Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ACER FP559: "lepší" LCD monitor

28.12.2000, Daniel Smička, recenze
ACER FP559: "lepší" LCD monitor
Jako další s řady plochých monitorů se nám v redakci ocitl velice pěkný a povedený ACER 15" - samozřejmě v provedeni TFT.
Specifikace:

Monitor má TFT displej o velikosti 15" (38,1 cm) s rozestupem obrazových bodů 0,3 mm (v obou směrech stejný) a maximálním rozlišení 1024 x 768 bodů při škále 16 miliónů barev (dá se říci, že pro 15" TFT jsou tyto parametry téměř shodné). Za povšimnutí stojí “response time”, který je velmi slušný – 25 ms (podrobnou srovnávací tabulku jednotlivých typů přineseme následně v samostatném článku).

Netrpěliví se mohou podívat na bližší technické informace ihned: česká stránka ACER, kde je popis ve formátu PDF.

Určení monitoru je klasické - pro kancelářské a domácí použití. Z hlediska ergonomie a vyzařování - jako každý nověji vyrobený monitor - vyhovuje normě TCO'99 a vyhovuje požadavkům na recyklovatelnost výrobku. Monitor je multimediální, obsahuje dva reproduktory o výkonu 2 W. Na předním panelu je vypínač s indikací LED diodou, tlačítko “ikey”, “Exit” a “Enter”. Uprostřed na spodní straně monitoru je ovládací krokové kolečko. Na zadní straně je zpod krytu vyveden kabel VGA. Dále dva konektory – napájecí (100 ÷ 240 V, klasický PC kabel) a 3,5” stereo jack pro vstup audio signálu. Celý monitor je na pěkném otočném podstavci, na jehož zadní straně jsou vyvedeny 3 konektory pro USB (1ks - up stream, 2ks – down stream).


celo bok

Vybalení a instalace:
Klasicky: jako i předešlé, celé balení unese i dítě. Rozměry 51 x 53 x 22 cm a váha 5,5 kg.
Velikost obalu je zajímavá jen pro spedici, vlastní monitor je ale také vskutku “malinký” (38 x 38 x 20 cm – tloušťka displeje je 8 cm). Po vybalení mě upoutal velice hezký design vlastního displeje. Při pohledu zezadu také netrčí z monitoru chaoticky různé kabely, protože jsou uloženy pod plastovým krytem. Tuto vlastnost uvítají hlavně v kancelářích, kde je monitor uložen na kraji stolu, kolem kterého se neustále chodí.

Součástí balení - kromě vlastního monitoru - bylo: kabel AC, kablík audio zakončený na obou stranách 3,5” stereo jackem, USB kabel, papírový manuál ve formátu A5 v osmi jazycích (nikoli českém), CD-ROM s ovladači, screen saverem a HTML helpy.

Zapojíme kabely, zapneme počítač a monitor. Chvíle napětí - a již se natahuje klasický OS Windowsy98SE .. ihned zjištění nového HW a dotaz na ovladače. Na přibaleném CD jsem vybral v adresáří DRIVER správný model a instaloval. Při instalaci nastal problém. Instalátor nenalezl soubor FP559.CAT. Bohužel, tento soubor se nikde na dodaném CD nenachází. Nezbývalo nic jiného, než jej přeskočit. Vynecháním tohoto souboru se neprojevila žádná zjevná softwarová chyba, či závada na obrazu.

chyba


Zkušenosti z provozu:
Po skončení instalace se videokarta (testováno s MATROX G200 8 MB) automaticky nastavila na doporučené rozlišení 1024*768 @ 75 Hz. Nyní stačilo jen zmáčknou tlačítko “ikey” – provedl se automatický adjusting pro dané nastavení (rozměry, fáze a kmitočet). Vše se potvrdilo a tím se hodnoty zapsaly do paměti v monitoru. Na CD-ROM je samozřejmě i testovací obrazec (pod názvem AUTO.EXE) pro nastavení fáze, opět se ale jako jednoznačně nejlepší jevil NOKIA test LCD. Po automatickém nastavení již nebylo vůbec potřeba dolaďovat jednotlivé hodnoty. Součástí NOKIA testu je i čistá bílá, červená, modrá a zelená obrazovka. Z tohoto jsem snadno zjistil, že monitor nemá ani jeden špatný bod v obraze a čistota barvy při pohledu z výrobcem udaných úhlů je dostačující. Takzvaný efekt ztmavnutí okrajů obrazu se projevuje až při úhlu větším než 50° od středové osy.
Jako další jsem ihned vyzkoušel (pro mě velmi potřebné) rozlišení 640 x 480 – samozřejmě pro stařičký "čistý" DOS. Po opětovném nastavení autoadjustu a uložení jsem byl v šoku: tak dobrý obraz pro toto rozlišení jsem ještě na žádném TFT monitoru, který se mi dostal na stůl, neviděl (viz foto). Písmenka se nevlnila, nebyla křivá a celkový dojem byl slušný. Samozřejmě, že pro tento případ je to nesrovnatelné s klasickým CRT, ale používat se to dá - což je pro LCD monitory NAPROSTO NEZVYKLÉ (marná sláva, interpolace na 1024x768 dělá své...) Další možné rozlišení je 800 x 600.

dosik


Dále jsem si nainstaloval z dodaného CD-ROM spořič obrazovky – originál ACER. Jeho součástí je asi 30 nádherných kontrastních obrázků, které při zobrazení na tomto monitoru (viz úvodní foto) vypadají opravdu skvěle (jako originál umělecké fotografie).

