Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce vypalováním - Svět DVD 2. část

16.5.2007, Jan Dedek, článek
Průvodce vypalováním - Svět DVD 2. část
Kvapem se blíží doba, kdy v současnosti nejpoužívanější optické disky, tedy DVD, budou pomalu vytlačovány disky Blu-ray a HD DVD. Ještě než se tak stane, provedeme si menší shrnutí, abychom věděli, jaké disky to vlastně chtějí disky vypalované modrofialovým laserem nahradit. Tento díl bude zaměřen na disky Blu-ray a HD DVD a závěrem si také předvedeme jejich vzájemné srovnání.

Historie


Formát High Definition DVD (HD DVD) byl vyvíjen, aby se stal úspěsným pokračovatelem DVD formátů a svou kapacitou nahradil současná DVD s nedostačující kapacitou pro HD video. Standard byl vyvinut firmami Toshiba a NEC a 19.11.2003 se DVD Fórum rozhodlo tento nový formát podporovat jako DVD standard. Tímto krokem byl také ustaven jeho oficiální název High Definition Digital Versatile Disc (HD DVD), při vývojových pracích nesl disk pracovní název AOD (Advanced Optical Disc).



Časová osa:
  • 11/2003 - oznámen formát HD DVD
  • 11/2003 - formát HD DVD oficiálně schválen
  • 08/2005 - Microsoft a Intel se rozhodli podporovat tento formát
  • 10/2005 - filmová společnost Warner Bros. se rozhodla vydávat filmy na HD DVD i na BD
  • 03/2006 - Toshiba vypustila první stolní HD DVD přehrávač, nestalo se tak nikde jinde než v Japonsku
  • 11/2006 - Microsoft vypustil HD DVD mechaniku pro Xbox 360
  • 12/2006 - byly vypuštěny první HD DVD-ROM počítačové mechaniky

V lednu 2007 demonstrovala Toshiba spolu s TDK třívrstvý disk HD DVD s kapacitou 51 GB, to znamená 17 GB na jednu vrstvu. A vývoj pokračuje dál, Ritek oznámil, že úspěšně dokončil vývoj procesu výroby 10 vrstvého disku s kapacitou 150GB, tento disk ale nebude zpětně kompatibilní se současnými přehrávači.


Technické specifikace


Současná specifikace pro HD DVD-ROM a HD DVD-RW je verze 1.0, pro zapisovatelný disk, tedy HD DVD-R je ve verzi 0.9 a specifikace pro HD DVD-RAM ještě není kompletně dokončena. Více informací můžete získat i na stránkách http://www.hddvdprg.com/.

Jak už bylo řečeno v úvodu, disky HD DVD jsou rozměrově stejně velké jako disky DVD. Disky se vyrábějí buď v klasickém provedení - kotoučky o průměru 12 centimetrů a tloušťce 1,2 milimetru nebo jako minidisky - kotoučky o průměru 8 centimetrů. Základní rozdělení ukazuje následující tabulka:


Fyzický rozměr
Kapacita jednovrstvého disku
Kapacita dvouvrstvého disku
12 cm jednostraný
15 GB
30 GB
12 cm oboustranný
30 GB
60 GB
8 cm jednostranný
4,7 GB
9,4 GB
8 cm oboustranný
9,4 GB
18,8 GB

Od těchto kapacit se se odlišují disky HD DVD-RAM, které mají, či u kterých se počítá s kapacitou 20 GB v jedné vrstvě a u dvouvrstvých disků to bude 40 GB.




Protože formát HD DVD, stejně jako DVD "-" zastřešuje DVD Fórum, budete se moci setkat i hybridními disky. Znamená to, že disky budou oboustranné a budou se skládat jak z klasického DVD, tak i z HD DVD.



To znamená, že z jedné strany může být film vypálen na dvouvrstvé DVD v kvalitě SDTV a z druhé strany ten samý film na HD DVD v kvalitě HDTV. Ale nebude a není pravidlem, aby obě strany obsahovaly stejný materiál.


Souborový systém, audio a video specifikace

Všechny tituly na HD DVD jsou lisovány v souborovém systému UDF 2.5, ale HD DVD podporuje i souborový systém ISO 9660 ve všech jeho verzích.

