>
>
>
>
>
>
>
>
11 CPU chladičů - ve znamení Thermalright
1.7.2008, Jan Vítek, recenze
Dnes si vezmeme na mušku mainstreamové i hi-endové chladiče procesorů. Zastoupeny budou chladiče od Arctic Cooling, Cooler Master, Noctua, Thermaltake a především 5 modelů od Thermalright. Výzvou pro ně pak bude čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600.
Kapitoly článku:
Thermalright SI-128 SE
Třetím modelem firmy Thermalright bude SI-128 SE (Second Edition), který je vylepšeným chladičem SI-128. Ono vylepšení se týká nejspíše pouze žeber, které v duchu řady TR Highriser mají v sobě otvory (v každém žebru 36) a vzniklé minipacky jsou ohnuty o 90 °. Firma říká, že toto dopomůže k lepšímu průtoku vzduchu skrz chladič.
Model | SI-128 SE |
Materiál | hliník, měď, 8mm heatpipe |
Rozměry | 125 x 145 x 91,5 mm |
Hmotnost | 510 g |
Ventilátor | - |
Kompatibilita | Intel LGA775, AM2 Athlon64 / FX / X2 / Opteron |
Chladiče s podobnou koncepcí jsme v tomto testu měli již dva - Noctua NH-C12P a Cooler Master GeminII S. Takový design je ale spíše výsada Thermalright než zmíněných dvou firem. Použity jsou čtyři samostatné 8mm heatpipe, které vedou z měděné základny mezi velmi hustě uložená žebra, jejichž celková plocha rozhodně není malá. A protože heatpipe silou příliš neoplývají, máme zde ještě dva tlusté dráty, které celou konstrukci chladiče dále zpevňují. Jinak by se mohlo snadno stát, že se heatpipe ještě více ohnou.
I na tento model je pak radost se podívat. Konstrukce je čistě vyrobená, drží pevně pohromadě a žebra jsou uložena velmi rovnoměrně. Zde si prostě není na co stěžovat.
Styčná plocha je také výborně upravena a pokud se na ni podíváme z určitého úhlu, můžeme vidět jen lehké stopy po jejím broušení. Dobré usazení na heatspreader procesoru se tedy zdá být zajištěno.
Příslušenství
Thermalright si u svých chladičů nepřidělává práci a tam, kde to jde, využívá podobných nebo stejných montážních prvků. Zde je vidět jistá podobnost s příslušenstvím u chladiče IFX-14, kde je využit stejný zadní rámeček, stejné spony a i ostatní drobné součásti nevypadají, že by se lišily. Přibalená tuba s teplovodivou pastou je samozřejmost.
Instalace
Thermalright SI-128 SE využívá stejně jako řada ostatních chladičů této firmy univerzální zadní rámeček, který se hodí pro sockety Intel i AMD. Do příslušných míst v něm si připravíme vhodné vysoké matky (otvory mají rozdílné průměry, takže se nemůžeme splést) a tyto matky z druhé strany rámečku zajistíme gumovými kroužky. Tím je zadní rámeček připraven a může se zezadu přiložit na základní desku tak, aby vysoké matky pronikly otvory v PCB.
Z druhé strany pak přišroubujeme na desku příslušné stříbrné spony tak, aby nám vyhovovala následná orientace chladiče. Pak je již čas namazat procesor pastou, přiložit chladič, protáhnout jeho středem hlavní sponu a tu přišroubovat ke dvěma sponám, které již na desce máme. V tomto případě nemáme šanci se přes chladič dostat ke šroubkům šroubovákem, ale musíme využít dodávaný klíč, kterým šroubky utáhneme ze strany.
Tento mechanismus tedy spolehlivě funguje a není problém s jeho pomocí chladiče uchytit, ale jak jsem zjistil, ty se ve svém uložení snadno vrtí a natáčejí kolem svislé osy, což není zrovna dobré.
Stále aktuální cena v českých obchodech
Porovnat ceny >>