktování z výchozích 1,86 GHz (E6320) se dá dostat někam ke 3,0 GHz, což je i více než 50% nárůst.

Nabídku dále tvoří vysoce výkonné procesory Core 2 Quad a Extreme. Extreme se dá sehnat ve dvoujádrové verzi X6800, poté jsou všechny ostatní procesory čtyřjádrové. Core 2 Quad Q6600 je cenově přijatelný čtyřjádrový procesor s cenou cca 6450 Kč s DPH, což je jednoduše skvělá nabídka. Čtyřjádrové procesory Core 2 Extreme jsou velmi drahým zbožím pro nadšence, QX6850 s 3,0 GHz vás vyjde na neuvěřitelných 23000 Kč.




Chladiče CPU



BOXované chladiče jsou sice schopny procesory uchladit i při jisté míře taktování, ale to už je hlasitost zpravidla velmi vysoká. Proto spousta výrobců nabízí alternativy k těmto chladičům, které zpravidla lépe chladí a nejsou tak hlučné.

Výrobců těchto chladičů je poměrně hodně, na našem trhu jsou stálicemi Arctic Cooling, Primecooler a Zalman. Zda hodláte investovat do ticha koupí výkonnějšího chladiče je jen na vás. Musíte počítat s tím, že vám původní chladič zbyde, při koupi procesoru vlastně platíte i za to, co vůbec nechcete. Slušný výkon a nízký hluk mají například chladiče Arctic Cooling Freezer 7 Pro (Intel). Pro platformu Socket AM2 je zde například Arctic Cooling Freezer 64 Pro.



Operační paměť RAM



Naprosto ideální je koupit Dual Channel Kit balení (v našem případě tedy minimálně 2×1GB), kde máte zaručeno, že paměti jsou ochotny spolu spolupracovat a že byly ve dvoukanálovém zapojení testovány. Nízké ceny dávají mnoho důvodů kupovat do high-end počítačů rovnou 4 GB paměti. Osobně při mém příštím upgradu počítače už počítám s 4GB RAM.
Společnost A-Data nabízí cenově přístupné paměti DDR2-800 o kapacitě 2 GB (2 × 1 GB) za 1050 Kč, což je naprosto skvělá cena. Kingston i Corsair pak má DDR2-800 moduly i s nižšími latencemi CL4.0, cena je ale mnohem mnohem vyšší, za jen o trochu lepší paměti dávat zpravudla přes 1500 Kč není příliš výhdoné. Přitom co se týče taktovacích schopností, alespoň všechny DDR2-800 CL5 moduly jsou na tom velmi podobně. Pokud hodláte ze svého počítače vyždímat opravdu co nejvíce, pak se mohou paměti DDR2-800 CL4 vyplatit (zejména to platí o levných pamětech A-Data), jinak je to ale zbytečnost. Možností je i koupě rychlejších DDR2-900 modulů, které by měly zvládat vyšší frekvence, ovšem opět to jsou peníze navíc.

Pokud budeme mluvit o kapacitě 4 GB, je možno koupit dva dual-channel kity (tedy čtyři 1GB moduly), osadíte si však veškeré paměťové sloty a některé desky mohou mít problém takové množství modulů strávit. Zejména se obávám o procesory AMD, jejichž paměťové řadiče mívaly s větším počtem paměťových modulů problémy, běžely mnohem pomaleji. Jak moc dobře si s takovým množstvím modulů poradí nové procesory AMD, nevím. Každopádně ve výsledku tak můžete mít 4 GB paměti už za 2100 Kč! Koupě dvou 2GB modulů vás vyjde minimálně na 3250 Kč.

Nově se na trhu objevují DDR3 pamětí. Ty se vyznačují vyššími taktovacími frekvencemi než DDR2, ovšem také zvýšenými latencemi. Prozatím se jedná o velmi drahé zboží, o kterém se nevyplatí uvažovat. Příplatek prakticky za nic navíc je příliš velký.




Základní deska



Socket AM2

ATi nabízí svůj ATi CrossFire Xpress 3200, chipset s podporou 2×16 CrossFire při jediném severním můstku, přitom má nízkou spotřebu a velmi vysoký výkon. Potěší deska Asus M2R32-MVP, 2250 Kč není mnoho.

