Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce vypalováním - Svět DVD 1. část

15.5.2007, Jan Dedek, článek
Průvodce vypalováním - Svět DVD 1. část
Kvapem se blíží doba, kdy v současnosti nejpoužívanější optické disky, tedy DVD, budou pomalu vytlačovány disky Blu-Ray a HD DVD. Ještě než se tak stane, provedeme si menší shrnutí, abychom věděli, jaké disky to vlastně chtějí disky vypalované modrofialovým laserem nahradit. V prvním dílu se podíváme na disky DVD, druhý díl bude zaměřen na disky Blu-Ray a HD DVD a závěrem si také předvedeme jejich vzájemné srovnání.

DVD-R DL


Tento formát se dostal do sériové výroby v letních měsících roku 2005. DVD-R DL byly uvedeny později než disky DVD+R DL, ale rovnou s podporou rychlostí 4x. Bohužel už je to skoro 2 roky od jeho uvedení a ke zvýšení rychlosti stále ještě nedošlo.



Podpora v nových vypalovačkách je bezproblémová, bohužel staré vypalovačky a mechaniky DVD-ROM si s těmito disky neporadí ani po nahrání nového firmwaru. Podobně jsou na tom i stolní přehrávače a rekordéry.

Disk DVD-R DL ale podporuje jednu zajímavou vlastnost, která se jmenuje Layer Jump Recording (LJR). Co to přesně znamená, bylo uvedeno v našem průvodci vypalováním o metodách zápisu a čtení.


Klady
Zápory
podpora LJR (Layer Jump Recording)vyšší cena
kapacita diskukompatibilita se stolními přehrávači
Ikona Odkaz na databázikompatibilita se staršími vypalovačkami DVDRW a mechanikami DVD-ROM
Ikona Odkaz na databázizápis rychlostí jen 4x


DVD+R DL


Tento typ disku se na svět dostal o mnohem dříve než disk DVD-R DL a DVD+RW Alliance DVD Fóru získala náskok. První disky se začaly vyrábět s certifikovanou rychlostí 2,4x a zpočátku na ně byl možný zápis právě touto rychlostí, poměrně rychle na ně byl povolen OverSpeed a bylo možné zapisovat 4x a 6x (LG). Netrvalo to dlouho a došlo k dalšímu zvýšení rychlosti na 8x, s tímto zvýšením se začaly objevovat i disky certifikované právě pro tuto rychlost.



Klady
Zápory
zápis rychlostí až 8xvyšší cena (Verbatim 8x)
kapacita diskukompatibilita se stolními přehrávači
nižší cena (BenQ 8x, Verbatim 2,4x, apod.)kompatibilita se staršími vypalovačkami DVDRW a mechanikami DVD-ROM
možnost nastavit Book TypeIkona Odkaz na databázi

Konstrukce


Dvouvrstvá "dual-layer" media DVD+R DL a DVD-R DL využívají mezi záznamovými vrstvami polopropustnou odrazovou vrstvu, která propustí čtecí a záznamový paprsek do druhé vrstvy. Ke čtení takovéhoto média je zapotřebí v převážné většině případů systém přeostřování optiky.

Konstrukce dvouvrstvých disků DVD±R DL se od konstrukce jednovrstvých DVD odlišuje kromě polopropustné vrstvy ještě přidanou druhou vrstvou pro záznam, jak je znázorněno na následujícím obrázku:



U dvouvrstvých disků laser zapisuje nultou vrstvu (L0) a ta musí být polopropustná i po vypálení, aby bylo možno data zapsat i do první (L1) vrstvy. Při čtení musí laser mechaniky spolehlivě přečíst data z nulté vrstvy a ta ho navíc musí propustit i do první vrstvy, aby přečetl data i z ní.

Pro záznamové vrstvy DVD±R DL se používají stejná barviva jako pro média DVD±R, podobné je to i u odrazových vrstev.



V dnešním díle jsme se podívali na zoubek diskům DVD, v dalším pokračování si přiblížíme i disky Blu-ray a HD DVD. A provedeme si závěrečné shrnutí.