Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce: Odemykání pipelines grafických karet

26.4.2005, Zdeněk Kabát, návod
Průvodce: Odemykání pipelines grafických karet
Protože se na trhu nachází poměrně hodně grafických karet, u kterých je možné odemknout vypnuté pipelines, rozhodl jsem se popsat postup pro jejich odemknutí komplexně v jednom článku. V následujících odstavcích naleznete detailní popis odemknutí pipelines na všech grafikách, kde je to možné.

Odemykání pipelines u ATi



Radeon 9500 a 9800SE

Nejdříve se podívejme na grafickou kartu Radeon 9500, která byla ve své době hitem. Jedná se o první grafiku, kterou šlo odemknout, protože byla odvozena od hi-endového jádra R300. Stejným způsobem lze ale i modifikovat i později představený Radeon 9800SE. Nejdříve byla objevena metoda připájení rezistoru na čip (článek v angličtině zde), ale krátce poté i softwarová cesta.

Pokud chcete kartu odemknout softwarově, potřebujete skript SoftRadeon9x00 pro RivaTuner (poslední verze 2.0 RC 15.4), který se spouští následovně:

1. V adresářové struktuře najděte soubor RivaTunerPatchScriptsATISoftR9x00SoftR9x00 w2k.rts (nebo w9x.rts).



2. Klikněte na soubor pravým tlačítkem a zadejte volbu "Otevřít v programu...", kde vyberte na seznamu doporučených programů RivaTuner (tím asociujete všechny .rts soubory k RivaTuneru a stačí je spustit klasicky dvouklikem).

3. Po spuštění skriptu klikněte na Continue a RivaTuner po vás bude vyžadovat soubor ati2mtag.sys. Ten naleznete v adresáři C:Windowssystem32drivers (analogicky pro jiný instalační adresář operačního systému). Soubor doporučuji před aplikací skriptu zazálohovat!



4. Následuje několik upozornění, která stačí odklikat (vše potvrdit) a nakonec by na vás měla vypadnout níže uvedená hláška.



5. Počítač restartujte, pipelines by měly být aktivované. Pokud je karta ve 3D módu nepoužitelná, stačí nahrát zpět zálohu systémového souboru ati2mtag.sys.

Tento postup je vcelku osvědčený a lze jej aplikovat na libovolné ovladače pro grafické karty ATi. Dále je také možné použít přímo modifikované ovladače, které mají možnost odemčení Radeonu 9500 a 9800SE ve svém nastavení. Mezi ně patří např. ATi Radeon Softmod a jiné (viz stránky vývojářů).

Radeon X800SE a X800Pro

Další možnost odemčení se týká grafického čipu R420, který je použit u série Radeon X800. Na rozdíl od nVidie je jedno, máte-li AGP nebo PCIe kartu, protože obě používají stejné jádro. Nejsnadněji se odemyká VIVO verze Radeonu X800Pro, u ostatních verzí je třeba fyzického (a rozhodně znatelného) zásahu na čip.

Upozornění! Následující úprava znamená poměrně velké riziko a je jasným důvodem pro neuznání reklamace, takže pokud se k ní přeci jen odhodláte, je třeba mít pevnou ruku a trpělivost.

Začal bych tedy právě u onoho fyzického zákroku potřebnému k odemčení pipelines, který popsal detailně Martin Štěpánek v dřívějším článku. Protože jsou quad-pipelines deaktivované laserovým přepálením můstků na čipu R420, je potřeba tyto kontakty najít a opět spojit. K tomu nejlépe poslouží modelářský nůž s velmi úzkou špičkou a měkká tužka, která díky grafitu můstek vodivě spojí. Více uvidíte na následujících obrázcích:





Klikněte pro zvětšení

Dále je již potřeba nastavit správné frekvence. Toho docílíte buď jednoduchým přetaktováním a uložením frekvencí (většina programů dovoluje zapamatovat si frekvence při každém startu), nebo úpravou BIOSu. Ta lze provést přes např. přes editor BIOSu pro grafické karty Radeon, který se nazývá RaBiT, ale přesto bych doporučil spíše ATITool nebo jiný podobný OC nástroj.

Radeon X800Pro VIVO

U Radeonu X800Pro VIVO je situace značně jednodušší, protože všechny čipy na těchto kartách jsou plně funkční "XT" verze zablokované jen a pouze BIOSem. VIVO kartu poznáte podle interního žlutého konektoru v pravém horním rohu a patří mezi ně např. Sapphire v sérii Toxic. Jedna z metod flashování BIOSu karty (podle mě jedna z nejlepších) je následující:
  1. Ze stránky techPowerUp! Si stáhněte modifikovaný nástroj flashrom (113 kB).
  2. Z téže stránky si stáhněte potřebný BIOS. Na seznamu máte nejen uvedeného výrobce a typ grafické karty, ale i frekvence jádra a pamětí. Pokud si nejste jisti, zda vaše karta takové frekvence zvládne, je nejlepší použít "ATI X800 Pro VIVO 16P (AGP) 256MB" (link). Jinak použijte BIOS vašeho výrobce pro X800XT AGP apod.
  3. Soubor přejmenujte na DOSovský tvar (tzn. 8+3 znaky, ideálně písmena a čísla, přípona .bin), abyste předešli problémům se znaky.
  4. Ověřte si, že grafická karta zvládá stejné frekvence, které jsou v BIOSu uloženy (např. 520/560 pro X800XT PE BIOS).
  5. Flashrom i nový BIOS nakopírujte na bootovací disketu (pro jistotu ve více kopiích) a nastartujte z ní systém.
  6. Zálohu stávajícího BIOSu provedete příkazem flashrom -s 0 oldbios.bin. Toto je velmi důležité pro případ, že se flash nevydaří podle představ.
  7. Pro flash nového BIOSu zadejte flashrom -p 0 newbios.bin (názvy souborů se mohou lišit). Nebojte se, že je hlášena nekompatibilita, to je běžná situace - vše potvrďte.
  8. Restartujte počítač a všechny pipelines by měly být funkční.

V případě, že se něco pokazí...

Protože flashování BIOSu je svým způsobem riskantní zákrok (přestože pravděpodobnost chyby je velmi malá), uvedu ještě obecné rady pro flashování:
  • Ideálně mějte po ruce PCI grafickou kartu, kterou byste mohli v případě špatného naflashování použít. V tomto případě je při novém flashi definovat, s jakým zařízením bude flashrom pracovat ("flashrom /?" pro nápovědu).
  • Pokud nemáte PCI grafiku, ale systém s novým BIOSem naběhne (tzn. nezamrzne již při bootu), nemusíte věšet hlavu. Pokud máte na bootovací disketě stále původní soubory, stačí z ní nastartovat (počkat, až disketa "dochroupe") a poslepu zadat na klávesnici "flashrom -p 0 oldbios.rom". Potvrďte enterem a pak stiskněte "y", minutku počkejte a zkuste restartovat. Vše by mělo být v pořádku.
  • A když nezabere ani toto nebo se systém ani pořádně nerozjede, asi se něco hodně pokazilo... Doporučoval bych si půjčit onu PCI kartu, protože na reklamaci to není.

    Nechci vás tímto odstavcem odradit, protože mně osobně se zatím žádný BIOS pokazit nepodařilo a obecná úspěšnost se pohybuje jen málo pod 100% (když nevypadávají pojistky apod.).

Z Radeonu X800Pro VIVO lze tedy poměrně snadno získat plnohodnotný Radeon X800XT Platinum Edition, jen musíte dávat pozor na frekvence. Pokud byste chtěli tento návod detailnější, napište veškeré své požadavky do diskuse pod článkem.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.