Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro prosinec

27.12.2005, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro prosinec
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Sestava do 20000Kč - HDD, mechaniky,...



Harddisk



V dnešní době je ideální velikost disku kolem 120-160GB. A můžu z vlastní zkušenosti říct, že 120GB disk zaplníte coby dup. Dodnes nechápu, jak lze se 120GB diskem tak rychle dosáhnout hlášky "Nemáte dostatek volného místa na jednotce C". Samozřejmě, když pár zbytečností pomažete, zjistíte, že jste uvolnili dobrých 30GB. Ovšem pamatujte, že nejen na velikosti záleží. Ohledně výrobců se nemá smysl příliš bavit. Výkony jsou podobné, hlučností se také vyrovnají a vysokou spolehlivostí bohužel nevyniká ani jeden :-(

Ohledně disků dnes už nemá příliš smysl rozebírat rozhraní (ideálně SATA) ani otáčky, které u 99% normálních disků činí 7200rpm. Výjimkou je WD Raptor s 10000rpm otáčkami, i když i zde lze trochu polemizovat nad tím, zda spadá pod pojem "normální disk". Stejně tak se nelze příliš bavit ani o velikosti bufferu, který ve většině SATA disků činí 8MB. Výjimkou jsou ATA disky, které občas mají 2MB (nebrat), na druhou stranu už některé SATA disky mají 16MB. V této cenové kategorii nikoliv.

Některé nové SATA disky nabízejí technologii NCQ. Ta umožňuje přetřídit si příkazy ke čtení tak, aby disk zvládl číst co nejvíce v rámci jedné otáčky. To by v praxi mělo disk zrychlit, ovšem díky poněkud náročnější režii, která s touto optimalizací souvisí, se disk spíše ve většině případů o něco zpomalí (přesný popis principu NCQ můžete nalézt v nedávno publikovaném megatestu 250GB pevných disků).



Modem / síťová karta



Internet, bez něj si snad už ani nedokážu představit život, narozdíl od jiných vymožeností dnešní doby (mobily,...). K tomu, abyste se připojili, budete potřebovat jakýkoli modem. Postačí vám cokoli do PCI slotu, cena od 400Kč. Máte-li však starší telefonní rozvody, doporučil bych si připlatit za nějaký dražší a kvalitnější, jinak se vám může stát, že připojení bude velmi často padat.

Druhou možností, pokud nepočítám ADSL, ISDN a jim podobné, je připojení přes síťovku, skvělá možnost pokud máte v okolí poskytovatele, jež připojení přes LAN nabízí. To má výhodou v tom, že snad není dnes základní deska, která by neměla integrovanou síťovku. Nemusíte si ji pak kupovat. Máte-li však smůlu a zrovna váš na váš motherboard si síťová karta cestu nenašla, budete si ji muset koupit. Zde už vám postačí cokoli co jde strčit do PCI slotu a má to RJ45 koncovku. Cena 100-200Kč. Na internet i stahování bohatě stačí.



Optická mechanika



CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM nekupovat. Dnes letí DVD-RW mechaniky, jejichž cena je proklatě nízká. Do přehledu cen jsem ještě zahrnul combo mechaniky, ale jejich koupi nedoporučuji, rozdíl cen je opravdu malý, DVD-RW mechaniky jsou asi jen o 300-400Kč dražší. CD-ROM, CD-RW a DVD-ROM jsem už vypustil úplně.

A kterou že to vypalovačku koupit? Mám pro vás dva tipy. Asi nejlepší vypalovačkou na trhu je NEC ND4550A. Ta splní vše, co lze od takové vypalovačky očekávat. Dobře a rychle čte, vypaluje, přepaluje a je za dobrou cenu kolem 1350Kč. Druhým tipem je také velmi dobrá mechanika LG GSA 4167B (1300Kč). Ta sice není tak excelentní (stále však dobrá, je dobré aktualizovat firmware), a jak je u LG mechanik obvyklé, podporuje vypalování na DVD-RAM. Tato podpora však bývá zahrnuta i u nových modelů vypalovaček jiných výrobců, například u zmiňované vypalovačky NEC. O DVD-RAM bude řeč později.



Case + zdroj



Nemůžeme si dovolit skvělou bednu při nízkém rozpočtu. Proto značky jako KME či Eurocase nabízí velmi levné bedny a s trochou toho hledání si jistě vyberete svého favorita, který bude při nízké ceně splňovat aspoň trochu vaše estetické i funkční požadavky. Velkou funkčnost či extravagantní vzhled za ceny do 1500Kč však určitě nečekejte. Počítejte ale s tím, že 300W značkový zdroj je leckdy tak výkonný jako neznačkový 350-400W. Takže bych jako minimum do jakékoli sestavy považoval asi 350W. Doporučuju volit bednu, která bude mít zdroj s 12cm větrákem. Ten je méně hlučný a navíc odsává teplý vzduch přímo od procesoru.