Ve specifikaci HD DVD je zahrnuta podpora až pro dvoukanálový 24-bit zvuk s frekvencí 192 kHz a pro osmikanálový 24-bit/96kHz. Hollywood zatím používá zvuk 24-bit/48kHz pro vysokorozpočtové filmy a 16-bit/48kHz pro ostatní. Na HD DVD přehrávačích si tedy přehrajete i disky s následujícím enkódováním: lineární PCM, Dolby Digital AC-3, Dolby Digital EX, DTS, Dolby Digital Plus a Dolby TrueHD.

V oblasti videa jsou podporována rozlišení od CIF (352*240-NTSC, 352*288-PAL) přes SDTV (720*480 60i-NTSC, 720*576 50i-PAL) až po HDTV (1920*1080 24p nebo 50i/60i). Pro enkódování lze použít kodeky VC-1, H.264 a MPEG-2.

Samozřejností je, že disky obsahují i ochranu proti kopírování, ta je zastoupena AACS (Advanced Access Content System). Disky jsou chráněny "pouze klíči" a u HD DVD se navíc nepoužívají regiony. Univerzální klíč, který umožnuje kopírování všech titulů vydaných na HD DVD, už byl odhalen a vesele koluje po internetu.


Hardware


V podstatě rozlišujeme tři druhy zařízení, které si s disky HD DVD poradí. Jsou to přehrávače a rekordéry, combo přehrávače a počítačové mechaniky.

První přehrávače se objevily v březnu roku 2006 a nesly značku Toshiba. Toshiba začínala modelem HD-A1/HD-XA1, tyto modely byly v prosinci nahrazeny verzemi HD-A2/HD-XA2, poslední jmenovaný model už podporoval HDMI 1.3 a video výstup 1080p. V dubnu roku 2007 se konečně objevil i přehrávač pro Xbox360, který se připojuje přes USB 2.0. První rekordér Toshiba RD-A1 byl představen 14.7.2006 kde jinde než v Japonsku.


- HD DVD rekordér Toshiba RD-A1 s diskem o velikosti 1TB-

Mezi combo přehrávači (umí přehrát HD DVD i Blu-ray) najdete značky jako LG či Samsung. LG svůj model BH-100 vypustila v lednu 2007, Samsung BD-UP5000 spatřil světlo světa až v dubnu letošního roku, ale jeho model jako první na světě plně podporuje specifikace obou formátů.

V oblasti počítačových mechanik byla také velmi aktivní Toshiba a první HD DVD-ROM mechanika byla součástí laptopu Qosmio řady 35. Mezi výrobky následujících značek najdete mechaniky HD DVD-ROM, jsou to například HP, Acer, Samsung, LG a několik dalších. Většina desktopů používá model NEC HR-1100A, který je OEM produktem. V lednu 2007 představila svou mechaniku i LG, její model GGW-H10N určený pro rozhraní SATA, umí přehrávat jak HD DVD, tak i Blu-ray a navíc umí na Blu-ray disky i zapisovat.

Nesmíme opomenout ani disky HD DVD. U nás lze zatím koupit disky s podporou zápisu 1x, tzn. přenosová rychlost je 4,5 MB/s a celý disk je zapsán přibližně za 60 minut. Kámenem úrazu je ovšem skutečnost, že i když si tento disk koupíte, tak ho nebudete mít na čem vypálit.


Shrnutí


Konstrukčně se HD DVD od DVD liší jen minimálně, nejzásadnější rozdíly jsou v použití modrofialového laseru (405nm) namísto červeného laseru (650nm), v minimální délce pitu, která je u HD DVD 204nm a u DVD 400nm. Další rozdíl je v rozestupu drážek, kde u HD DVD je to 0,40 mikrometrů a u DVD 0,74 mikrometrů. Z toho jasně vyplývá, že disk HD DVD má jemnější rastr. Jemnější struktura je jasně vidět na dalším obrázku.



Následující obrázek ukazuje zjednodušenou strukturu HD DVD a jak už bylo řečeno výše, od DVD se neliší ve struktuře vrstev, ale jen v některých rozměrových parametrech.