>
>
>
>
>
>
>
>
11 CPU chladičů - ve znamení Thermalright
1.7.2008, Jan Vítek, recenze
Dnes si vezmeme na mušku mainstreamové i hi-endové chladiče procesorů. Zastoupeny budou chladiče od Arctic Cooling, Cooler Master, Noctua, Thermaltake a především 5 modelů od Thermalright. Výzvou pro ně pak bude čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600.
Kapitoly článku:
Teplotní testy
Testy byly prováděny s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 (Kentsfield). Jeho základní frekvence je 2,4 GHz, ale ta byla zvednuta na 3 GHz při napětí 1,275 V. Sestava byla rozložena na stole, aby měly všechny chladiče stejné podmínky a okolní teplota se stále držela na 22 až 22,5 °C. Procesor byl zatěžován aplikací Prime95 a teploty jsem odečítal pomocí dodávané aplikace Gigabyte nebo programem SpeedFan (obě aplikace udávaly shodné hodnoty). Dále jsem se také rozhodl využít u všech chladičů stejnou teplovodivou pastu, která se nanáší jednoduchým způsobem a především nepotřebuje čas na zapečení - šlo o kvalitní Arctic Cooling MX-2. Celá sestava je následujícího složení:
- Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
- Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 přetakovaný na 3 GHz (333 x 9 při 1,275 V)
- Operační paměť: GeIL GX22GB6400UDC (1GB, 800 MHz DDR2, 4-4-4-12 2T při 2,1 V)
- Grafická karta: Club3D GeForce 6600 GT
- Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
- Zdroj: Cooler Master RS-450-ACLY – 450W
A pokud některý chladič neměl ventilátor, byl dovybaven jedním nebo dvěma z následujících:
- 120mm Noctua NF-P12
- 92mm Papst 3412 N/2GLE
Test chladičů s 92mm ventilátory
Zbývalo se rozhodnout, při jakých otáčkách testovat jaké chladiče. Na výběr jsou modely využívající 120mm a 92mm ventilátory. Nejdříve si vezmeme na mušku 92mm verze a ty byly celkem čtyři:
- Arctic Cooling - Freezer 7 Pro
- Noctua - NH-U9
- Thermalright - MST-9775 LE
- Thermalright - Ultima-90I
U chladičů Noctua NH-U9 a Thermalright Ultima-90I se tedy uplatnil zmíněný 92mm ventilátor Papst a zbylé modely měly ventilátor vlastní. Ultima-90I je také speciální případ, protože podporuje také instalaci 120mm ventilátoru, takže se s tímto chladičem setkáme i v dalších testech.
A nyní k testům. Rozhodl jsem se zde využít třech nastaveních otáček - 1800 RPM, 1500 RPM a 1200 RPM, při kterých měly chladiče ukázat, co dovedou. Na to se pojďme nyní podívat.
Grafy jsou dostatečně výmluvné, takže závěry si uděláte určite sami. Nejhůře zde dopadl model Thermalright, který na poslední místo ostatně zapadne již od pohledu. Proto se za svou cenu nevyplatí. Nejlépe pak dopadla Noctua NH-U9, ale zde jde o starší model, který se prodával ještě bez ventilátoru a možná že novější by dopadl ještě o chlup lépe. Na paty chladiči Noctua šlapal Thermalright Ultima-90I a starý známý AC Freezer 7 Pro byl někde ve středu pole. Pro tento chladič ale hovoří nízká pořizovací cena.
Test chladičů s 120mm ventilátory
Otestování těchto chladičů je trochu složitější, protože některé z nich umožňují instalaci i dvou 120mm ventilátorů a některé mají i na to fungovat ve skříni pasivním způsobem. Navíc Cooler Master GeminII je přímo dělaný na to, aby fungoval se dvěma ventilátory.
- Cooler Master - GeminII
- Cooler Master - GeminII S
- Cooler Master - Hyper Z600
- Noctua NH-C12P
- Noctua NH-U12P
- Thermalright - IFX-14
- Thermalright - SI-128 SE
- Thermalright - Ultima-90I
- Thermalright - Ultra-120 eXtreme
- Thermaltake - Big Typ VP
Co se týče ventilátorové výbavy, pak s vlastními přichází pouze oba modely Noctua, Cooler Master GeminII S a Thermaltake Big Typ VP. Zbylé Cooler Mastery a všechny modely Thermalright se spoléhají na ventilátory, které si pořídí uživatel sám. To se sice výhoda, že nejsme svázáni výběrem výrobce, ale také to znamená další výdaj.
Nejdříve se podíváme, jak si chladiče vedly s jedním či dvěma 120mm ventilátorem a teprve pak se zaměříme na ostatní specifické testy. V tomto případě jsem vybral otáčky ventilátorů 1300 RPM, 1000 RPM a 800 RPM. Pokud byly chladiče testovány s více ventilátory, je to patřičně zdůrazněno v popisku sloupců s výsledky.
Výsledky zde jasně hovoří pro chladiče, které využívají dva ventilátory, zde se není čemu divit. To se týká modelů CM GeminII a Thermalright IFX-14, ale zatímco GeminII již s jedním ventilátorem citelně ztrácí výkon, IFX-14 díky lepšímu vystavení žeber proudícímu vzduchu se stále drží vepředu pole. Tento chladič se tak dá označit za nejvýkonnější v testu, pokud nebudeme brát ohledy na nic jiného. Mezi čistě jednoventilátorovými chladiči se ale hned jako druhý umístil další Thermalright, model Ultra-120 eXtreme, ale s téměř zanedbatelným odstupem za ním byl Cooler Master Hyper Z600 a Noctua NH-U12P.
Pasivní chlazení
Pro zkoušku pasivního chlazení čtyřjádrového Core 2 Quad na 3 GHz byly vybrány výkonné modely Cooler Master Hyper Z600 a Thermalright IFX-14, které vypadaly, že mají na to, aby takový procesor dokázaly uchladit na adekvátní úroveň. Sestava byla umístěna do naší obvyklé skříně Cooler Master Mystique 632S, která byla chlazena předním a zadním 120mm ventilátorem na 1200 RPM. Jako první šel na řadu IFX-14. U něj se ukázalo, že jeho přídavný chladič svou polohou nad paměťovými sloty je vhodný pro skříně, které využívají horní ventilátor pro odvod vzduchu od mechanik (např. Lian-Li PC-7A Plus). Co se týče teplot, pak bez zátěže měl procesor 36,5 °C a v zátěži se po delší práci teplota vyšplhala na 56,5 °C, což je stále dobrý výsledek.
A potom přišel na řadu Hyper Z600. Ten je koncipovaný jako spíše pasivní chladič, ale výrobce doporučuje jej takto využít s procesory majícími TDP maximálně 89 W, což jsme my "trošku" překročili. Odměnou byla teplota 37 °C v klidu a 59 °C v zátěži a to jsou pro náš procesor stále bezpečné hodnoty. Na druhou stranu, skříň byla se svými 1200 RPM ventilátory trošku hlučnější a pokud bychom je zpomalili, jistě bychom takových výsledků nedosáhli.