>
>
>
>
>
>
>
>
11 CPU chladičů - ve znamení Thermalright
1.7.2008, Jan Vítek, recenze
Dnes si vezmeme na mušku mainstreamové i hi-endové chladiče procesorů. Zastoupeny budou chladiče od Arctic Cooling, Cooler Master, Noctua, Thermaltake a především 5 modelů od Thermalright. Výzvou pro ně pak bude čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600.
Kapitoly článku:
Noctua NH-C12P
Noctua nedávno představila svůj nejnovější chladič NH-C12P, jímž se snaží uspokojit nároky těch zákazníků, kterým věžovité chladiče nic nenabízejí a kteří raději využijí chladič s klasickou koncepcí, kde ventilátor fouká přímo proti základní desce. Balení tohoto modelu ale nijak nevybočuje ze zažitých zvyklostí této firmy.
Model | NH-C12P |
Materiál | hliník, měď, 6mm heatpipe |
Rozměry | 114 x 126 x 152 mm s ventilátorem |
Hmotnost | 730 g s ventilátorem |
Ventilátor | |
Kompatibilita | Intel Socket LGA 775, AMD AM2 & AM2+, Intel Xeon na požádání, AMD K8 (754, 939, 940) & Socket F na požádání |
Tento chladič je v podstatě stejný jako Cooler Master GeminII S, ale jinak takový design prosazuje spíše firma Thermalright, například již u staršího XP-90C. Noctua se zde ale blýskla tradičně silnými žebry, které jsou bohatě strukturované.
Mezi tyto žebra pak rozvádí teplo celkem šest samostatných heatpipe, které vedou od spodní měděné základny a nahoře se rozvíjejí do oblouku. Část žeber pak vede až dolů k základně čímž jednak zpevňují celou konstrukci, aby se ta nespoléhala pouze na křehké heatpipe, ale také ovedou nějaké to teplo od základny. Noctua pak v jejich oblasti nahoře žebroví vynechala, aby prý vzduch dobře proudil i k základní desce a tam ochlazoval součástky napájení, popřípadě i čipovou sadu.
Zpracováním tento chladič rozhodně nezklame. Již na první pohled je vidět, že si na něm výrobce dal opravdu záležet a nestačí se nám podstrčit nic podřadného. Heatpipe byly také na své cestě vzhůru ohnuty, aby se vyhly případným součástkám na základní desce.
Zpracování základny a styčné plochy je také výborné. Heatpipe jsou viditelně pevně přichyceny a přiletovány na měď, jejíž styčná plocha byla vyleštěna do zrcadlového lesku, který si nezadá ani s chladiči Zalman.
Příslušenství
V příslušenství najdeme kromě manuálu celkem tři sáčky. Jeden s kvalitní teplovodivou pastou NT-H1, adaptéry pro regulaci otáček ventilátoru a dalšími součástmi a pak dva sáčky s rámečky pro instalaci chladiče na sockety AMD AM2/AM2+ a Intel LGA775. Noctua však na požádání pošle i kity pro montáž na starší AMD sockety 754, 939, 940 a dokonce i pro procesory Intel Xeon a AMD Opteron (Socket F).
A nakonec je zde samozřejmě zmíněný ventilátor NF-P12, který vyniká výborným průtokem vzduchu a statickým tlakem, takže se hodí akrorát pro použití s rozměrnými chladiči procesorů.
Instalace
Noctua zde stejně jako u ostatních modelů chladičů využívá systému montáže SecuFirmII. Ten vyžaduje, abychom si nejdříve připravili základní desku. Pod tu si nejdříve podstrčíme zadní rámeček a slícujeme otvory v desce se závity v rámečku. Poté z lícové strany desky přiložíme izolační podložky, na ně dvě sponky a zajistíme je šroubky. Zde je nutné si nejdříve uvědomit, jak má být chladič orientován a podle toho spony umístit.
Poté na základnu chladiče přišroubujeme další dvě spony podle typu socketu a připravíme si poslední dva šroubky s pružinkami. Chladič posadíme na procesor a nakonec jej zajistíme oněmi dvěma šroubky. Zde se nemusíme bát, že je utáhneme příliš pevně, protože jejich závity jsou tak akorát vysoké, aby se šroubky samy zastavily. Pružinky pak zajistí rovnoměrné rozložení tlaku na procesor. Posledním krokem je umístění ventilátoru pomocí dvou drátových sponek, jak to známe i z ostatních modelů Noctua nebo chladičů výrobce Scythe.
Stále aktuální cena v českých obchodech
Porovnat ceny >>