Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RAMBUSvsDDR round 1

14.1.2000, Lukáš Petříček, zpráva
RAMBUSvsDDR round 1
Má RAMBUS vůbec šanci? Od devadesátých let prošly veškeré počítačové komponenty obrovským vývojem a nejinak je tomu samozřejmě i u pamětí. Dnes pro paměti běžně používaná technologie DRAM má svůj "prapůvod" již na počátku 90tých let.
Přestože je technologie DRAM používaná přes deset let, dochází u ní k neustálému nárůstu výkonnosti (ať už zvýšením pracovní frekvence, šířkou datové sběrnice, s pomocí DDR apod.). V brzké době svedou BITVU dvě technologie, jdoucí stejným a přesto poněkud rozdílným směrem.. jsou to:

Direct Rambus DRAM - (jejíž zastáncem je například Intel a Samsung - který vše zpečetil značnou investicí do této technologie) má podle specifikací Intelu představovat odpověď na neustále rostoucí nároky na rychlost komunikace procesoru a paměti počítače. Současné paměti Rambus, kromě přibližně dvojnásobného výkonu oproti dnes standardním pamětem SDRAM PC100 (standard PC100 - označuje rychlost paměti v MHz; existují ještě varianty PC66 a PC133 a používají se v tzv. DIMM modulech), májí zároveň představovat high tech řešení pro nastupující i820 (Camino) chipset a tak podpořit další Intelovskou technologii AGP4x, pro kterou by byly dněšní paměti také příliš pomalé. Kromě vysoké rychlosti (a snadném zvyšování výkonu u budoucích modelů) jeho další výhoda také může spočívat v nízkém počtu pinů.
Rambus se používá v tzv. RIMM modulech. Ačkoliv tedy Direct RDRAM poskytuje vysoký výkon, je to vykoupeno opravdu vysokou cenou a vyšším "přípravným" časem před dalším použití (po pauze) >65ns.

Double Data Rate SDRAM - (bude na trh protlačovat Micron Technology Inc. zejména prodejem licencí) jako alternativa současných SDRAM pamětí v kombinaci se Samurai chipsetem. Výhoda je nízká cena oproti RDRAM - 1.03x oproti současným nákladům na SDRAM paměti (na výrobu mohou být použity stejná výrobní a zahořovací zařízení). DDR paměti mají také nižší "přípravný" čas - 45ns.

V Arizoně v InQuest Market Research byly provedeny testy výkonnosti u Samurai/DDR a Camino/Rambus sestav s nejnovějším procesorem Coppermine 733-MHz. Samurai chipset a DDR pamět PC266 byla od Micron Inc. ; Intelovský Camino chipset byl doplněn o dvoustrannou 800MHz Rambus pamět od Samsungu. Jako první byl použit StreamD benchmark. Samurai/DDR combo překonalo Camino/Rambus sestavu v průměru o 24%, v některých případech až o 30%. Jako další byl použit WStream benchmark, kde opět zvítězila sestava Samurai/DDR, tentokrát však půměrným náskokem jen 2.7%. Jako poslední se měřila propustnost mezi AGP a DRAM. Camino/Rambus sestava byla opět pokořena, průměrně o 16.5%.

Z provedených testů tedy vyplývá, že sestava s chipsetem Samurai a DDR SDRAM je rychlejší než stejná sestava za použití chipsetu Camino a Direct Rambus DRAM pamětí. Pokud přihlédnete k ceně, mají DDR paměti svou pozici na běžném trhu jistou, zatímco Rambus bude se vzrůstajícím výkonem mířit jen do nejvýkonnějších serverů případně pracovních stanic.


Zdroj: Internet a TechWeb