Air Live MU-5000FS - síťový file server
21.9.2007, Jan Vítek, recenze
Námětem na dnešní recenzi je zařízení, které vám dovolí si z jednoduchého USB disku stvořit síťový disk a zprovoznit si na něm FTP či Samba server, připojit si přes síť CD-ROM mechaniku, Flash Disk. Jedná se o další produkt značky Air Live od výrobce Ovislink, jichž jsme tu za poslední týdny měli několik. Jak se tedy předvede tento?
Kapitoly článku:
- Air Live MU-5000FS - síťový file server
- Konfigurace MU-5000FS a testy rychlosti přenosu dat
- Závěrečné hodnocení
První zapnutí
Následuje fáze, kdy zařízení vezmete, zapojíte do sítě a připojíte Ethernetový kabel. Tovární nastavení má DHCP klient vypnutý, takže pokud náhodou nemáte volnou adresu 192.168.1.2, je nutné spustit z dodávaného CD program Easy Search a provést úvodní nastavení sítě v něm.
CD pak kromě Easy Search nabídne ještě jednoduchý manuál pro rychlé nastavení, poté celý manuál a nakonec Acrobat Reader.
Easy Search se skládá z jednoho okna, kde si zařízení vyhledáte a přenastavíte jeho IP adresu. Na sdílení dat zatím zapomeneme, na to se hodí lépe webové rozhraní.
Pak se zařízení samo restartuje a vy si budete moci přes výchozí jméno a heslo (admin/airlive) provést zbylá nastavení, nebo naplánovat stahování. Nejdříve se podíváme na konfiguraci.
Konfigurace
Úvodní obrazovka - nabídka rozdělena na základní, rozšířenou a správu
Základní nastavení - LAN
Základní nastavení - pracovní skupina a Samba server
Základní nastavení - časové pásmo a čas, možnost synchronizace se serverem
Rozšířené - správa uživatelských účtů
Rozšířené - nastavení Samba serveru včetně řízení přístupu
Rozšířené - nastavení IP adres a povolení či zakázání přístupu z nich
Rozšířené - před spuštěním FTP serveru se musí v Settings nastavit sdílený prostor na připojeném úložném zařízení
Tato funkce si však nerozumí s Operou a musel jsem tedy použít IE
Pak je možné server spustit, nastavit si port, maximální počet připojení, anonymní účet, atd.
A nakonec se můžeme podívat na status. Dole je vidět připojený flashdisk Kingston DataTraveller
Plánování stahování dat
Nakonec se krátce podíváme na download manager, jenž je z nějakého důvodu zcela oddělen od nastavení, takže pokud se do něj chcete dostat, musíte se přes úvodní obrazovku znovu přilogovat. Dostupná jsou tam dvě okna - Download Scheduling pro plánování stahování dat a Schedule list - přehled úkolů.
Nejdříve je tedy třeba si nastavit login, samozřejmě pouze pokud je vyžadován a následně také adresu a vybrat si mezi souborem a adresářem. Je vhodné, že můžeme rovnou otestovat, zda jsou zadané informace v pořádku. Pak se nastaví čas, kdy download začne (pokud na čas nesáhnete, akce začne okamžitě) a možnost zálohy.
Pak se po stisku Apply automaticky otevře druhé okno, kde vidíme status a momentální rychlost stahování. Akci můžeme pozastavit nebo rovnou zrušit a úkol smazat. Zkusil jsem také v průběhu stahování dat zařízení fyzicky vypojit z Ethernetu a po chvíli znovu zapojit. Po několika málo vteřinách se však kontrolky opět rozblikaly a stahování pokračovalo.
Na začátku jsem se také zmiňoval o přední LED Mode a její vedlejší nepopsané sestřičce. Podle pozorování je LED Mode dvojbarevná - svítí zeleně, pokud je vše v pořádku a pokud chcete zařízení odpojit a stisknete příslušné tlačítko, rozbliká se červeně a pak zhasne. Za druhou průsvitnou zdířkou dle mého zjištění ani žádná LED není.
Přenosové rychlosti
Již na předchozí stránce jsem se zmiňoval o specifikacích, které udávají maximální propustnost obou USB portů jako 20 Mb/s ve špičce a nominální pouze 12 Mb/s, což odpovídá tedy spíše USB 1.1. Ke zjištění přenosových rychlostí jsem využil flash disky Kingston DataTraveller II a PQI U339. První z nich dokáže data zapisovat rychlostí 13 MB/s a číst 20 MB/s a druhý je na tom jen o chlup hůře. Podle specifikací by tedy jejich výkon měl stačit. Pro srovnání výkonu můžete využít testy z článku o NAS boxech.
Samba | FTP | ||
Upload | Download | Upload | Download |
0,88 MB/s | 1,29 MB/s | 1,27 MB/s | 1,30 MB/s |
Jak je vidět, přenosové rychlosti nejsou nijak velké a pohybují se do 1,3 MB/s. A vzhledem k tomu, že v případě FTP byl upload i download v podstatě stejný a shodoval se i s downloadem u Samby, lze předpokládat, že úzké hrdlo není v implementaci Ethernetového rozhraní, ale v USB rozhraní.