Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aerocool VM-102: obří pasiv na grafickou kartu

20.9.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Aerocool VM-102: obří pasiv na grafickou kartu
Nedávno jsem v megatestu chladičů pro grafické karty zmínil, že Aerocool chystá novou verzi svého chladiče označenou jako VM-102. Tento monstrózní pasiv se nám dostal do ruky, takže se můžeme podívat na jeho vzhled, kompatibilitu a výkon. Chcete chladit tiše?

Design a konstrukce chladiče



Jak bylo řečeno na předchozí straně, chladiče se skládá ze dvou hlavních heatsinků. Jako přední označuji ten, který se instaluje na stranu grafické karty s čipem a po instalaci je tedy dole. Zadní heatsink je poměděná část s heatpipes, který se po namontování do PC skříně vyskytuje "nad" grafickou kartou.


>> Klikněte pro zvětšení <<


>> Klikněte pro zvětšení <<

Přední heatsink má rozměry 150 x 60 x 15 mm a jde o poměrně masivní kus hliníku. Žebrování se nachází na obou stranách (na horní straně je samozřejmě delší) a tloušťka žeber je přibližně 1mm. Na předním pasivu jich najdete přes 40 a díky hornímu zbroušení mají stříbrný vršek, který kontrastuje s černě pokoveným zbytkem. Na spodní straně se nachází dvě kolejnice pro heatpipes a uprostřed pasivu najdete 6 montážních otvorů. Nápis Aerocool na horní straně je velmi elegantní.


>> Klikněte pro zvětšení <<


>> Klikněte pro zvětšení <<

Zadní heatsink je to, co dává chladiči Aerocool VM-102 eleganci. Přestože není měděný, jak by se na první pohled mohlo zdát, jedná se o velmi hezkou imitaci s hliníkovými žebry a heatpipes (materiál neznámý). Celkem obsahuje pasiv o rozměrech 185 x 54 x 23 mm 30 profilovaných žeber podivného tvaru, jejichž vyzařovací plocha je dle mého hrubého odhadu kolem 1600 cm2.


>> Klikněte pro zvětšení <<

Heatsink obsahuje dvě heatpipes, které jím procházejí na poměrně vzdálených místech, díky čemuž ale získává konstrukce stabilitu. Podle stavby heatpipes to vypadá, že jsou do tohoto tvaru přímo vyrobeny, což se kolikrát o jiných chladičích říct nedá (tam jsou ohnuté).



Poslední součástí je malý hliníkový blok, který zajišťuje kontakt s grafickým čipem a odvádí teplot do obou velkých heatsinků. Jeho rozměry odpovídají čistě GPU a navíc obsahuje kovový rámeček, který poté slouží k uchycení na grafickou kartu.

Na grafické kartě



Ještě se podíváme na to, jak vypadá chladič nainstalovaný na grafické kartě. Že nejde o žádného drobečka zde vidíte ve srovnání s Radeonem X700Pro AGP (vybrán kvůli kontrastující barvě :-).


>> Klikněte pro zvětšení <<


>> Klikněte pro zvětšení <<

Horní heatsink sedí na kartě pevně, protože je přišroubován čtyřmi šroubky k hliníkovému bloku na GPU (detaily instalace na další straně). Z této části také vycházejí dvě heatpipes na opačnou stranu grafické karty.


>> Klikněte pro zvětšení <<


>> Klikněte pro zvětšení <<

Druhý pasiv je opravdu velmi slušivou záležitostí. Sice drží jen silou dvojice heatpipes, ale přesto se zdá konstrukce poměrně stabilní. Vzdálenost od karty je dostatečná na to, aby se předešlo kolizím s případnými heatsinky na pamětech.


>> Klikněte pro zvětšení <<

A ještě jeden pohled z boku, abyste viděli, že umístit Aerocool do case není zrovna legrace.