Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ActionTec ComNet 56K - modem a síťovka v jednom

23.11.1999, Vít Zatloukal, recenze
ActionTec ComNet 56K - modem a síťovka v jednom
Připojte si notebook k síti.
Notebook slouží především pro práci mimo kancelář nebo domov, to znamená v místech, kde většinou není ani síťové připojení nebo telefon. To ale samozřejmě ještě neznamená, že by se notebook bez sítě obešel. Právě naopak, často je třeba data v notebooku a stolní počítači synchronizovat, aby na obou strojích byla aktuální a bylo možné s nimi smysluplně pracovat. Připojení notebooku k internetu vytáčeným spojením je zase vhodné pokud chcete odeslat mail, třeba šéfovi ze služební cesty.
ComNet 56K


Stejně jako stolní počítač, připojuje se i notebook do sítě pomocí síťové karty a k internetu modemem. Použít lze buď externí modem připojený přes sériový port nebo modem interní, ve formě PCMCIA karty. Podobně je to i síťovou kartou, i když tady je PCMCIA (síťová) karta mnohem běžnější než třeba externí USB. Potřebujete-li používat síťovou kartu i modem podle toho, kde se právě nacházíte a jaký máte přístup k síti, je výhodné použít PCMCIA kartu kombinující síťovou kartu s modemem. Jednou z takových modem/síťových PCMCIA karet je ComNet 56K od ActionTec, kterou jsme měli možnost vyzkoušet.

Specifikace
ActionTec ComNet 56K je kombinovaná PCMCIA karta (síťová karta + modem), která umožňuje použít modem i síťovou kartu současně. Dodáván je jako retail balení (papírová krabice) i s dvěma disketami (ovladače + manuál), stručným průvodcem instalací, CD diskem s dalšími programy a kabelem pro připojení k telefonní síti. Důležité je, že modem je homologován ČTÚ (T1243 ze dne 12.10.1999), což je nutná podmínka pro provozování na našich telefonních linkách.

ComNet 56KInstalace
Z hardwarového hlediska stačí pouze vložit PCMCIA kartu do volného slotu a připojit k ní dva “rozšiřující” konektory (RJ45 a RJ11, které pochopitelně nemohou být umístěny přímo na tenké PCMCIA kartě). Windows 95/98 ComNet detekují a vyžádají si ovladače. Ty najdete na dodávané disketě pro operační systémy Windows 3.11, 95, 98, NT 3.51, NT 4.0, 2000 a pro Novell. Nainstalován je modem i síťová karta současně.

Na CD disku, který je dodáván spolu s ComNet, naleznete Netscape Communicator 4.04 v 16-ti (pro Win3.11) i 32-bitové verzi. Pro využití v kanceláři bude ale mnohem užitečnější SuperVoice fax od Pacific Image Communications. Jedná se o software, který se kromě vlastního rozhraní (Windows aplikace) nainstaluje jako další tiskárna do systému. To znamená, že můžete jednoduše poslat fax z jakékoliv aplikace, která je schopna tisknout. Nám se to bez problémů podařilo dokonce i z poznámkového bloku.

Provoz
Síťová karta v ComNet 56K je 10/100Mb/s s automatickým přepínáním. Její funkčnost je signalizována jednou ze dvou zelených diod, přenos dat pak blikáním druhé. Provoz na 100Mb/s je signalizován poslední, oranžovou diodou. Pro konfiguraci a použití síťové karty platí stejná pravidla jako pro každou jinou síťovou kartu – volba protokolu a případné další konfigurace.

Totéž se dá říct i modemu, vždy se nám připojoval bez problémů a spojení po celou dobu udržel. Podařilo se nám připojit rychlostí “pouze” 44000bps, bůh, který má na starosti telefonní linky, nám naneštěstí nebyl nakloněn. Pokud ve vlastnostech modemu nevypnete reproduktor, můžete průběh připojování sledovat sluchem z vestavěného reproduktoru z notebooku. Po připojení už je modem samozřejmě zticha.

Závěr
ActionTec ComNet 56K v našich testech pracoval bezchybně tak, jak jsme podle jeho možností očekávali. Dokáže se připojit k 10Base-T i 100Base-T síti (UTP kabelem s RJ45 konektorem), pracuje jako 56kbps modem a umí také odesílat faxy. Je vhodný pro flexibilní připojení notebooku k počítačové síti nebo internetu s možností využít všechny funkce běžného stolního počítače se síťovou kartou a modemem. Důležité je, že modem je homologovaný, bohužel ne vždy to bývá pravidlem.
K testování zapůjčil: ComDis