Průvodce koupí cenově výhodného PC pro září
22.9.2006, Milan Šurkala, článek
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.
Kapitoly článku:
- Průvodce koupí cenově výhodného PC pro září
- Sestava do 20000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Sestava do 20000Kč - HDD, mechaniky,...
- Sestava do 20000Kč - Shrnutí
- Sestava do 30000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Sestava do 30000Kč - HDD, mechaniky,...
- Sestava do 30000Kč - Shrnutí
- Sestava do 40000Kč - CPU, RAM, MB, VGA
- Sestava do 40000Kč - HDD, mechaniky,...
- Sestava do 40000Kč - Shrnutí
- Závěr
Závěr
Menší shrnutí závěrem:
"Nyní ani nevím co říct. Minule jsem doporučil kupovat paměti dokud to jde. Dnes už jsou paměti opravdu tak drahé, že nemohu příliš doporučit ani je koupit než povyskočí ještě výš ani radit počkat tak do ledna února, než pravděpodobně zase klesnou. Což je také docela na hlavu. Každopádně počítejte s tím, že ceny polezou nahoru ještě minimálně přes začátek října, pak by měly nejspíš stagnovat, pokles bych očekával až po Vánocích."
Tématem článku není jen cenový přehled komponent, natož výběr jediných ideálních sestav, ale spíše popis komponent včetně stručného zhodnocení. Ovšem to není vše, poslední část zůstává na vás. To vy si budete kupovat počítač a vaše to budou peníze, které půjdou do kapsy prodejci. Řádně si tedy promyslete, na co chcete počítač využít a zda ty peníze navíc za to skutečně stojí. Doufám, že po přečtení článku budete mít rozhodování snadnější.
Třeba já osobně řeším dilema výběru notebooku. Ideálním strojem by bylo něco s dvoujádrovým Turionem 64 X2 nebo Intelem Core 2 Duo (Merom), 2GB RAM, 100-120GB 7200rpm diskem, grafikou ATi Mobility Radeon X1600, GeForce Go 7600 či něčím podobným, širokoúhlým displejem, baterkou na minimálně čtyři hodiny a DVD-RAM vypalovačkou. Jenže klidně by mi stačil jakýkoli úsporný procesor s 1GB RAM, 80GB diskem a nějakou grafikou co si vystačí s 2D. Ovšem teď ještě zvažuji, potřebuji tak nutně ten notebook? Asi ano. Ale co když na něm budu chtít hrát hry? A tak dále, první možnost mě vyjde na 0Kč, druhá tak na 20000Kč, třetí alespoň na 35000Kč. A to je rozdíl!
Dalším problémem je, jak se ta kupa komponent přemluví k tomu, aby spolu pracovala, kdo ji složí. Naprosto nedoporučuji hypermarkety (Celeron s integrovanou grafikou bez monitoru za 28000Kč? Ne děkuji). Ceny jsou tam prostě ve velké většině nehorázně přestřelené, i když to není pravidlem. Lépe jsou na tom firmy zabývající se elektronikou (zde spíše jen notebooky), výhrou jsou pak firmy, které se zabývají pouze prodejem IT. Mají nízké ceny, zejména při nákupu přes internet, sestavy si lze téměř libovolně nakonfigurovat, případně vám ji složí za poplatek cca 500-1000Kč.
Další možností je sestavit si počítač sám. To má výhodou v nulových nákladech na složení, nevýhodu zase v tom, že pokud tomu moc nerozumíte, počítač nebude příliš kvalitně vyladěn (pokud vůbec pojede). Další možností je kamarád, který tomu rozumí. Zde se vaše náklady budou počítat spíše v litrech alkoholu (přece jej pozvete aspoň na pivo, ne?).
Ještě jednou se tedy rozhodněte, co nakoupíte, kde nakoupíte a jak to složíte. A nekupujte si to co nepotřebujete. Raději ušetřete, počítač bude umět i tak spoustu věcí, protože většinu těch vymožeností, kvůli kterým jste obětovali peníze navíc, stejně nevyužijete. Za ušetřené penízky třeba kupte své dívce dárek, ze kterého bude mít určitě větší radost než z vašeho nového rekordu v 3DMarku. Přeji hezký den.