Acer Aspire One D255: Android na výběr
30.9.2010, Jan Vítek, recenze
Tématem dnešní recenze je levný netbook Acer Aspire One D255 vybavený procesorem Intel Atom N550, ale také alternativním operačním systémem Google Android, který bude koexistovat s již tradičním OS Microsoft Windows 7 Starter.
Kapitoly článku:
- Acer Aspire One D255: Android na výběr
- Pohled na netbook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
LCD displej
Acer do svého netbooku namontoval klasický typ displeje s podsvícením pomocí LED, úhlopříčkou 10,1", rozlišením 1024 x 600 pixelů a jasem 200 nit. Ten je pro běžné použití více než dostatečný, takže mdlého obrazu se bát nemusíme a zde svou troškou přispívá také jasná bílá barva ze světelných diod.
Pohled zpříma
Povrch displeje je lesklý, a tudíž jsou jasné barvy vykoupeny velkou odrazivostí okolního prostředí. Větším problémem je ale klasická "TNkovská" deformace barev při změně úhlu pohledu, která je velmi znatelná už při mírném vychýlení, a to především směrem dolů.
Pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma
Při pohledu zespoda tak obraz velmi potmavne, černá se invertuje a nakonec zbydou jen tři základní odstíny - červená, zelená a modrá barva. Z pohledu seshora je to podobné, pouze se barvy zprůměrují na světle modrou, fialovou a černou, a proto je třeba si stále hlídat, abychom na LCD koukali zpříma, a to zvláště při sledování filmů. Zkrátka klasika.
Pohled zespoda
Webkamera
Obsluhu webkamery zajišťuje software Acer Crystal Eye webcam, který dovoluje pořizování fotografií i videí a nastavení rozlišení až 1280 x 1024. Ovšem nad 640 x 480 je obraz i při dobrém světle velmi trhaný, takže vyšší rozlišení nejsou jako obvykle stoprocentně využitelná.
Webkamera má jinak ostrý obraz, i když se znatelně roztřesenou kresbou, nemá velké problémy s vyvažováním bílé barvy ani barevným podáním celkově. Obnovovací frekvence se však podřizuje kvalitě, a tak i při slabém světle získáme pěkný obraz, jenž bude však při pohybu rozmazaný.
Zvukový systém
Reproduktory jsou skutečně vestavěné vespod za perforovaným pruhem a co se týče jejich zvuku a výkonu, pak neurazí a ani nenadchnou. Zvuk je dostatečně silný, ale zní velmi "plastově", zkresleně a my navíc můžeme pochopitelně zapomenout na basy a připravit se na výšky, co budou tahat za uši. Jde prostě o normální běžná netbookovská chrastítka, za něž nemůžeme Aspire One D255 pochválit ani pokárat.
Ergonomie
V tomto ohledu je netbook zpracován dobře, i když bych měl nějaké výhrady. Jde jednak o zámek Kensington, jehož otvor je poněkud nelogicky mezi ethernetovým portem a USB portem na pravé straně, místo aby byl odsunut až dozadu, kde by ničemu nevadil. Druhou věcí je provedení výdechu chlazení, neboť drtivá většina průduchů je umístěna spíše vespod, takže při položení netbooku na klín nebo nějakou měkkou podložku si je ucpeme. A zatřetí bych se být výrobci už vykašlal na kolébkové provedení tlačítek touchpadu, která nemají a ani nemohou mít po celé ploše stejný odpor při stisku.
Na druhou stranu nám Aspire One D255 povolí otevřít svůj displej téměř do roviny (cca 170°), což se hodí především při cestování nebo krkolomných pozicích při pelešení a klávesnice využívá co největší nabízenou plochu, aby i její klávesy mohly být co největší. Ovšem velikost není vše a pro dobrou hmatovou orientaci mezi nimi se hodí, aby měly nějaký tvar a zde jsou bohužel naprosto ploché.