Alienware M14x: malý silák
20.6.2011, Jan Vítek, recenze
Premiéru si dnes na našich stránkách odbyde notebook americké značky Alienware, která spadá pod křídla velmi známého výrobce počítačů, firmy Dell. Vyzkoušíme si notebook s označením M14x, který zaujme výbavou, ale i svým agresivním designem.
Kapitoly článku:
Použitý hardware
Mozkem tohoto počítače je procesor Intel Core i5-2540M "Sandy Bridge" vybavený dvěma jádry a technologií Hyper Threading. Jeho základní frekvence je 2,6 GHz a ta se při nízké zátěži dokáže díky podpoře EIST upravit směrem dolů až na 800 MHz, nebo naopak díky Turbo Boost 2.0 nahoru na 3,3 GHz. Konfigurace Turbo Boost je 5/7, takže frekvence 3,3 GHz se dosáhne při zatížení jednoho jádra a pokud je zaměstnáme obě, frekvence vzroste na 3,1 GHz.
Procesor je vyráběn 32nm technologií a i díky ní má spotřebu maximálně 35 W. Co se týče pokročilých funkcí, tak se můžeme těšit na podporu virtualizačních VT-x i VT-d, samozřejmostí jsou nové instrukce AVX a pak tu je také bezpečnostní TXT a dokonce AES-NI pro akceleraci šifrování dat pomocí AES klíčů.
Základní desku CPU-Z identifikuje jako Alienware M14xR1 a správně detekuje severní můstek jako Sandy Bridge a jižní jako čipovou sadu Intel HM67. Grafické rozhraní (čili PCI Express) ve výpisu není, protože v klidovém režimu není potřeba.
Netradiční je v našem případě výbava operačními paměťmi, protože tu máme jeden 4GB modul a jeden 2GB. Výsledných 6 GB DDR3 RAM pracuje na frekvenci 1333 MHz při časování 9-9-9-24. Oba moduly pochází z nabídky Hyundai Electronics.
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 555M vybavená 1,5 GB DDR3 bude v tomto případě díky technologii NVIDIA Optimus spolupracovat s integrovaným řešením Intel HD Graphics 3000, které je součástí procesoru. Optimus má na starosti šetření energií, co provádí tak, že sám detekuje, zda náhodou zrovna spuštěná aplikace či hra nepotřebuje služby grafické karty GeForce a případně na ni přepne. To učiní tak, že uživatel nic nepozná, dokonce ani monitor při přepínání nepoblikne.
GeForce GT 555M je založena na 40nm čipu GF106 (vychází tedy z GeFore GTX 480M) a vybavena je 144 CUDA jádry na 1180 MHz v 590MHz GPU. Paměti jsou připojeny přes 192bitové rozhraní a v našem případě pracují na 900 MHz. Tato karta ale podporuje také paměti GDDR5 a otázkou je, co by jejich přítomnost udělala s celkovým výkonem karty. U té se mimochodem dočkáme podpory architektury CUDA, PhysX, API OpenCL i DirectCompute 5.0.
Pevný disk Toshiba MK5061GSY má ve specifikacích 500 GB úložného prostoru, rozhraní SATA 3 Gbps, 16 MB cache, otáčky ploten 7200 RPM a odezvu průměrně 12 ms.
Instalovaný software
Kromě operačního systému Windows 7 Professional (v 64bitové verzi) jsme získali také software Absolute Data Protect a Dell DataSafe Online pro ochranu dat, FastAccess Facial Recognition pro využití kamery při přihlašování se do systému, vypalovací mechanika může být zužitkována díky softwaru Roxio Creator Starter, nechybí ani Realtek HD Audio Manager pro obsluhu zvukového čipu, ale především bych se zmínil o aplikaci Alienware AlienFX.
Právě ta má na starosti obsluhu podsvícení jednotlivých částí notebooku (není to jen klávesnice). Ty jsou rozděleny na devět samostatných celků, u nichž můžeme nastavovat barvu podsvícení (i v závislosti na napájení z baterie/ze sítě), spojit různé barevné nastavení s aplikacemi nebo třeba s došlou poštou. Na výběr je asi z dvaceti různých odstínů, které se míchají z různobarevných LED a my si buď vybereme jednoduše stálé podsvícení, pulzování, nebo rovnou prolínání dvou barevných odstínů. Ve výsledku si můžete celý notebook "zmalovat" k nepoznání.
Další součástí tohoto software je záložka AlienFusion, která už má na starosti vážnější práci. Určena je jako náhrada možností napájení systému Windows, takže si můžeme vytvořit různé profily. V podstatě jde ale o to samé, co nám nabízí i samotný operační systém, akorát v jiném grafickém kabátku.
Poslední součástí je AlienTouch, u nějž si zase lze podrobně nastavit touchpad a to také není nic nevídaného, takže můžeme jít dále.