Raspberry Pi 400: počítač v klávesnici
2.11.2020, Jan Vítek, aktualita
Formát počítače v klávesnici známe z dob dávno minulých, kdy byly aktuální počítače Amiga, Didaktik nebo Commodore. Dnes je naopak klávesnice spíše jen spotřební zboží, ale to neplatí pro Raspberry Pi 400.
Raspberry Pi 400 ostatně na první pohled vypadá jako prostá levná bezdrátová klávesnice, ovšem ve skutečnosti je to celý počítač Raspberry Pi 4 4GB v podobě klávesnice. K dispozici je jako samostatný kus hardwaru za 70 dolarů, anebo si můžeme vybrat o 30 dolarů dražší sadu s myší, zdojem a potřebnými kabely, MicroSD kartou a kopií příručky pro začátečníky.
Raspberry Pi 400 vedle klasické podoby Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 400 je tak ideální produkt pro ty, kteří se nechtějí zabývat s vytvořením počítače z pouhé klasické desky Raspberry Pi, i když na trhu je spousta krabiček a dalšího příslušenství, takže to není nic složitého. Nicméně model Pi 400 už přichází jako hotový produkt v praktické podobě.
Celý počítač má rozměry 283 x 120 x 20 mm, takže má rozměry dejme tomu jako hlavní pole kláves na běžné desktopové klávesnici. Čili jeho klávesy ani nebudou moc malé, i když to na pohodlné a dlouhé psaní nevypadá. Na druhou stranu, člověk přivykne všemu, a to i nízkým chiclet klávesám.
Na zadní straně jsou všechny potřebné porty včetně 40pinového GPIO headeru, dále slotu pro MicroSD, dva micro HDMI, dva USB 3.0, jeden USB 2.0 a také RJ-45 pro gigabitový Ethernet. Zkrátka a dobře, stále je to Raspberry Pi 4 4GB, jen v odlišném provedení a také bez konektorů CSI a DSI (kamera a touchscreen).
Dle Tom's Hardware zvládne tento Pi oproti klasické verzi i přetaktování na 2,2 GHz, přičemž teploty jsou i poté nižší než na nepřetaktovaném Raspberry Pi 4, tedy 46 °C (bez OC na 1,8 GHz) a 57 °C (OC na 2,2 GHz). Chlazení je přitom pasivní a ve své podstatě velice jednoduché. SoC zde využívá velký hliníkový plech, který se rozprostírá přes téměř celou plochu klávesnice a zároveň slouží jako její výztuha.