Příliš mnoho zájmu asi nevzbudí chipsety AMD 690V a 690G s grafikou Radeon Xpress 1250 díky integrované grafice. Jedná se o povedené chipsety, ale v kategorii low-endu, čemuž odpovídá také výbava desek, pro high-end nevyhovující. Naopak velmi vhodným chipsetem pro high-end je AMD 790FX, základ nové platformy AMD Spider. Jedná se o velmi výkonný a přitom poměrně úsporný chipset podporující CrossFireX (tedy CrossFire se čtyřmi grafickými kartami, pro které je celkem vyhrazeno 32 PCIe linek, další čtyři jsou na propojení northbridge a southbridge a posledních šest je určeno pro další sloty). Nevýhodou jsou vysoké ceny základních desek, tento problém budou řešit levnější verze chipsetu.

Dále tu máme známý chipset nVidia nForce 430 / GeForce 6150. Ten obsahuje integrovanou grafiku, desky jsou typu microATX, takže opravdu nic do vysoce výkonného PC. VIA K8M890 je zde služebně nejstarším chipsetem, desky s ním patří k levnějším.

Pak je zde chipset nVidia nForce 5xx. Nejslabším modelem je nForce 550, lépe je na tom nForce 560, 570, nForce 570 SLI již podle názvu podporuje dual-GPU technologii SLI a vrcholem nabídky je nVidia nForce 590 SLI. Pro high-endové PC se hodí nForce 570, pokud nechcete využít SLI. Pokud ano, pak je tu pro vás nForce 570 SLI nebo 590 SLI, desky s lepším chipsetem jsou však pochopitelně dražší. Osobně bych volil Gigabyte GA-M57SLI-S4 za 1950 Kč s DPH nebo již zmíněnou desku Asus M2R32-MVP s chipsetem ATi. Vysokou výbavu a výkon pak nabídne Asus M2N32-SLI Deluxe s čipovou sadou NVIDIA nForce 590 SLI.



Socket 775

Starším mainstreamem je Intel P965, který před dávnou dobou nahradil starší i945. i965 plně podporuje nové procesory Intel Core 2 Duo a Extreme (tedy Intel "Conroe"), podpora těchto procesorů na deskách se staršími chipsety je zřídka k nalezení. Nicméně chipset je již dnes nahrazován modernějším Intel P35.

Novinkou je již zmíněný chipset Intel P35 (Bearlake). Desky mohou obsahovat DDR2 nebo DDR3 sloty, čipová sada podporuje oboje. Poněvadž DDR3 paměti jsou nyní ještě nedostatkovým zbožím a dosti drahým, nemá smysl se o nich zatím více bavit. Každopádně nový chipset opět nabídne velké možnosti do budoucna, takže deska jako Asus P5K by nemusela být špatnou volbou.

High-end je tvořen starším chipsetem Intel 975X nebo nejnovějším Intel X38. Ten se objevil na trhu před nedávnem, proto ještě disponuje dětskými nemocemi (nevyladěním) a jeho výkon zatím není vyšší než u levnějších chipsetů. Výhodou je však podpora dual-GPU technologie ATi CrossFire. Osobně doporučuju sáhnout spíše po kvalitní Intel P35 desce.

Do high-endu pak jednoznačně spadá chipset nVidia nForce 680i SLI. Jenom samotný chipset stojí $120, tedy asi necelých 3000 Kč s DPH z výsledné ceny desky je jen cena chipsetu. Je velmi výkonný, nicméně nynější verze mají občas problémy s pevnými disky. Problém se vyskytuje jen na některých deskách všech výrobců. U desek za cenu většinou přes 4000 Kč s DPH to zamrzí. Levnější variantou je nForce 650i SLI. Není mi známo, zda také trpí problémy s řadičem disků. Nicméně by mělo jít o velmi výkonný chipset s příznivou cenou




Grafická karta



ATi Radeon X1950GT / X1950 Pro

Radeon X1950 Pro je postaven na jádře RV570, které je vyráběno 80nm procesem, má tedy o něco nižší spotřebu i výrobní náklady. Má 36 shaderů a 12 RBE jednotek, takty karet se pohybují kolem 575-600 MHz u jádra a 1,4 GHz u GDDR3 pamětí. Výkon je dobrý vzhledem k ceně. Ta totiž činí 3300 Kč s DPH. Radeon X1950GT je pak pouze podtaktovanou verzí s 500MHz jádrem a 1,2GHz pamětmi. Do high-endového PC jsou to však již slabé a zastaralé karty.

