Acer Iconia: touchbook se 2 displeji
20.4.2011, Jan Vítek, recenze
Do rukou se nám konečně dostala novinka firmy Acer, a sice touchbook Iconia vybavený dvěma stejně velkými dotykovými displeji, z nichž jeden bude sloužit pro běžné účely, zatímco druhý především pro ovládání. A právě to z Iconie dělá kus zajímavého hardwaru.
Kapitoly článku:
- Acer Iconia: touchbook se 2 displeji
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware, software a ovládání touchbooku
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
Použitý hardware
Mozkem počítače Acer Iconia ve verzi 484G64ns je procesor Intel Core i5-480M. Jedná se o starší kousek patřící do platformy Calpella, takže nemůžeme očekávat nejnovější technologie a instrukční sady. Disponuje dvěma fyzickými jádry zdvojnásobenými pomocí technologie HyperThreading, velikost jeho Smart Cache (L3 cache) je 3 MB a každé jádro má ještě k dispozici vlastních 256 kB L2 cache a po 32 kB instrukční i datové L1.
Co se týče pracovní frekvence, pak základní 2,67 GHz by mělo být v každém případě díky konfiguraci Turbo Boost 2/2 vyhnáno o 266 MHz nahoru až k 2,93 GHz. To v našem případě platí, ale skutečně pouze tehdy, když zatížíme dvě jádra. Pokud se k tomu přidá i HyperThreading, pak se násobič sníží o 1, a tedy i frekvence spadne o 133 MHz.
Mezi podporované technologie patří také Enhanced Intel Speedstep Technology (EIST), takže v klidu se procesor umí díky snížení násobiče výrazně podtaktovat. Podporuje také virtualizační technologii VT-x, ale už ne novější VT-d. Ušetřen zůstal také nových instrukcí AES pro akceleraci šifrování dat a nenabídne ani Trusted Execution Technology (TXT)
Základní desku identifikuje utilita CPU-Z jako Acer ICONIA a její čipovou sadu zcela správně jako Intel HM55. Grafický čip je integrovaný v procesoru, a tak tu není použito rozhraní PCI Express pro připojení grafiky.
Paměti ve dvou modulech o celkové kapacitě 4 GB a typu DDR3-1066 MHz dodala společnost Elpida. Jedná se o naprosto standardní moduly s časováním 7-7-7-20 a napájecím napětím 1,5 V.
Procesor nám v tomto případě zprostředkuje i grafiku, a to konkrétně Intel GMA HD. Od tohoto řešení dosahujícího maximální frekvence 667 MHz (základní je 500 MHz) nemůžeme očekávat žádný úžasný výkon. Grafický čip je sice integrován v procesoru, ale ne přímo v jeho čipu, jako spíše v jedné patici, což nám spolehlivě indikuje už jen fakt, že jde o čip vyrobený 45nm technologií. Procesor je totiž 32nm.
Pevný disk Toshiba MK6465GSX je nejvyšším modelem své řady, a to díky kapacitě 640 GB. Jedná se o dvouplotnový model s otáčkami 5400 RPM, 8 MB paměti a rozhraním SATA 300. Jinými slovy, standard.
Instalovaný software a ovládání touchbooku
Nyní si budeme všímat výhradně softwaru, který u tohoto počítače slouží pro ovládání s využitím dotykových obrazovek. Jako první přichází na řadu virtuální klávesnice, kterou si můžeme přepnout z normálního zobrazení s klávesami na numerický blok se žlutým pruhem, do nějž můžeme psát znaky rukou, což počítač posléze celkem úspěšně převádí na slova s využitím slovníku, ze kterého nám dá vybrat další možnosti. Pak můžeme také slova s pomocí tlačítek nebo dotykových gest nahoře opravovat, rozdělovat, spojovat, nebo rovnou mazat.
