Acer Iconia: touchbook se 2 displeji
20.4.2011, Jan Vítek, recenze
Do rukou se nám konečně dostala novinka firmy Acer, a sice touchbook Iconia vybavený dvěma stejně velkými dotykovými displeji, z nichž jeden bude sloužit pro běžné účely, zatímco druhý především pro ovládání. A právě to z Iconie dělá kus zajímavého hardwaru.
Kapitoly článku:
LCD displeje
V případě touchpadu Iconia dostaneme tedy hned dva displeje. Acer nevymýšlel žádné opičárny a prostě do jednoho těla zasadil dva identické displeje, kde ovšem spodní je obrácen vzhůru nohama, a to z jednoho prostého důvodu. Jde o displeje vyrobené technologií TN, s níž je bohužel spojen fakt, že zobrazované barvy se při vertikální změně úhlu pohledu deformují. Když se tedy podíváme na TN displej zespoda, obraz začne tmavnout a barvy se postupně slijí do třech základních odstínů RGB. Při pohledu seshora se barvy sice také mění, ale obraz tolik netmavne, takže je jasné, že je vhodnější, aby spodní displej byl takto obrácen, neboť se na něj nebudeme (stejně jako na klávesnici) koukat zpříma.
- pohled zpříma -
Displeje mají v tomto případě 14" úhlopříčku, chráněny jsou sklem Gorilla Glass, které působí velmi odolně a jejich rozlišení je 1366 x 768. V systému Windows je nastaveno rozšířené zobrazení (spodní obraz je kvůli otočenému displeji překlopen), takže celkové vertikální rozlišení se zdvojnásobilo na 1536 bodů. Bez obslužného software je tedy Iconia pouze notebook se dvěma dotykovými kapacitními displeji, nic víc.
- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -
Zobrazovací kvality odpovídají dnešnímu průměrnému TN displeji podsvícenému pomocí LED a všichni víme, co to znamená. Je velká škoda, že v této době stále vládne nekvalitní TN, a zákazník toužící po lepším zobrazovadle tak musí sáhnout daleko hlouběji do kapsy, aby si mohl pořídit nějaký VA či IPS panel. Jenomže u notebooků jaksi na výběr v drtivé většině případů nemá ani s kupou peněz v kapsách. Telefony a tablety už slušné displeje velmi často nabízí, ovšem notebooky na ně stále ještě čekají.
- pohled zespoda -
Webkamera
Integrované webové kameře CrystalEye s maximálním rozlišením 1280 x 1024 (1,3 Mpix) přichází na pomoc stejnojmenný software, který tak má na svědomí přímo Acer. Ten nabízí základní funkce, tedy zachytávání videa a fotografií.
V době, kdy Acer začal své webové kamerky propagovat jako CrystalEye, nabízel skutečnou kvalitu s ostrým obrazem, živými barvami a rychlou obnovovací frekvencí. Ty doby jsou už pryč, protože v případě nových modelů, a tedy i Acer Iconia, nám webkamera ukáže vybledlý obraz, kde je místo bílé stěny zobrazena pomalu duha, ostrost deklasuje špatná kresba a obnovovací frekvence není zrovna pohotová ani za denního světla. Ve srovnání s předchozími CrystalEye je to tedy slabota, ovšem na dnešní dobu můžeme uvažovat o průměru. Ne vše nové je tedy lepší.
Zvukový systém
Zvuky budou u Iconie vyluzovat dva malé reproduktorky umístěné pod spodním krytem, které rozhodně nevypadají na to, že nám zprostředkují kvalitní zábavu. V porovnání s hi-fi sestavou rozhodně ne, ale na své poměry poskytují až překvapivě silný a kvalitní zvuk. Ten se dá v nouzové situaci dokonce využít i pro přehrávání hudby, když jde tedy uživateli spíše jen o to, aby nebylo ticho.
Za vyvážený zvuk, který nezní ani moc "plastově" si tedy Acer Iconia zaslouží plus.
Ergonomie
Předpokladem pro dobré využítí obou dotykových obrazovek je, aby se touchbook dal otevřít jako kniha, což Iconia splňuje. Pokud však displej rozevřeme do klasické polohy, klouby nemají dostatečnou sílu na to, aby poskytly oporu pro ovládání horního displeje prsty. Ten se tak po každém dotyku zaklepe a postupně se dále rozevírá. S tím se ale bohužel nedá moc dělat, neboť to by musel displej být podpořen ještě nahoře.
Při ovládání notebooku bude komfort záviset především na dvou faktorech: jednak kvalitě softwaru a dotykových vrstev a potom na tom, jak si uživatel vůbec zvykne na psaní na dotykové ploše, kde necítí vůbec žádnou odezvu ani tvar mechanických kláves. Byl jsem až překvapen, jak dobře a rychle se dá na virtuální klávesnici psát, ovšem překlepů jsem měl oproti klasické klávesnici více a také bylo nutné se občas pohledem ujistit, že jsou prsty ve správné poloze. To je ale jednoduše daň za to, že můžeme využívat další funkce dotykového displeje a nic nám samozřejmě nebrání v připojení normální USB klávesnice a myši.