Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acer Aspire One D255: Android na výběr

30.9.2010, Jan Vítek, recenze
Acer Aspire One D255: Android na výběr
Tématem dnešní recenze je levný netbook Acer Aspire One D255 vybavený procesorem Intel Atom N550, ale také alternativním operačním systémem Google Android, který bude koexistovat s již tradičním OS Microsoft Windows 7 Starter.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. Osobně jsem měl obavy, že kvůli provedení výfukových otvorů bude chlazení nedostatečné, nebo hlučné, avšak to se naštěstí nepotvrdilo. V klidu je notebook velmi klidný, protože jeho ventilátor se netočí, nebo točí jen velmi pomalu a pokud počítač zatížíme, dočkáme se jen slabého šumění, jež by nás nemělo příliš rušit. A teď k naměřeným teplotám hlavních komponent, tedy procesoru a pevného disku. Grafické jádro vlastní senzor nemá, ale vzhledem k tomu, že je součástí procesoru, není to taková škoda.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
35 °C
47 °C
GPU
-
-
HDD
32 °C
38 °C

Výsledky ukazují na fakt, že Aspire One D255 nemá s chlazením svých komponent absolutně žádné potíže. Měl by tak být schopen pracovat i v daleko větších okolních teplotách, než v jakých byl testován (cca 22 °C)

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Už z přehledu teplot komponent bylo znát, že s vysokými teplotami se v tomto případě potýkat nebudeme. Naměřené výsledky na povrchu přístroje to už jen potvrzují.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na šestičlánkovou baterii Li-Ion s kapacitou 49 Wh (11,1 V / 4400 mAh). Výrobce slibuje až osmihodinovou výdrž, což by znamenalo, že by měl netbook v klidu opravdu velmi nízkou spotřebu. Vyšlo to tedy?

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
7:55
4:15
Spotřeba
6,2 W
11,5 W

Není to první netbook od Aceru, který měl opravdu výborně vyřešenou otázku spotřeby. V klidovém režimu si skutečně vezme jen něco málo přes 6 W, a to s téměř naplno vysvícenou obrazovkou a zapnutým rozhraním Wi-Fi. Díky tomu téměř dosáhneme na proklamovaných 8 hodin provozu. V zátěži obou jader pomocí aplikace Prime95 (čtyři thready) se spotřeba vyšplhá na 11,5 W a občas si sáhne na 12 W, což výdrž na baterie zkrátí téměř na polovinu.

Ovšem obě jádra budou i s Hyperthreadingem vytížena jen málokdy a pravděpodobnější je zátěž pomocí jednoho threadu. V tom případě spotřeba činí 9,4 W, což by znamenalo téměř pět a půl hodiny provozu, a to je stále velmi pěkné.