QDI Legend P6I440LX (Rev: 1.00)
Specifikace:
ATXová základní deska s chipsetem Intel 440LX pro procesory Slot1 s FSB 66 MHz (Pentium II, Celeron) včetně AGP slotu 2X. Obsahuje Award Bios, 3xISA, 4xPCI, 1xAGP, 3xDIMM, 2xUSB, 1xPS/2 myš a 1xIrDA. Pro napájení je možné použít pouze ATXový zdroj. Bez problémů zvládá přenos dat v režimu UltraDMA33.
Poznámky:
Základní deska je osazena chipsetem Intel 440LX (FW82371AB + FW82443LX) s možností použití procesoru Pentium II nebo Celeronu na 66 MHz FSB. Bohužel neumožňuje používat stovkové procesory, jako například P II 350 nebo 400 MHz. Rychlost se již nenastavuje jumpery, ale přímo v setupu v položce SpeedEasy CPU Setup. Je zde možno přímo nastavit 200, 233, 266, 300, 333 MHz nebo v režimu Jumper emulation zvlášť nastavit násobení (2,5 až 5,5x) a frekvenci (66, 68, 75, 83 MHz). Toho se dá dost dobře využít pokud používáme Celeron, stačí změnit 4x66 na 4x83 a hned máme z 266 CPU na 333 MHz. Tyto procesory dle našich zkušeností zvládnou i 4x100, ale to umí až BX chipset.
Velmi dobře je řešeno zatuhnutí systému v případě přetaktování procesoru. Start počítače až po zobrazení informační tabulky s typy připojených disků, pamětí a portů běží na nižší rychlosti a teprve zde se přepne na nastavenou hodnotu. Máme tedy možnost případné korekce nastavení. Některé základní desky toto neumožňují a pak již nepomůže nic, než vymazání CMOS nebo výměna procesoru za Celeron.
Pokud si prohlédneme SETUP, narazíme na velmi zajímavé možnosti. Tato deska umí zvlášť zapínat a vypínat použití L1 a L2 cache, ve feature setupu je navíc položka Report No FDD For Win 95, která není nikde v dokumentaci popsána. Patrně měla být určena pro ty počítače, které nejsou vybaveny mechanikou pružných disků. Zde je známo, že Windows 95 má v sobě chybu a i přes to, že nic není připojeno, hlásí disketu 5,25". Pokud tuto položku v setupu zapneme, počítač pro změnu najde výměnné zařízení. Takže jsme si nepomohli. Nepomůže ani vypnutí floppy řadiče (zmizí jen vykřičník ve vlastnostech zařízení).
Další zajímavou položkou je Show Bootup logo, známé např. z Intel boardů. Za pomoci druhé dodávané diskety (program cblogo v1.4) je možné nahrát do flash paměti obrázek v 256 barvách. V případě, že tato položka bude zapnuta, zobrazí se nám očekávaný obrázek pokaždé při startu počítače. Škoda jen, že ovládání programu není jednodušší. Začínající uživatele budou mít asi problémy s jeho pochopením.
Všechny tyto informace jsou, jak již bylo řečeno, uloženy ve flash BIOSu. Je to malý integrovaný obvod v pouzdru PLCCc o rozměrech 12x15mm (typ SST 29EE020). Skutečnost, že zabírá tak málo místa by mohl být výhodou, ovšem z hlediska servisu jsou případné výměny trošku složitější.
Součástí dodávky jsou kromě velmi dobře zpracované dokumentace s popisem konektorů, setupu a technických parametrů také dvě diskety s updatem pro PCI bridge, Bus Master, dále pak programy pro instalaci loga a nízkoúrovňového (low-level) formátování disků. Pro případnou bezproblémovou instalaci ovšem doporučuji ověřenou poslední verzi ovladačů přímo z Intelu.
Výrobce nezapoměl ani na umělohmotné držáky pro procesory, výstupní ATXový plech (nákres viz. obrázek) a samozřejmě na kabel pro IDE a floppy disky.
Při zkouškách instalace Windows 95 bylo zjištěno, že základní deska stejně jako mnoho ostatních trpí drobným nedostatkem při použití AGP karet s chipsetem Intel 740. Po spuštění instalace Windows 95 (osr2, soubor setup.exe) s touto kartou se restartuje počítač. Kromě tohoto problému se žádné další nevyskytly ani ve Windows 95/98 nebo NT4.0.
Při testech paměti bylo zjištěno, že tato deska podporuje jak samostatné EDO DIMMy, tak i kombinaci EDO + SDRAM. Škoda jen, že jsou zde pro ně pouze tři pozice, což znamená maximální kapacitu dnešních pamětí 3x128 MB tj. 384 MB. Pokud máte zájem o některé další základní technické informace, zkuste se podívat přímo na www stránky výrobce, kde se nacházejí i poslední verze BIOSu a dokumentace.
Výsledek:
Klady:
- Základní deska je dodávaná v pěkné papírové krabici s vyobrazením nějakého MB se dvěma procesory PII a popisem technických parametrů všech řad Legend I až IV. Bohužel o řadě V zde není ani zmínka.
- Stejně jako všechny dnes dodávané základní desky podporuje rychlý přenos dat díky UltraDMA/33 (UDMA2).
- Podporuje všechny 66MHz procesory platformy Slot1 (Pentium II a Celeron).
- Má na sobě konektor Wake Up Lan pro síťovou kartu (označený WOL2).
- Podporuje oba typy DIMM paměti (SDRAM + EDO) včetně jejich kombinací.
- Umožňuje bootovat z kteréhokoliv IDE disku, floppy mechaniky, LS-120, CD-ROM, SCSI nebo ZIPu.
- Jako řadič a posilovače COM/LPT a klávesnice je zde použit celkem kvalitní obvod PC87309IBW + DS14185WM.
- Bezproblémové instalace nového Award Biosu. Poslední verze jsou k dispozici na www stránkách výrobce.
Zápory:
- Na rozdíl od tvrzení v dokumentaci nepodporuje MB některé věci (jako měření teploty, napětí, otáčky ventilátorů apod.), protože není osazen příslušnými prvky (LM78 + pomocné obvody).
- Nejsou osazené konektory WOM (Wake On Modem) a CHSSEC (Chasis Security).
- Výstupy na ventilátor nejsou ochráněny proti opačnému připojení kabelů. Dokonce i u velmi levných noname základních desek je instalován aspoň klíč pro správné vložení.
- Bohužel nepřišli jsme na to, jak nastavit počítač, aby se po výpadku napájení zapnul (typický příklad serveru).
- Závěr:
Slušná ATXová základní deska s LX chipsetem s možností kombinace SDRAM a EDO paměti. Umožňuje práci s procesory Pentium II (233-333 MHz) a Celeron (266 a 300 MHz) s velmi jednoduchým nastavením přímo v setupu. Bohužel jsme nedokázali vyřešit typický problém serveru a to automatické zapnutí počítače po výpadku napájení. Možná to bude umět příští verze BIOSu. Z testu vyplývá, že se jedná o téměř ideální MB pro středně náročné uživatele s možnosti přetaktování CPU. MB je srovnatelný jak cenově, tak i kvalitou a výkonem s již dříve testovaným Aopen AX6LC.
K testování zapůjčil : N.W.T.Computers s.r.o.