Průvodce koupí cenově výhodného PC pro říjen
26.10.2005, Milan Šurkala, článek
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.
Kapitoly článku:
- Průvodce koupí cenově výhodného PC pro říjen
- Než začnete číst: Menší povídání o grafikách a spotřebě elektrické energie
- Sestava do 20000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Sestava do 20000Kč - HDD, mechaniky,...
- Sestava do 20000Kč - Shrnutí
- Sestava do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Sestava do 30000Kč - HDD, mechaniky,...
- Sestava do 30000Kč - Shrnutí
- Sestava do 40000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Sestava do 40000Kč - HDD, mechaniky,...
- Sestava do 40000Kč - Shrnutí
- Závěr
Úvod
Při koupi počítače se asi budete ohlížet především na cenu a budete chtít co nejvíce muziky za co nejméně peněz. Z tohoto důvodu pro vás každý měsíc připravuji přehled, který vám snad situaci trochu usnadní a alespoň naznačí, kterým směrem se vydat a kterým raději ne. V článku naleznete nejen ceny a jejich vývoj, ale také několik údajů jednotlivých komponent a jejich stručný popis.
Ceny a údaje naleznete v tabulce. Před názvem komponenty je barevná buňka. Ta může nabývat barvy zelené, žluté nebo červené. Zelená barva představuje asi toto: "Skvělý poměr ceny a výkonu, v této cenové kategorii velmi dobrá volba." Žluté políčko už tak dobré není, znamená asi něco takového: "Dá se o tom uvažovat, ale radši se poohlédněte jinde." Jinými slovy, buď je to nepříliš dobrá komponenta, ale za dobrou cenu, nebo dobrý kus hardwaru za vyšší cenu, než by se slušelo. Případně to může být produkt prostě nikam nezařaditelný, příkladem nechť jsou grafické karty Matrox, jež mají skvělý obraz, ale také dost "drsné" ceny. Pro někoho ale jasná volba. No a nakonec červené políčko. To jest: "Ruce pryč!" Prostě jsou takto označeny výrobky beznadějně zastaralé, nehorázně předražené, až zbytečně moc luxusní (např. i955X by byl v low-endu dost nadstandard, nemyslíte?) či prostě jakkoli jinak nevyhovující. Barva se tedy vztahuje i k cenové kategorii!
Cena operačního systému není přímo zahrnuta. Uvádím ceny bez něj pro uživatele, jež už systém mají z počítače předešlého nebo používají třeba Linux, FreeBSD,... Cena s OS je uváděna pro ty, jež hodlají kupovat celou sestavu i se systémem, tak ať víte, s čím máte počítat.
Menším problémem jsou reproduktory. Osobně na zvuk vůbec nejsem náročný, takže zde si opravdu nedovolím udílet nějaké rady ohledně výběru. V postižení audiofilií se lidé velmi liší, tak jsem tuto část problému uzavřel s tím, že v rámci jednotlivých kategorií jsem započítal nějaké obyčejné reproduktory (2.0, 2.1 a 5.1), vy náročnější vyznavači kvalitního zvuku si budete muset nějakou tu stokorunu či tisícikorunu připočítat.
Měsíc je poměrně krátká doba na to, aby se příliš změnily texty k jednotlivým kategoriím, proto v případě malých změn se doprovodný text měnit nebude. Aktualizovat budu především ceny. Ačkoli se ještě prodávají, z hlediska takřka žádné perspektivy do budoucna byly vypuštěny AGP grafické karty (s tím zmizel i Socket A, Socket 478 a Socket 754 je omezen pouze na chipset nVidia nForce4-4x), pomalu budou mizet i ATA disky.
Popřemýšlejte, na co budete počítač vůbec potřebovat, protože v rámci cenové kategorie je možno vždy postavit dva počítače, jež ale budou naprosto o něčem jiném. Chcete-li hrát především hry, kupujte hlavně výkonnou grafickou kartu, která vám pomůže o něco více než rychlý procesor (ovšem ani na něm nešetřete, protože moc pomalý by mohl počítač výrazně brzdit někde jinde). Naproti tomu, pokud chcete převádět video, dbejte hlavně na rychlost procesoru. To zatím platí s výjimkou nového čipu ATi R520, jenž přímo obsahuje hardwarovou podporu kódování H.264 (použito u HD-DVD), nVidia ale také zahrne tuto podporu do svých ovladačů pro většinu svých novějších karet. Máte-li sestavu hlavně k surfování na internetu, na hardware tolik nehleďte a hledejte levného providera :-)
Ceny jsou průměrem cen čtyř levnějších internetových obchodů. V překladu do češtiny to znamená to, že daný komponent lze zákonitě sehnat levněji než za uvedenou cenu, ale samozřejmě také dráž.
Možná jste si toho ještě nevšimli, ale už se blíží Vánoce. V poslední době bývá zvykem, že už v říjnu se začíná objevovat vánoční výzdoba, ale zatím stále nic. Ne že by mi to nějak vadilo, Vánoční nálada pro mě začíná v prosinci a ne v létě. Ovšem zpátky k tématu. Vánoce jsou svátky, kdy se dárky kupují ve velkém a výpočetní technika nezřídka nalézá své místo pod stromečkem. Tu však kupují často lidé IT problematiky poměrně neznalí, navíc je jasné, že na Vánoce jsou lidé ochotni plácnout se trochu přes kapsu a dovolit si o něco více. Toho jsou si prodejci vědomi a tak pomalu zvyšují ceny, protože mají jisté, že prodají i dráž a korunka navíc se vždy hodí. Z tohoto důvodu tento měsíc podražilo snad vše co podražit mohlo a narozdíl od měsíců předchozích najdete v tabulkách červené barvy vyjadřující zdražení až nepříjemně mnoho.
Doufám, že se vám tento cenový průvodce hodí a s neustálým zlepšováním se mi jej podaří vypilovat co nejvíce k dokonalosti. Příjemné čtení.