Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aerocool VM-102: obří pasiv na grafickou kartu

20.9.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Aerocool VM-102: obří pasiv na grafickou kartu
Nedávno jsem v megatestu chladičů pro grafické karty zmínil, že Aerocool chystá novou verzi svého chladiče označenou jako VM-102. Tento monstrózní pasiv se nám dostal do ruky, takže se můžeme podívat na jeho vzhled, kompatibilitu a výkon. Chcete chladit tiše?

Srovnání s dalšími chladiči



Velmi zajímavé je i srovnání s ostatními chladiči, které si můžu díky stejným testovacím podmínkám dovolit. Chladiče byly testovány v konfiguraci 2x outtake, takže pro srovnání slouží nejlépe "Aerocool VM-102 (2x out+1x in)". Nezařadil jsem do grafu všechny modely z megatestu, ale jen stěžejní - všechny pasivy, Arctic Cooling a Zalman VF700. Teploty berte s tolerancí tak 1-2 °C, protože se můžou lišit podle okolní teploty nebo instalace chladiče. Nejdříve teploty grafického čipu (interní čidlo):



Je pravda, že výsledky Aerocoolu VM-102 nejsou příliš přesvědčivé a kupodivu je na tom tento chladič stejně jako VM-101. Ovšem je zde jeden zásadní rozdíl - tepelná kapacita novějšího modelu je kvůli hmotnosti hliníku asi dvakrát vyšší, takže u žhavějších karet by měly výsledky hovořit pro tento chladič. V konfiguracích s méně větráky nejsou výsledky Aerocoolu nijak oslnivé.

Zde jsou ještě teploty na kartě:



Zde je vidět, že vypnutí přídavných větráčků má také velký vliv na teplotu samotné karty, což úzce souvisí s teplotou paměťových čipů, nejsou-li aktivně chlazeny. V maximální konfiguraci se VM-102 vyrovnal VM-101 a Primecooleru, bez větráčků jsou pak teploty o dost vyšší.

Závěr



Z Aerocoolu VM-102 mám poněkud smíšené pocity. Když jsem viděl výkon jeho staršího bratříčka v megatestu, těšil jsem se, že půjde o opravdové "dělo". Ale ve skutečnosti je na tom s chladícími schopnostmi prakticky stejně a jediným rozdílem je vyšší tepelná kapacita. Právě tím, že VM-102 akumuluje více tepla, tak se pomaleji ochlazuje a nedosahuje tedy lepších výsledků než VM-101 nebo Thermaltake Schooner. Pro správnou funkci jsou ale potřeba větráky v case.


Druhým faktem je, že VM-102 může mít velké problémy s instalací. Kvůli délce nelze použít na GeForce 6600GT AGP (na PCIe jen velmi těsně) a všechny kratší karty je třeba přeměřit podle mého schématu. Kvůli rozměrům otvorů nejde namontovat na GeForce 6800GT/Ultra a 7800GT/GTX. Navíc se v případě vysokého pasivu na NorthBridge nemusí vejít na základní desku. V našem testu bez problémů.

Aerocool VM-102
Pasivní chlazení
Stejný výkon jako VM-101
Kompatibilita se všemi Radeony
Nekompatibilní s GeForce 6600GT AGP, 6800GT/Ultra a 7800GT/GTX
Vysoká tepelná kapacita
Velké rozměry (nemusí se vejít do case)
Nadprůměrný výkon
Problémy s instalací na GeForce 6
Kvalitní zpracování a konstrukce
Ikona Odkaz na databázi

Otázka je nasnadě - koupit Aerocool VM-102, nebo ne? Není pochyb, že patří mezi nejlepší pasivní chladiče na trhu a já bych ho doporučil jako levnější alternativu Thermaltake Schooneru. Je sice rozměrově větší, ale zato ze skříně nic nevyčnívá a ušetříte asi 250Kč. Pokud máte chladnější grafiku, tak si vystačíte s Aerocoolem VM-101.

Web: www.aerocool.com.tw
Cena: 865 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Za zapůjčení chladiče Aerocool děkujeme firmě JSComputers