Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

3RSystem HT-1100: domácí kino na dosah

23.5.2006, Jan Vítek, recenze
3RSystem HT-1100: domácí kino na dosah
Nabídka skříní pro domácí kina se začíná velmi rozrůstat, tudíž jistě nebude na škodu, když si dnes jednu takovou představíme. Jedná se o ulitu, ve které se pohodlně schová i Full ATX deska, ATX zdroj, tudíž se zdá, že se při výběru komponent nemusíme nijak omezovat. Přesto M-Station HT-1100 kvůli svým rozměrům skrývá jistá úskalí, na které se mrkneme pěkně zblízka.
M-Station není žádná obyčejná skříň pro běžný provoz počítače a měnění komponent jako ponožek, takže ani nejsou nutné tzv. thumbscrews, rychloúpony a podobné ‚urychlovače’ montáže. Skříň se přesto otvírá pohodlně. Děje se tak odšroubováním celkem šesti drobných šroubků – z každé strany horního víka jsou tři. Víko poté prostě odklopíte. Není jej tedy třeba nikterak vysouvat z pacek či podobně častovat.


Poté je již jasné, jak je vnitřek uspořádán. Dělí se na oblast pro instalaci základní desky, jednoduchou šachtu pro dva 3,5“ pevné disky a jednu 5,25“ mechaniku, vedle ní pozici pro napájecí zdroj a nakonec na pravé straně tunel pro odvod teplého vzduchu ven za skříň.


Oblast pro instalaci základní desky je již od výroby opatřena stříbrnými distančními sloupky a stejně tak jedna z pozic je již opatřena 60mm ventilátorem, obráceným tak, aby nasával vzduch směrem dovnitř k chladiči procesoru. Místa je zde tedy akorát dost, aby se vešla základní deska formátu full ATX.





Ventilátor a napájecí kabel v bočním tunelu

Tunel je umístěn na straně rozšiřujících slotů. Drží přes 10 šroubků, které potřebujeme odstranit, abychom se dostali k umístěnému ventilátoru a napájecímu kabelu. Dodatečně lze také do tunelu nainstalovat zevnitř ještě jeden 80mm ventilátor.



V přední části máme onu šachtu pro mechaniky a disky, což je vlastně pouze správně zohýbaný plech, přišroubovaný na dno a přední čelo skříně. V jeho spodní části máme hlavní pozici pro pevný disk, těsně nad PCB se sloty pro paměťové karty. Nad místem pro disk je pozice pro mechaniku a nad ní jsou vyraženy a ohnuty packy, do kterých je možno přimontovat ještě jeden pevný disk.



Zbývá pozice pro napájecí zdroj. Ten se zde instaluje ve stejné poloze, jako v normálních skříních, tedy ventilátorem dolů (pokud ovšem máte zdroj s 120/140mm ventilátorem). Dá se samozřejmě použít i zdroj s 80mm ventilátorem/ventilátory, ten by na tom neměl být o tolik hůře. Zdroj se instaluje přes rámeček, jenž si z tunelu předem vyšroubujete, připevníte na zdroj a společně s ním opět připevníte.



Vepředu se nám pak již jen otevírá pohled na tři další plošné spoje. Ten největší modrý obsluhuje přední displej. Vedle něj je zelený, na němž jsou pouze přední tlačítka a světelné diody a nakonec ten vespod v sobě integruje přední I/O porty.


Čtečka paměťových karet - pohled seshora



Čtečka paměťových karet - pohled zespodu

Displej je napájen přes kabely jdoucí z redukce ATX napájení a s počítačem komunikuje přes USB rozhraní. Zde máme na výběr mezi normálním USB konektorem a interním konektorem přes jednotlivé piny. Lepší je samozřejmě ten druhý způsob, protože jednak nemusíme krkolomnými cestami vyvádět kabel mimo skříň až k příslušným portům. Stejně tak, tedy přes USB a jednotlivé piny, komunikuje modul s čtečkami paměťových karet, takže jednu dvojici konektorů na základních deskách lze pohodlně zabrat těmito dvěma zařízeními – stejně nám na desce většinou nějaké zbydou.


Displej s USB kabelem

Výtečně jsou také zpracovány kabely předních I/O portů – obsahují jak celistvé konektory, tak jednotlivě vyvedené piny, tudíž se nemůže stát, že by vznikly problémy s kompatibilitou.


Přední I/O porty

Příslušenství se dodává v malé papírové krabičce. Především si všimnete rozměrného dálkového ovládání s baterkami, jež viditelně nabízí spoustu funkcí. Při instalaci i-Monu jsem si všiml, že se jedná pouze o obměnu modelu, co má ve výbavě Zalman TNN500 AF. Dále tu je barevný list se schématem zapojení kabelů, instalační CD, zmíněná redukce k ATX konektoru (napájí obvody u displeje +5VSB, aby bylo možné zapnout PC dálkovým ovládáním). Dále tu je již jen samolepící záslepka pro DVD mechaniku, krátký kabílek s PC speakerem, sáček se šroubky a dvě nalepovací pomůcky k vedení kabelů, jež jsou velmi potřeba.




reklama