Acer Ferrari One 200: vyvážený cestovatel
5.1.2010, Jan Vítek, recenze
V nabídce obchodů se ke konci roku 2009 objevil nový přenosný počítač Acer Ferrari One 200. V záplavě notebooků i netbooků je těžké tento model zařadit, protože některé vlastnosti jej řadí právě mezi netbooky a jiné jsou zase typické pro notebooky.
Kapitoly článku:
LCD
Instalovaná LCD obrazovka CrystalBrite s LED podsvícením má úhlopříčku 11,6 palce a rozlišení 1366 x 768 pixelů, které běžně využívají i 15,6palcové notebooky. Je tedy jasné, že rastr této obrazovky bude mimořádně jemný, a to může činit problémy s čitelností textů, i když zrovna moderní webové prohlížeče jsou na toto již připraveny. Výhoda je však jasná - pracovní plocha svou velikostí vhodná i pro vážnější práci.
pohled zpříma
Co se týče obrazu, pak ten mi osobně připadl poněkud mdlý s nepříliš výraznými barvami a spíše nízkým kontrastem. Jak to bývá u LCD obrazovek s LED podsvícením, bílá barva má příjemnou teplotu a není dožluta jako u starších TN panelů.
pohled zboku (úhel 45 °) - foceno na stejný čas jako pohled zpříma
Klasickým kamenem úrazu u TN panelů jsou pozorovací úhly a tento není žádnou výjimkou. Při pohledu ze strany znatelně klesá jas i kontrast celého obrazu a barvy také dostanou znatelný perleťový nádech. U nejtmavějších odstínů můžeme zaznamenat také jejich invetování, avšak při porovnání s vertikálními úhly pohledu je toto pouze malá nepříjemnost.
pohled zezdola (úhel 45 °)
Už při velmi mírném vychýlení směrem dolů se barvy začnou rapidně slévat do třech základních barevných složek, takže přechodová fialová, světle modrá a žlutá téměř zmizí. Progresivně se také započnou invertovat odstíny od těch nejtmavějších po nejsvětlejší a pak už při cca 45° vychýlení LCD dokáže zobrazit v podstatě jen čistě červenou, zelenou a modrou. Pohled seshora přinese to samé v bledě modrém, což není pouze rčení protože tato barva se skutečně ukáže vedle fialové a černé namísto bílé.
Celkově tedy není instalované LCD žádný zázrak, ale v této cenové hladině ani žádný nemůžeme chtít.
Webkamera
Instalovaná webkamerka dosahující rozlišení maximálně 640 x 480 (0,3 Mpix) má k dispozici software Acer Crystel Eye webcam umožňující nahrávat videa a ukládat statické obrázky. To nám k provozu bohatě stačí a stejně je více důležité to, jak pracuje samotný hardware.
Acer se evidentně zaměřil na to, aby webkamera poskytla slušný obraz s ještě akceptovatelnou obnovovací frekvencí i při velmi nízkém osvětlení. I v noci ve slabě osvětleném pokoji je totiž podávaný obraz živý s odpovídajícími barvami a navíc bez přílišné zrnitosti. Na nabízené rozlišení je také slušně ostrý a jeho odezva je vzhledem k malému osvětlení a kvalitě výborná. Trápit se navíc ani nemusíme z přílišného zpoždění; to je jen nepatrné. Webkamera tedy v tomto případě nezarmoutí.
Zvukový systém
Notebook má k dispozici dva reproduktory umístěné vepředu v základně a abychom to zkrátili, jejich zvuk je průměrný. To tedy vzhledem k ostatním podobným počítačům, takže je možné se dívat na filmy, seriály poslouchat hudbu, avšak pouze tak, abychom vůbec něco slyšeli. Žádný požitek v tom nehledejme a zapomeňme na prokreslený přednes s plnými basy a krystalickými výškami.
Ergonomie
Notebook s úhlopříčkou obrazovky 11,6 palce již disponuje rozměry na to, aby nabídl slušný komfort při užívání. Co se týče portů a jejich rozmístění, pak to je vcelku logické, protože zcela vepředu je čtečka karet, pak audio konektory, za nimi USB a až vzadu porty s potenciálně nejstáleji připojenými kabely - Ethernetový RJ-45, D-Sub, napájecí konektor a speciální pro připojení dokovací stanice.
Klávesnice se nikterak výrazně neprohýbá, využívá téměř celou šířku notebooku a nabízí klávesy, jejichž plocha je dokonce podstatně větší než mají normální stolní klávesnice. To je na jednu stranu sice hezké, ale na druhou stranu to budeme proklínat, což poznáme už tehdy, až se budeme snažit po hmatu najít třeba šipky. Malinké mezery mezi klávesami činí tento úkol zdlouhavým a k frustraci napomůže i to, že hned vedle šipek jsou klávesy Page Up a Page Down. A navíc ony malé mezery přispívají k častějším překlepům v případě, že se zrovna ideálně netrefíte do zamýšlené klávesy a vězte, že to je vzhledem k mizerné hmatové orientaci velmi snadné.
A nakonec jako obvykle touchpad s tlačítky. Na něm je vše v pořádku včetně multidotykových funkcí, povrchu a odporu tlačítek při stisku až na jednu věc - jeho lichoběžníkový tvar podléhající striktně vzhledu a ne funkčnosti. Nahoře je totiž dotyková ploška širší než dole, takže pokud zajedete k pravému okraji a budete chtít využít funkci rolování stránkami směrem dolů, snadno z něž vyjedete. Jediné štěstí je, že okolní povrch je znatelně drsnější, a tak to ihned poznáte.