Acronis Disk Director 11 Home pro vaše disky
18.8.2010, Jan Vítek, recenze
Po delší době si představíme produkt ze softwarových dílen společnosti Acronis, a sice Disk Director 11 Home pro správu úložných zařízení připojených k vašemu počítači. Umožněno nám bude také zvýšení výkonu a bezpečnosti, ale o tom až v článku.
Kapitoly článku:
Acronis Správa Partition
Nejdříve přichází na řadu část označována za Správu Partition, což dle mě není zcela nejšťastnější označení, když se všude jinde mluví o svazcích. Dostupné akce a nástroje si můžete prohlédnout na následujícím obrázku. Pokud provedeme nějaké změny v příslušných nastaveních a potvrdíme je, musíme následovně ještě stisknout tlačítko Provést naplánované operace, za nímž je číslice s jejich počtem. To nám tedy umožní seřadit úkoly do fronty, abychom u počítače nemuseli stále sedět a spouštět často časově náročné operace ručně.
Škoda jen, že třeba i jen odstranění svazku z pevného disku zde potřebuje restartovat systém, když samotná Správa disků systému Windows toto provede ihned. Ještě před samotným bootem operačního systému se spustí Acronis Dirsk Director 11 Home, provede požadované akce a systém opět ještě jednou restartuje. Poté již počítač naběhne normálně.
Je zde celkem 13 voleb, na něž se nyní zaměříme pěkně postupně, takže začneme s volbou Změnit velikost svazku.
Otevře se příslušné okno, kde máme možnost jednak v horní liště si grafickým způsobem nastavit výslednou konfiguraci svazku na disku, popřípadě to samé provést pomocí číselných hodnot. Dále lze případně připojit ke svazku veškeré nepřidělené místo na disku, ale to sami vidíte na obrázku.
Po odklepnutí se tedy bezprostředně nestane nic. Musíme akci odstartovat již zmíněným způsobem, po čemž nám aplikace oznámí, jak bude dále postupovat a co všechno provede. V našem případě zvolená akce znamená restart počítače, který bude ostatně zapotřebí velmi, velmi často, což je vzhledem k prováděným akcím pochopitelné.
Operace Přesunout svazek v podstatě odpovídá známé funkci pro přesun souborů či adresářů, akorát na jiné úrovni. Konkrétně lze s její pomocí vytvořit identickou kopii daného svazku na jiném disku s patřičně velkým nepřiděleným místem, po čemž se původní svazek smaže. To lze učinit i v rámci jednoho disku, ale pak je lepší použít hned první funkci změny velikosti svazku. Lze rovněž zkopírovat svazek z pole RAID 0 (prokládaný) do podoby normálního a přesunout i systémové či zaváděcí svazky, ale zde je i dle Acronisu vhodnější využít funkci klonování celých disků, protože pak není zaručeno, že systém nabootuje.
Další položkou je Kopírování svazku, což je v podstatě to samé, co jeho přesunutí, pouze s tím rozdílem, že originální svazek není následně smazán. Způsob provedení i volby pro tuto operaci se tedy významně neliší.
Pokračujeme s volbou Sloučit svazek, jejíž účel také není žádnou záhadou, i když by se měla jmenovat spíše Sloučit svazky, protože na to musí být samozřejmě aspoň dva. Tato operace je rovněž možná pouze na jednom fyzickém disku, jak ukazuje screenshot nahoře. Ostatní jednotky jsou šedé, tudíž nepřístupné.
Stejně jako je možné svazky sloužit, tak je tu možnost Rozdělit svazek na dva, jejichž velikost můžeme určit z velikosti původního svazku. Otázkou pak ale je, která data se mají případně přesunout na nový a která mají zůstat. Acronis nám v tomto nechává volnou ruku a popřípadě nás upozorní, že to není možné.
Následují obecně známé volby Změnit jmenovku a Změnit písmeno, čímž je myšleno jméno daného svazku a písmeno jednotky. To samé můžeme i bez Disk Directoru snadno provést ve správě systému Windows. Pak můžeme nechat vybraný svazek Převést na primární/logický/označit jako aktivní, atp.
Zajímavou možností je Změnit typ diskového oddílu, kde jsou na výběr desítky možností pro změnu systému souborů a využití svazku, z nichž některé ukazuje screenshot hned nahoře.
Nesmí chybět také zformátování disků a oddílů, přičemž jsou nám nabídnuty následující souborové systémy: NTFS, FAT32, EXT3, EXT2, ReiserFS a Linux swap. Vybereme si pak velikost clusteru a jméno a je hotovo. A stejně jako je možné disk zformátovat, tak je možné odstranit svazek.
Poslední zpřístupněnou funkcí je Procházet soubory, po čemž se otevře jednoduchý průzkumník, v němž se můžeme opravdu pouze podívat, jaká data jsou na disku. Je to tedy veskrze neužitečná funkce.
K produktům Acronis také neodmyslitelně patří také protokol zaznamenávající veškeré proběhlé akce i s podrobnostmi. Přepneme se do něj pomocí menu Zobrazení, po čemž se hlavní obrazovka změní na tu, kterou vidíte výše. V protokolu máme typ události, čas jejího provedení a pak informace o ní, takže si můžeme snadno zpětně dohledat, co jsme v daný den s našimi úložnými zařízeními prováděli.
Vše si také můžeme uložit do souboru, a tím veškeré logy zálohovat, nebo je naopak odstranit a vyčistit.