Nyní ještě vyzkouším kvalitu zvuku reproduktoru. Již při zapojování jsem očekával, že to nebude nic moc - vždyť dírkovaný otvor pro průchod zvuku k repráčku má necelé 2 cm2. Výsledek naplnil mé očekávání, je ale nutno podotknout, že nebyl ze všech LCD monitorů zdaleka nejhorší. Nicméně - externí repro je externí repro a kolega mě velmi brzo přiměl k tomu, abych pokusů s vestavěnými reproduktory zanechal...
Příjemná byla regulace hlasitosti. Po zmáčknutí tlačítka “Exit” se objevil na obrazovce bar a krokovacím kolečkem se snadno měnilo zesílení.

speakervol


Ovládání nastavení monitoru se skládá z pěti menu (viz obr geometry OSD). LUMINACE, GEOMETRIE, COLOR, INFORMACE, POZICE - tedy různé.

geomOSD


V nastavení jsem nalezl vše potřebné, co bych jednou za čas použil - snad jen pár postřehů: pokud je MENU neaktivní – stačí jen pootočit kolečkem a okamžitě se mění nastavení jasu. Někdy se mi zdálo, že je opačné točení kolečka – např. v menu při točení doprava se ikonky měnily postupně doleva. Při nastavování v baru ale bylo vše správné. Nelíbilo se mi, že při jakékoliv změně (ať už hlasitosti či jasu) se vždy monitor dotázal na uložení nastavení. Jevilo se mi to pro běžnou práci (hlavně výše zmíněné nastavení, které se provádějí častěji) jako nepraktické.

saveOSD


Monitor je, jak již jsem psal v úvodu, na otočné noze. Velmi snadno - dvěma prsty - s ním tedy lze otočit o 360°, náklon obrazovky dozadu je možný až o 30°.

A perličku na závěr. Zezadu je na monitoru otvor, u kterého je nakreslen zámek. Původně jsem z neznalosti myslel, že se nějakým způsobem něco uzamkne (snad, aby se monitor nemohl nežádaně pohnout atd...). Když jsem, ale žádný klíček nemohl nalézt, prostudoval jsem manuál, ve kterém se píše: je možné zakoupit a zasunout do uvedeného otvoru speciální zámek pro připoutání monitorů (asi ke stolu při expozicích atd.) ocelovým lankem. Zámek ale nedodává ACER, je zapotřebí zakoupit zvlášť.

Závěr:
Z hlediska manipulovatelnosti (pro nastavení optimální polohy obrazovky) ani z hlediska mechanické stability není co vytknout, byl jsem plně spokojen. Jen snad - vzhledem ke kvalitám monitoru - je škoda, že neumožňuje otočit obrazovku o 90 stupňů při využití software Pivot. Ovládání často užívaných funkcí (jasu a hlasitosti) je "kolečkem" (jen by se pro jednu změnu nemuselo tolikrát potočit), nevhodné je ale pokaždé tuto změnu ukládat. Záruka je tříletá se standardním servisem stejně jako u konkurence. Z hlediska ergonomie a designu je monitor vyřešen výborně. Kvalita obrazu je prostě vynikající – tento monitor dopadl v porovnání s ostatními, které jsme testovali, jednoznačně nejlépe s velkým náskokem.

Chybičkou zůstává INSTALACE. Zkoušel jsem využít i wizard z CD-ROM, ale ten napovídá stejný způsob instalace, jaký jsem zvolil já. Řešení jsem nenalezl.

Na kolegu působila plastová konstrukce lacinějším dojmem, ale zdání klame. Ovládání kolečkem s využitím tlačítek “Enter&Exit” je také věcí zvyku, stejně jako u všech ostatních monitorů.

Co dodat - jen škoda, že recenzovaný monitor nevlastním. Měl jsem jej jeden večer doma v panelovém bytě a najednou jsem ve svém “kumbálku” měl spoustu místa na stole. A cena je opět v porovnání s ostatními velice příjemná, ba naopak nižší. Bohužel stále je to 2 až 3 násobek ceny kvalitního 17” CRT monitoru.

Poznámka redakce:
Vzhledem k velkému rozsahu recenzí k jednotlivým monitorům tohoto typu se budeme věnovat ve zvláštním článku srovnání. jednotlivých monitorů.


K testování zapůjčil MICRONIC Přerov s.r.o.