Zdroj by měl nabídnout stabilní napětí. Přeloženo do srozumitelného českého jazyka to znamená jediné. Hodnota napětí by vám neměla oscilovat půl voltu tam, půl voltu sem s frekvencí taktu vašeho procesoru :-) Prostě by se zvoleného napětí měla držet zuby nehty. Dobrým zdrojem tak určitě není můj bývalý zdroj, jenž na +12V větvi dával 12,5-13,1V a hodnota se měnila stejně rychle jako sloupečky ve spektrálním analyzátoru Winampu. Bednu i se zdrojem můžete sehnat už kolem 1000-1200Kč. Čím větší bedna, tím lépe, budete mít menší problémy s chlazením a v neposlední řadě také usnadněnou manipulaci při výměně komponent.



Klávesnice



Ke klávesnicím není moc co říct. Záleží na tom, zda preferujete přídavná multimediální tlačítka, tichý chod kláves a další drobnosti. Nevím jak vy, ale pro mě je jedno z nejdůležitějších kritérií velký Enter. Do malého nejsem s to se trefit a práce s takovou klávesnicí je pro mě utrpením. Jakákoli slušná klávesnice vás bude stát asi 200-300Kč. Bral bych kvalitu v podobě Logitech Internet Pro.



Myš



Nevím na co jste vy zvyklí, ale optickou myší určitě neuděláte chybu. Kuličková (či jiné výstřelky), to většinou není ono. Velmi užitečné je rolovací kolečko, které je dnes také samozřejmou součástí. Práce bez něj je pro člověka na něj zvyklého přímo nesnesitelná.

Doporučuju se poohlédnout po kvalitnějších myších Microsoftu či Logitechu (např. RX300 Premium za 350Kč), protože méně kvalitní optické myši nejsou o mnoho levnější. Nezapomeňte na podložku pod myš. Ideální jsou ty velké přisávací s nízkým profilem. A hlavně si dejte pozor na červenou barvu, na červeném hladkém podkladu se optická myš ani necukne (vyzkoušeno s myší Genius).



Monitor



LCD monitory jsou stále poměrně drahé, takže se spokojíme s klasikou v podobě CRT monitorů. CRT monitory však postupně mizí z trhu, některé obchody už mají v nabídce třeba dva CRT monitory (jeden 17" a druhý 19") a zbytek, klidně 60 modelů jsou LCD panely. Některé dokonce CRT monitory nenabízí už vůbec.

Měl by stačit 17 palcový monitor. Ovšem nešetřete a kupte si monitor, který bude stát za to. Oči máte jenom jedny. Kupte takový, který bude zvládat rozlišení alespoň 1600×1200 a bylo by žádoucí, aby při obnovovacích frekvencích od 70Hz nahoru (hlavně více než 60Hz). To ne proto, abyste taková rozlišení používali, ono už i 1280×1024 je na sedmnáctce docela titěrné, ale hlavně abyste mohli čerpat z možností vyšších obnovovacích frekvencí. Za minimum považuji 85Hz (můj skromný názor), hned řeknu proč. Ačkoli 75Hz je považováno ještě za přijatelnou frekvenci (nové normy naštěstí vyžadují 85Hz), někteří jedinci (např. já) v tomto rozlišení skutečně nedokáží pracovat, protože obraz bliká. A to nemluvím o 60Hz, kdy už pomalu vidím elektronový paprsek vykreslovat jednotlivé řádky :-) Přesto, když přepnete monitor z 85Hz na 100Hz, uvidíte slušný rozdíl. Tedy pokud nepatříte do té sorty lidí, jako můj dobrý kamarád, který už několik let má nastaveno 60Hz a žádné blikání stále nevidí.

Ohledně značky můžu říct následující. I takový výrobce jako AOC dokáže občas vyprodukovat dobrý monitor. Bohužel jich mnoho není. Některé značky zase vyrábí kvalitní monitory, ale občas vypadne pěkný zmetek. Proto si nechte jakýkoli monitor předvést i ve vyšších rozlišeních. Největší rozlišení bývá už občas trochu rozmazané a určitě už bude slušně blikat. Nižší rozlišení by měl monitor zvládat na jedničku. Mezi monitory, na nichž by mohl spočinout váš zrak patří při dnes velmi omezeném výběru snad jen Samsung SyncMaster 797MB za 4100Kč. Ač výrobce zaručuje rozlišení 1920×1440 pixelů, vězte, že je schopen zvládnout 2048×1536. Ovšem při 60Hz si jej moc neužijete. 1280×1024 už máte při slušných 85Hz, 1152×864 a níž už je schopen zobrazit se 100Hz a více.
Koupě LCD monitoru je sice v rámci hranice 20000Kč s DPH za počítač možná, ale pak už se budete muset hodně uskromňovat v dalších oblastech. Vzhledem k nepříliš nízkým cenám 15" LCD monitorů nemá smysl o jejich koupi uvažovat, jděte do 17". Ty nabídnou větší plochu, lepší odezvu a to za takřka stejnou cenu.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.