Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

První testy Athlonu 64 1,2 GHz !

16.12.2002, Zdeněk Kabát, článek
První testy Athlonu 64 1,2 GHz !
Německý magazín c't zveřejnil velice zajímavé benchmarky procesorů AMD Athlon 64, Athlon XP a Intel Pentium 4, ze kterých, pokud je lze brát jako seriózní údaje, lze usoudit mnohé o výkonu Hammeru. Zajímá Vás, jak si Athlon 64 s 1MB cache povede proti konkurenci?
Nevíme odkud, ale německý papírový magazín c’t získal vzorek procesoru Athlon 64, konkrétně model na frekvenci 1,2GHz a L2 cache o velikosti 1MB. Několik hardwarových nadšenců neváhalo a výsledky zveřejnilo ve fórech serveru Ace’s Hardware. V časopise byly srovnávány procesory Athlon 64, Athlon XP 1,2GHz a Pentium 4 2,4GHz. Oba modely od AMD byly testovány s pamětí PC2700 DDR, zatímco Pentium 4 používal PC2100 DDR SDRAM. Bohužel ani slovo o použitých čipových sadách.

Nový Athlon 64 „ClawHammer“ používá podle informací 256-bitovou sběrnici cache, na rozdíl od rodiny K7, která měla pouze 64-bit. Výkon by se tak měl ještě více přiblížit jádrům Northwood, Willamette, Coppermine a Tualatin, které používají taktéž 256-bit.

Výsledky benchmarků prozrazují, že ClawHammer je o cca 20-40% rychlejší než klasický Athlon XP (pravděpodobně jádro Palomino), což avizovala i společnost AMD. Optimalizace by měla v budoucnosti přinést další nárůst výkonu, obzvláště při příchodu operačního systému Windows Longhorn s podporou instrukční sady x86-64. Podívejme se na několik výsledků zveřejněných magazínem c’t:




A co nám tyto benchmarky prozrazují? V paměťových testech je evidentní pokles v latenci, ale přesto není výsledek nijak oslnivý. S integrovaným paměťovým řadičem se daly očekávat ještě nižší čísla, ale přesto je výsledek v porovnání s Pentiem 4 výborný. Paměťová propustnost také není nijak přesvědčivá, vezmeme-li v úvahu rozdíl mezi PC2700 a PC2100 DDR SDRAM.

Herní testy už mluví spíše pro Athlon 64. Uvedená čísla sice plus mínus odpovídají Pentiu 4, ale Athlon 64 běží na poloviční frekvenci. Co dokáže ClawHammer s frekvencí přes 2GHz těžko odhadovat. Na druhou stranu má Athlon 64 dvojnásobnou cache a zpočátku určitě nebude mít celý 1MB. První modely (pravděpodobně 3400+) budou mít spíše 256kB nebo 512kB L2 cache.

Enkódování videa mluví pro Pentium 4, ale s přihlédnutím k frekvenci je to logické. Poslední výsledek, u kterého se pozastavíme, je c’tSSE Madelbrot. V tomto testu získalo Pentium 4 více než znatelný náskok. Je to z důvodu testy Madelbort nejsou limitovány pamětí, takže pokud mají oba procesory k dispozici stejně systémových prostředků, pak odpovídá výsledné skóre frekvenci (např. 3DNow! Mandelbrot mělo dříve trojnásobný výkon na MHz než Pentium II).

Můžeme také polemizovat o tom, zda-li byl vzorek ClawHammeru v redakci c’t magazínu optimalizovaný na úroveň, se kterou přijde na trh. Je totiž možné, že ne všechny funkce byly zapnuté kvůli stabilitě. V časopise také, jak se zdá, nepadlo ani slovo o použitých základních deskách, čipových sadách, časování pamětí apod., takže nelze vyvozovat přesné závěry.

Uvidíme, jak se AMD před vypuštěním Athlonu 64 na přelomu března a dubna AMD s procesorem vypořádá, jak ho optimalizuje a hlavně zvýší frekvenci. Pokud bude dobrá výtěžnost, mohli bychom se hromadné výroby Athlonů 64 dočkat na začátku druhého čtvrtletí příštího roku. Mezi tím je ještě mnoho času a věřím, že se objeví několik nových benchmarků, které buď potvrdí, nebo vyvrátí údaje c’t magazínu.