RadioGPT: když AI může psát eseje, proč by nemohla vést rádio stanici?
6.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Umělá inteligence se prodírá do dalších případů užití. Vznikla např. rádio stanice RadioGPT, která využívá systémů umělé inteligence k hledání a vytváření obsahu pro rádio nemluvě o využití AI pro vytváření umělého hlasu moderátora.
Poslední týdny jsou ve znamení systémů generativní AI, zejména ChatGPT a podobných systémů založených na technologii GPT. Ve verzi GPT-3.5 ji najdeme v již zmíněném chatbotovi ChatGPT, vyhledávač v Bingu brzy poběží na verzi GPT-4. Varianta GPT-3 se pak stala základem rádio stanice RadioGPT. AI systém Futuri TopicPulse skenuje Facebook, Twitter, Instagram a dalších 250 tisíc zdrojů a snaží se najít nové zprávy a informace, které by mohly být zajímavé pro posluchače stanice (včetně toho, aby šlo o lokální zprávy). Na základě toho GPT-3 využije své schopnosti generativní AI pro generování skriptu pro virtuální moderátory.
A aby té umělé inteligence nebylo málo, další systém AI se postará také o vytvoření umělých hlasů, které přečtou vygenerovaný skript. Celý systém je vytvořen tak, že by měl být dostupný pro jiné rádiové stanice a umožnit jim vytvářet show s jedním, dvěma nebo dokonce třemi moderátory. Umělé hlasy mohou být dokonce natrénovány na hlasy původních moderátorů. A ani u tohoto to nekončí. RadioGPT může také vytvářet a zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích rádia, na blogu nebo na jiných digitálních platformách (např. krátká videa ohledně trendových témat). Systém Futuri POST dokáže vytvořit i podcast a ten automaticky publikovat na kompatibilních platformách. Zájemci mohou nechat AI připravovat zprávy o počasí nebo dopravě, případně vést rozhovor s hosty.
Ukázkové rádio si můžete poslechnout na adrese listen.streamon.fm/radiogpt. Hraje především starší hity (v hodně zkrácené verzi), které jsou doplněny o tradiční přestávky propagující rádio a čtené zprávy. Ty jsou zpravidla po jedné (nejde o blok zpráv) a na to, že je čte umělý hlas, to vůbec není špatné. Jsou sice trochu "bez života", ale pokud bychom to srovnali s nějakými serióznějšími zpravodajskými stanicemi, kde si moderátoři nedělají ze všeho srandu, tak byste skoro nepoznali rozdíl, což platí především u mužských hlasů. Ženské mi přišly být více umělé a snáze rozeznatelné, že je s nimi něco "v nepořádku". RadioGPT také občas místo zpráv zveřejňuje zajímavosti o přehrávaných písničkách nebo autorech.