Acer Ferrari One 200: vyvážený cestovatel
5.1.2010, Jan Vítek, recenze
V nabídce obchodů se ke konci roku 2009 objevil nový přenosný počítač Acer Ferrari One 200. V záplavě notebooků i netbooků je těžké tento model zařadit, protože některé vlastnosti jej řadí právě mezi netbooky a jiné jsou zase typické pro notebooky.
Kapitoly článku:
Použitý hardware
Mininotebook Acer Ferrari One je založen na čipové sadě AMD 780G + SB750, jehož trumfem je integrované grafické jádro ATI Radeon HD 3200, jemož mohou závidět nejen netbooky s klasickým GMA 950, ale také aktuální notebooky s GMA X4500MHD.
Sada AMD 780G podporuje sběrnici HyperTransport 3.0, rozhraní PCI Express 2.0, technologii ATI Hybrid Graphics pro přepínání mezi samostatnou a integrovanou grafickou kartou (zde zůstává samozřejmě nevyužita, dokud nekoupíme dokovací stanici s ATI Mobility Radeon HD 4670), dále AMD Cool'n Quiet pro minimalizaci spotřeby především v klidovém režimu a další.
Co se týče jižního můstku, pak ten dokáže nabídnout až 12x USB 2.0 a 6x SATA 3 Gbps s možností konfigurace do RAID polí. To zde pochopitelně také zůstává omezeno možnostmi notebooku, které nejsou nafukovací.
Zmíněné jádro ATI Radeon HD 3200 (55nm GPU RS780M) nabídne 40 unifikovaných shaderů a 32bitový přístup k operační paměti, z které má vyhrazeno 336 MB. U ní GPU-Z správně detekoval takt 266 MHz (533 MHz DDR), což víceméně odpovídá taktu operační paměti zjištěnému utilitou CPU-Z. Takt jádra GPU-Z nezjistil, pouze nabídl výchozí obvyklý takt 380 MHz.
Grafické jádro dále disponuje kompatibilitou s API DirectX 10 a Shader Modele 4.0 a co je velmi důležité, je tu také ATI Avivo HD pro hardwarové dekódování videa ve vysokém rozlišení - Blu-ray i HD DVD. My by si měli být schopni také zahrát i nějaké nepříliš náročné 3D hry, ovšem to spíše v nižším rozlišení než v nativních 1366 x 768 pixelech.
Pokračujeme další velmi důležitou komponentou, procesorem AMD Athlon X2 L310 se dvěma jádry, které pracují na výchozí frekvenci 1200 MHz. Tento procesor bohužel nedokáže svou frekvenci snižovat dle zátěže, jako to činí procesory Intel s podporou Enhanced Intel Speedstep, takže k úspoře energie příliš nepřispěje. Otázkou však je, zda by u tohoto procesoru s výchozím napětím pouze 0,875 V snižování frekvence vůbec někam vedlo.
Jedná se jinak o generaci AMD K8 vyráběnou 65nm technologií SOI, disponuje 2x 512 kB L2 cache a 2x 128 kB L1 cache rozdělené rovným dílem na instrukční a datovou. Maximální spotřeba činí 13 W, takže tento procesor je jakýmsi mezistupněm mezi netbookovými Atomy a podobnými modely a klasickými mobilními procesory. Tím by ostatně měl být i z hlediska výkonu. A co se týče dalších podporovaných technologií, jedná se o MMX, Extended 3DNow!, SSE, SSE2, SSE3, AMD64, Cool'n'Quiet(?), NX Bit, AMD-V.
Operační paměť zde tvoří dva moduly SO-DIMM s velkorysou kapacitou 4 GB (dohromady). CPU-Z její takt určil na 240 MHz a to vysvětluje vydělením frekvence procesoru číslem pět. Na těchto 480 MHz DDR mají paměti Elpida (jinak zvládají i 800 MHz) pracovat s časováním 4-4-4-12-16 1T (CL, tRCD, tRP, tRAS, tRC, CR) ve dvoukanálovém režimu. Jejich možnosti tedy nejsou ani zdaleka zcela využity, ale to bývá u takových notebooků běžné.
A nakonec pevný disk Seagate ST9500325AS s kapacitou 500 GB. Jde o moderní řadu Seagate Momentus 5400.6 s otáčkami 5400 RPM, 8MB vyrovnávací pamětí, rozhraním Serial ATA 3 Gbps a vyhledávacím časem 14 ms v průměru. Taková volba snad nikoho neurazí.
Instalovaný software
Pokud bychom měli charakterizovat instalovaný software v tomto počítači jedním slovem, pak by asi nejvíce vhodné bylo "otravný". Ke všem vyskakovacím okýnkům samotného operačního systému Windows 7 Home Premium 64 se přidají další, kam spadá bezpečnostní software McAffee Security Center, který vyhrožuje tisíci hrozbami, když neprovedeme jeho aktivaci a pak také třeba registrace produktu firmy Acer, výzvy k vytvoření záchranného disku, Norton Online Backup a další aplikace, které mají pocit, že jejich služby uživatel potřebuje kdy se jim zamane.
Existují výrobci počítačů, kteří softwarovou výbavu prodávaných počítačů ponechávají spíše na zákazníkovi a pak takoví, kteří činí pravý opak a mezi ně bezpochyby patří právě Acer. Na druhou stranu, pokud ten nabídne nějaký software ze své dílny, pak se většinou jedná o použitelnou aplikaci, jako například Acer GameZone umožňující stažení mnoha herních titulů rozdělených na jednotlivé žánry, Acer GridVista rozšiřující možnosti při práci s okny aplikací (průhlednost, vždy na vrchu) nebo známý Acer CrystalEye webcam jako jednoduchá, ale praktická aplikace pro práci s webkamerou a zachytávání obrázků/videí.
Pak tu jsou i další programy, třeba eSobi zprostředkovávající nejnovější zprávy různých světových médií a pak si samozřejmě nemůže Microsoft odpustit svou 60 denní zkušební verzi balíku Office. Pokud se tedy po koupi rozhodnete počítač od nechtěného softwaru vyčistit, budete se muset postarat o odinstalování až desítek různých aplikací (výchozí počet nainstalovaných programů dle systému je 61, ovšem včetně několika ovladačů).