ATi Radeon HD 2900 GT / HD 2900 XT
Radeon HD 2900XT se nepovedl tak jak AMD doufalo, nicméně karty to rozhodně nejsou tak špatné. Původně měly tyto DX10 karty výrazně překonat i GeForce 8800GTX, ovšem nestalo se tak a výkonem dosahují někam mezi GeForce 8800GTS a 8800GTX. Nové Radeony mají bohužel dost vysokou spotřebu elektrické energie, navíc ovladače vyladěné spíš jen na 3DMarky, ovšem to se dá časem řešit a řeší se (zatímco zpočátku karty měly výkon podobný GeForce 8800GTS, nyní se spíš rovnají 8800GTX). Radeony HD 2900 XT se dnes příliš nevyplatí. NVIDIA má dnes lepší nabídku a samotné AMD představilo Radeon HD 3870, který je velmi dobrou a levnější alternativou.
Naopak Radeon HD 2900 GT je ořezanou verzí předešlého. Výkon je tak nižší, spíše mainstreamový, cena je ovšem velmi nízká. Stále však doporučují se raději ohlédnou za novými kartami HD 3870.

Matrox Millenium P650 a Parhelia

Grafické karty Matrox jsou určeny pro profesionální nasazení a vůbec ne pro hraní. Mají skvělý obraz a vysokou cenu. Pro hráče to jsou naprosto vyhozené peníze, pro profesionály oprávněné.

nVidia GeForce 8600GTS
K této kartě lze říct jen to, že platit za výkon o třetinu nižší než má Radeon X1950 Pro o 50% více je naprostá zbytečnost. Podpora DirectX 10 to nezachrání.

GeForce 8800 GT / 8800 GTS / 8800 GTX / 8800 Ultra
High-end nVidie s podporou DirectX 10. Přináší architekturu unifikovaných shaderů, model GTS jich má 96, GTX rovnou 128. Zatímco jádro běží na 500 MHz (resp. 575 MHz), shadery běží dokonce na 1200 MHz, resp. 1350 MHz u modelu GTX. Velmi zajímavá je i šířka paměťové sběrnice, která u slabšího modelu činí 320 bitů, u silnějšího dokonce 384 bitů. Dohání tím poněkud nižší takt pamětí 1,6 GHz a 1,8 GHz daný použitím pouze GDDR3 pamětí. Rovněž velikost pamětí je dosti nezvyklá, model GTS má kapacitu 320 MB nebo 640 MB, GTX pak 768 MB.

Nepříznivá je pouze spotřeba karet, která se spolehlivě šplhá až ke 140 W a překonává tak i dosti žravé Radeony X1950, na druhou stranu je pořád lepší než u Radeonů HD 2900. Cena příliš nezarmoutí, ale dnes ani nepotěší, GeForce 8800GTS 640 MB je k mání od 8650 Kč, přičemž výkonem mírně překonává Radeon X1950 XTX i někdejší GeForce 7950GX2. 320MB verze má o trochu nižší výkon, ale cena začíná už u 7300 Kč s DPH! GeForce 8800GTX nabízí znatelný skok ve výkonu, ovšem za ceny od 13500 Kč s DPH.

GeForce 8800 Ultra je pak jakousi přetaktovanou edicí 8800GTX. Má totiž stejné parametry s výjimkou taktů, které činí 612 MHz u jádra a 2,16 GHz u pamětí. Tomu také odpovídá cena začínající u hranice 15600Kč s DPH.

Velkou "bombou" je GeForce 8800 GT. Ač podle názvu by mělo jít o nejslabší kartu, její specifikace překonávají GeForce 8800 GTS a i výkon je opravdu vyšší. Cena od necelých 6000 Kč s DPH je velmi dobrá, ale původně měla být ještě nižší. Obsahuje nové 65nm jádro, které umožňuje dosahovat vyšších frekvencí, snížit spotřebu i cenu. Nevýhdou je mizerná dostupnost, aspoň v dnešních dnech. Později by nové jádro měly dostat i karty GeForce 8800 GTS, které pak budou mít zvýšený počet shaderů.


Info: Zprůměrované reálné výkony grafických karet ve hrách (FarCry, Splinter Cell, Call of Juarez, Company of Heroes, FEAR, Prey, Serious Sam 2) vůči grafické kartě NVIDIA GeForce 8800GTX (100%).

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.