Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acer Iconia: touchbook se 2 displeji

20.4.2011, Jan Vítek, recenze
Acer Iconia: touchbook se 2 displeji
Do rukou se nám konečně dostala novinka firmy Acer, a sice touchbook Iconia vybavený dvěma stejně velkými dotykovými displeji, z nichž jeden bude sloužit pro běžné účely, zatímco druhý především pro ovládání. A právě to z Iconie dělá kus zajímavého hardwaru.

Vnější zpracování


Pokud bychom měli velmi krátce popsat, jak se liší touchbook Acer Iconia od klasického notebooku, pak můžeme říci, že je to notebook s dalším displejem na místě klávesnice a touchpadu. Po hardwarové stránce nejde o nic víc a všechny další "zázraky" pak obstarají obslužné aplikace. Je tedy zřejmé, že daleko více práce dal vývoj příslušného software, protože zapustit do hlavní části těla notebooku další displej pochopitelně nemůže být nic těžkého.


- klikněte pro zvětšení -

Nejdříve se ale podívejme na vnější zpracování, kde svou nezanedbatelnou úlohu sehrál hliník. Tímto materiálem, který se ve světe notebooku dá považovat za ušlechtilý, je pokryto téměř celé víko a celý spodní kryt a díky tomu Acer Iconia působí jako kvalitní výrobek. Hliník ale samozřejmě není všespasitelný. Horní část víka je také opatřena šedým pásem z měkké gumy, za nímž můžeme tušit přítomnost antény rozhraní Wi-Fi. Guma je tu z jednoho prostého důvodu - aby si počítač při úplném otevření displeje dobře na stole "sedl" a my mohli pohodlně využívat jeho dotykové obrazovky.


- klikněte pro zvětšení -

Na rozdíl od zcela rovného víka displeje je počítač z opačné strany zaoblený, ukazuje svůj plastový rám, dva pruhy průduchů pro vstup chladného vzduchu a také čtyři gumové nožky. Ty přední zároveň slouží jako posuvné zámky, díky nimž můžeme počítač snadno a rychle otevřít (podobně jako kryt mobilního telefonu) a dostat se k baterii a ostatním útrobám. Tento kryt by ale měl lépe přiléhat k tělu notebooku, a to především u přední hrany, kde je výrazná mezera. Baterie je umístěna mezi dva klouby displeje, takže je větší část viditelná i zvenčí, ovšem pro její uvolnění se musíme dostat k packám, které jsou právě pod spodním hliníkovým krytem.



Co se týče konektorů a portů na hranách touchbooku Iconia, neočekávejme nic nadstandardního. Mechanika zde chybí, čtečka karet je externí a pak tu máme na pravé hraně 3,5mm konektor pro sluchátka (+ S/PDIF), stejný pro mikrofon, port USB 3.0, otvor pro zámek Kensington, obrazový D-Sub a Ethernetový RJ-45. V samotném kloubu je tlačítko Power.



Na opačné hraně nejdříve narazíme na dva porty USB 2.0, pak HDMI, výfuk chlazení, kulatý napájecí konektor a nakonec tu je v kloubu displeje také tlačítko. Pokud je za běhu stiskneme jednou, objeví se virtuální klávesnice na spodním LCD, dvojí stisk znamená ekvivalent kombinace Ctrl + Alt + Del a stisk delší než 4 sekundy resetuje dotykové ovládání a nastavení displejů.


- klikněte pro zvětšení -

Acer Iconia a její přední hrana nás může zaujmout leda třemi kontrolkami u levého okraje pro signalizaci stavu počítače, napájení a práce pevného disku.


- klikněte pro zvětšení -

Z opačné strany se pak ukáže jen část baterie a klouby displeje, tedy nic zajímavého.



Vnitřní zpracování


Víko touchbooku Iconia je možné rozevřít do plného úhlu 180 °, takže můžeme celý přístroj rozložit na stole, i když pak bude hlavní displej o poznání níže. Co se týče kloubů, pak ty by byly na normální notebook dostatečně tuhé, ovšem pokud se budeme snažit využít dotykovou vrstvu v takové poloze displeje, jakou ukazuje spodní fotografie, pak se nám bude klepat a postupně stále více rozevírat. Můžeme si víko sice druhou rukou přidržovat, ale to není příliš elegantní řešení.


- klikněte pro zvětšení -

Nicméně celý touchbook v otevřeném stavu vypadá jen jako dva bezrámové displeje spojené klouby, což byl bezpochyby záměr výrobce. Jediné, co vzhled trochu narušuje, je malé oko webové kamery, dole pak logo Acer a na základně logo ICONIA. Na první pohled nejsou vidět ani žádná mechanická tlačítka, a tak jediná, kterými tento počítač disponuje, jsou umístěna ze strany na koncích kloubů. Vpravo je to Power a vlevo multifunkční tlačítko, jehož funkce byla popsána výše.


- klikněte pro zvětšení -

Můžeme se tedy těšit i z toho, že pokud si na tento notebook vylijeme pití, tak by to mohl přežít bez úhony, pokud tedy tekutina nezateče do úzkých spár mezi displejem a šasi. Předpokladem úspěchu je pochopitelně pohotová reakce uživatele vyzbrojeného hadříkem a nejlépe i okamžité odpojení počítače od napájení. A co se týče ochranné vrstvy Gorilla Glass, pak ta působí velmi solidním dojmem. Ani po silnějším zatlačení se neprohne a na displeji se nic neprojeví.


- klikněte pro zvětšení -

Acer nám díky spodnímu hliníkovému víku poskytl rychlou a snadnou možnost nakouknutí pod kapotu. Stačí přesunout dvě západky, víko posunout směrem k sobě a odklopit. Co mě však zklamalo, bylo zpracování samotných zámků zmíněných západek, které jsou vyrobeny z plastových oček tlustých ne víc než 1 milimetr.

Když se také podíváte na rozložení jednotlivých komponent, je jasné, proč se do tohoto počítače již nevešla optická mechanika a proč má baterie pouze 4 články.