Raja Koduri v Intelu, co si o tom myslí šéf NVIDIE?
13.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Rozhodnutí firem AMD a Intel spolupracovat na nových procesorech Kaby Lake-G je obecně přijímáno i jako políček firmě NVIDIA, která z takového spojenectví nebude mít nic a spíše na tom bude tratit. Jaká je tedy reakce jejího šéfa?
Procesory Kaby Lake-G kombinující čipy Core, Radeon a paměti HBM2 totiž mohou ohrozit NVIDII v oblasti levných karet, jako je GeForce GTX 1050 Ti nebo i 1060, i když spíše těch mobilních. Záleží především na tom, jaký poměr výkonu a ceny Intel nabídne, však jde přeci jen o paměti HBM2, které jsou stále ještě složité a drahé na implementaci. Na druhou stranu už ale nepůjde o celý křemíkový interposer pod GPU a HBM2, ale o malé můstky v rámci technologie EMIB a záleží, jak bude mít Intel tento proces zvládnutý.
Intel ale získal také Raju Koduriho, dosavadního šéfa radeonové divize firmy AMD a je zřejmé, že se chce do budoucna zaměřit na vývoj samostatných GPU, i když je otázka, v jaké podobě. Pokud by tak mělo NVIDII něco trápit, tak právě toto.
Pokud tak budou Kaby Lake-G srovnatelně výkonné s kombinací samostatného CPU a GPU, a přitom výrazně levnější, může to být pro NVIDII problém, ale jak to vidí samotný Jensen Huang, její šéf? Ten se především v minulém týdnu mohl pochlubit finančními výsledky, které překonaly očekávání, a tak není divu, že akcie NVIDIE reagovaly povyskočením na až 218 dolarů. Ještě letos v květnu se přitom jejich hodnota motala kolem 100 dolarů.
Jensen Huang označil odchod Koduriho z AMD za velkou ztrátu pro tuto firmu i důkaz toho, že GPU jsou nesmírně důležitá v dnešním IT světě. Nicméně uvedl, že pokud by chtěl Intel uspět ve vývoji samostatných GPU, která budou moci být považována za hi-end, bude mu to trvat alespoň tři roky, neboť jde o "obrovský podnik".
Huang nakonec věnoval i pár slov procesorům Kaby Lake-G a zpochybnil jejich význam. Jeho NVIDIA má mít také vysoce energeticky efektivní mobilní grafické čipy, které také mohou být využity ve velice tenkých a výkonných noteboocích. Zda tyto procesory budou mít svůj smysl, to ukáže až čas a pokud do některé oblasti přinesou zlepšení, pak to budou malé počítače typu NUC, v tomto případě přesněji nástupce Skull Canyon.
Uvidíme, co Intel s AMD z nové spolupráce vykřesají. Huang ji zatím komentuje s opatrností a samozřejmě nemluví s nadšením, ale spíše s pochybnosti. Uvidíme, jak se jeho rétorika časem změní.
Zdroj: Fortune