Aerocool VM-102: obří pasiv na grafickou kartu
20.9.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Nedávno jsem v megatestu chladičů pro grafické karty zmínil, že Aerocool chystá novou verzi svého chladiče označenou jako VM-102. Tento monstrózní pasiv se nám dostal do ruky, takže se můžeme podívat na jeho vzhled, kompatibilitu a výkon. Chcete chladit tiše?
Kapitoly článku:
- Aerocool VM-102: obří pasiv na grafickou kartu
- Bližší pohled na chladič
- Instalace a kompatibilita
- Testy výkonu a průběhy teplot
- Srovnání teplot a závěr
Testovací konfigurace a metodika
Aby se výkon pasivního chladiče projevil naplno, bylo potřeba testovat v prostorné skříni s několika 80mm větráky, které jsme podle potřeby zapínali a vypínali. Zde je testovací sestava (jen důležité komponenty):
- Skříň AOpen H600B
- Zdroj Fortron FPS350-60PN(PF)
- 3x Arctic Cooling Fan Pro TC
- MSI GeForce 6800 128MB AGP
AOpen H600B je poměrně prostorný Middletower, jehož detaily jsem ukazoval v megatestu chladičů. Byly v něm namontovány tři 80mm větráky Arctic Cooling s automatickou teplotní regulací, které jsou velmi tiché. Jeden zajišťoval vhánění studeného vzduchu zepředu, další dva vzduch vyfukovaly ven. Podle potřeby testů byly buď všechny vypnuty, nebo běžel jeden, nebo všechny (viz grafy).
Grafická karta GeForce 6800 pro změnu poskytuje ztrátový výkon typické mainstreamové grafiky a je plně srovnatelná s GeForce 6600GT. Její spotřeba v klidu je 18W, zatímco při plné zátěži si vezme kolem 40W. A pro doplnění - GPU je vyráběn 130nm procesem se 222 miliony tranzistory a běží na frekvenci 350MHz.
Metodika testů je prostá. Po zapnutí počítače jsem grafickou kartu několik minut zatěžoval a poté počkal do vyrovnání teplot (u pasivu této tepelné kapacity přes 30 minut). Pak jsem testoval nejdříve bez větráků a teploty zanesl do grafu v rozložení 1 minuta idle, 5 minut zátěž a 4 minuty chladnutí. Postup jsem opakoval i u zbylých dvou konfigurací větráků.
K zatížení byl použit program Real-time HDR IBL (High Dynamic Range - FP blending/lighting v reálném čase), který z libovolnou DX9 kompatibilní grafickou pořádně zatočí. K zaznamenání teplot pak posloužil RivaTuner. Více detailů v megatestu chladičů.
Průběhy teplot
Aerocool VM-102 - bez větráků
První graf ukazuje teploty na GPU a grafice při použití ve skříni bez větráků. Je vidět, že to Aerocoolu příliš nesvědčí, protože maximální teplota pak dosahuje 80 °C. Nicméně i tato teplota je stále přijatelná, protože GeForce přecházejí do Low-power 3D až při 90 °C. Teplota bez zátěže je 63 °C a pomalý pokles po vypnutí rthdribl jen indikuje obrovskou tepelnou kapacitu chladiče.
Aerocool VM-102 - 1x outtake 80mm
Přidáním jednoho 80mm vyfukovacího větráku se VM-102 vzchopil a teploty spadly o celých 5 °C. Nicméně průběh křivky stále naznačuje, že průtok vzduchu není na včasné chlazení dostatečný a teplota by pravděpodobně ještě chvíli stoupala. Pokles teploty je logicky o něco prudší.
Aerocool VM-102 - 2x outtake + 1x intake
O další 3 °C klesla teplota při přidání jednoho vyfukovacího a jednoho nasávacího větráku. Jen připomínám, že se jedná o pomaloběžné Arcticy, takže hluk je minimální, ale průvan o něco zlepší. Graf už vypadá poměrně rozumně a teplota by dále stoupla maximálně o 1-2 °C.