Acronis Disk Director 11 Home pro vaše disky
18.8.2010, Jan Vítek, recenze
Po delší době si představíme produkt ze softwarových dílen společnosti Acronis, a sice Disk Director 11 Home pro správu úložných zařízení připojených k vašemu počítači. Umožněno nám bude také zvýšení výkonu a bezpečnosti, ale o tom až v článku.
Kapitoly článku:
Acronis OS Selector
Třetí a poslední součástí produktu Disk Director 11 Home je OS Selector. Ten dovoluje uživatelům operačních systémů Windows (XP, Vista či 7) nainstalovat také jiné systémy a bootovat počítač ze zvoleného diskového oddílu, nebo použít multiboot rozhraní umístěné na jednom diskovém oddílu. "Přepínání" mezi jednotlivými nezávislými OS se tedy děje vždy před bootem.
Jedná se tedy o produkt spíše pro méně zkušené uživatele, kteří se nechtějí pustit do instalace druhého OS jen tak bez podpory. OS Selector však vyžaduje vlastní instalaci, kterou spustíme po nainstalování samotného Disk Director 11 Home. Hledejte ve Start menu pod položkou Instalovat Správce výběru OS Acronis.
Klíčové vlastnosti dle výrobce:
- Možnost bootování z přídavného pevného disku. Acronis OS Selector umožní nastavit, ze kterého disku se bude systém spuštět
- Při vložení bootovatelného CD/DVD bude systém na médiu automaticky detekován a zobrazen v boot menu programu
- Podpora více než 100 operačních systémů na jednom počítači
- Možnost instalovat několik verzí Windows na jeden diskový oddíl
- Instalace a spuštění operačního systému na jakýkoli diskový oddíl na kterémkoli pevném disku
- Možnost nastavení hesel k jednotlivým operačním systémům
- Možnost skrýt operační systémy a diskové oddíly
Dále nás Acronis ubezpečuje o podpoře OS Windows 98/ NT/ 2000/ XP/ Vista a Windows 7 na jednom oddílu, tvorbě kopií systémů Windows 98 / NT / 2000 / XP a, upgrade z Windows 98 / NT / 2000 / XP na novější při zachování stávajícího systému. Operační systémy umí OS Selector automaticky detekovat, umí vypnout již zprovozněné bootovací manažery v daných OS a automaticky umí opravit Master Boot Record
A jaké že operační systémy jsou podporované?
- DOS
- Windows 3.1 + DOS
- Windows 98/ME
- Windows NT 3.1/3.5/3.51/4.0
- Windows 2000/XP
- Windows Vista
- Windows 7
- Linux (všechny distribuce)
- FreeBSD
- Solaris
- SCO UNIX
- UNIXWARE
- OS/2
- BeOS
- QNX
- B-TRON
Instalace a provoz
Po instalaci se nám v systému objeví další aplikace, na jejíž provedení se nyní podíváme. Sloužit nám bude ke správě nainstalovaných systémů a způsobu, jakým se bude zajišťovat výběr mezi nimi před bootováním počítače.
Rozložení okna je podobné jako u Disk Director 11 Home, a tak tu máme dvě horizontální lišty s rozbalovacími menu a tlačítky, vertikální lištu s těmi samými volbami a konečně hlavní okno, kde se ukáží nainstalované operační systémy. I když však výrobce ve svých specifikacích udává podporu systému Windows 7, zde jej označil za neznámý operační systém a kolikrát měl také problém s jeho nabootováním, nebo se rovnou sám zasekl, což se po několika málo pokusech samo spravilo. Alespoň že OS Ubuntu označil správně za Linux. Ještě že si můžeme snadno tyto zástupce přejmenovat a změnit jejich ikonky.
Stejné okno se objeví před bootem nainstalovaných OS. To se však zobrazovat vůbec nemusí, protože si můžeme jedním klikem celý OS Selector deaktivovat a stejně tak snadno jej opět zprovoznit.
OS Selector prezentován jako součást Disk Director 11 Home, ovšem i tak na nás pouhý den po jeho instalaci při pokusu o změnu libovolného nastavení vykoukla tato hláška. Jali jsme se tedy tuto aplikaci odinstalovat a opětovně nainstalovat. Neznámý operační systém zastupující Windows 7 zůstal a opětovně se zpřístupnilo nastavení, takže jsme se na něj raději ihned podívali, aby nám náhodou zase nevypršela platnost. Dlužno říci, že po opětovné instalaci se nám boot menu opět na úvod při prvním pokusu kouslo.
Volby máme rozděleny na tři skupiny - Operace, Úpravy a Nástroje. O podrobnostech se zmiňovat ani nebudeme, protože zde nám aplikace řekla, že typ operačního systému Linux je Linux a to samé u Neznámého. Velmi užitečné.
Operace zahrnují možnost zavedení vybraného systému (pochopitelně po restartu), nastavení výchozího, nastavení hesla pro každý z nich a vlastnosti. V nich si můžeme změnit konfigurace zavedení každého OS, změnit jeho název, pořadí zavádění jednotek pevných disků či zapnout skrývání diskových oddílů u Windows 2000 a jiných OS.
Ve skupině Úpravy je možné vybraný OS skrýt, což se stane okamžitě. Abychom jej opět nechali zviditelnit, je třeba si nejdříve zapnout v menu Zobrazit skryté systémy. Dále jde ke každému vytvořit zástupce, odstranit systém ze seznamu natrvalo, přejmenovat jej, nebo kopírovat. To znamená, že se vytvoří kopie zaváděcích souborů, ovšem svá data budou operační systémy sdílet.
Nakonec tu jsou Nástroje a v nich jediná volba - možnosti. V obecných volbách lze zapnout ochranu systémových složek při detekci nového OS, dále tu jsou volby spuštění, jež vidíte na screenshotu, následně vlastnosti zobrazení, kde lze nastavit rozlišení obrazovky bootovacího menu od 640 x 480 po 1280 x 1024 i s hloubkou barev a případně obnovovací frekvencí. Pod hesly si zvolíme hesla pro nabídku zavedení i změnu administrativních voleb a nakonec se pod vstupním zařízení vybírá typ myši (auto, PS2/ či USB, COM1, COM2 či žádná).
A to je vše, přátelé. Ve výsledku je OS Selector schopným manažerem pro bootování nainstalovaných systému, který však má své mouchy. Po opětovné instalaci se však chyba s vypršením platnosti už naštěstí neobjevila.