To je sice pěkné, ale v praxi spíše nepoužitelné, neboť na klávesnici se dá psát pohodlněji a rychleji, takže to berme spíše jako zajímavost. Výchozí klávesnice pak nabízí i multimediální funkce pro přehrávání audia/videa a nastavení hlasitosti. Pak je zde také ikonka pro přepnutí rozložení znaků dle jazyka, deaktivace spodního touchpadu a také nastavení. V tom můžeme měnit hlasitost zvuku kláves, pozadí klávesnice, nastavit si velké klávesy Fn, nechat klávesnici spustit při startu systému a pak si můžeme také klávesnici zkalibrovat dle vlastního stylu psaní. Stačí k tomu třikrát napsat stejnou větu a velikost kláves a jejich umístění se následně upraví automaticky.
Zde mohu také říci, že dotyková vrstva pracuje dobře a pohotově, takže se dá psát i rychle, i když hmatovou odezvu normálních kláves nám zde nic nenahradí. Klávesnici můžeme nechat zobrazit buď pomocí levého bočního tlačítka, nebo stačí prostě na spodní okraj obrazovky položit obě zápěstí, počemž se klávesnice zakrátko objeví. Oba způsoby jsou asi stejně rychlé.
Pokud však chceme využít další dotykové funkce, chce to nastražit všechny prsty jedné ruky, jako byste chtěli někoho poškrábat a přiložit je na spodní displej. Zanedlouho se objeví kruhový ovladač s navěšenými náhledy. Do jeho prostředního tmavého pole pak prstem nakreslíte gesto, jež jste si předem vytvořili v Gesture Editor a to vzápětí spustí příslušnou funkci. Ve zlatém kruhu je kromě editoru gest také odkaz na klávesnici, funkce Web Clip pro vyříznutí části webové stránky, Window Manager pro maximalizaci aplikací, jejich ukončení, přesouvání mezi jednotlivými displeji, apod. A nakonec je v kruhu funkce Capture pro vyříznutí části obrazovky do ScrapBooku, a to pomocí označení daného místa prstem do obdelníku.
Z vnější strany jsou pak na zlatý kruh navěšeny ostatní aplikace, jejichž rozmazané náhledy se při cyklování mezi nimi zobrazují na celé spodní obrazovce. Jde o TouchVideo, TouchPhoto a TouchMusic, kde je hlavní přínos zobrazení ovládacích prvků, které nenarušují obraz, pak TouchBrowser, s jehož pomocí můžeme pohodlně surfovat s využitím prstů na obou obrazovkách najednou, dále SocialJogger, který sice využije jen spodní obrazovku, ale do ní integruje služby Facebooku, YouTube a Flickeru, pak je tu zmíněný ScrapBook, což není nic jiného než místo pro vaše obrázkové výřezky a čmáranice a nakonec My Journal.
Ten je rozdělen na tematické okruhy (Technologie, Sport, Zábava, Politika, Obchod), do nichž si budete vkládat výřezky z oblíbených webových stránek. Ty se pak budou aktualizovat pokaždé, když danou záložku v MyJournal otevřete. Můžete si tedy na horním panelu nechat zobrazený webový prohlížeč, dole My Journal a pomocí vytvořených obrázkových záložek v okamžiku otevřít kýženou stránku, nebo i odkazy, které jsou ve výřezku rovněž zachyceny.
Na konec jsem si nechal nastavení (Device Control), z jehož pomocí můžeme upravovat jas obou obrazovek nezávisle na sobě, popřípadě některé rovnou vypnout celé podsvícení, řídit funkci bezdrátových rozhraní, nastavovat režimy výkonu/napájení, ihned spustit šetřič obrazovky nebo displeje vypnout, a pak také počítač nechat hibernovat, uspat nebo vypnout. Třešničkou na dortu zde jsou ikonky poblíž konektorů D-Sub, HDMI a všech USB. Ty nejen ukáží, kde co je, ale pokud máme v USB zapojený třeba disk, ikonka se rozsvítí a umožní nám otevřít okno s jeho daty, nebo disk nechat bezpečně odpojit. A nezapomeneme na jeden z více ovladačů hlasitosti zvuku u dolního okraje.
Bude chvíli trvat, než si na všechny tyto vymoženosti zvyknete a je také otázkou, jestli vám budou po chuti. Je však na nich vidět kus práce, kterou pracovníci firmy Acer odvedli, takže lze říci, že Iconia není pouze tupý notebook se dvěma displeji.