Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD A4-3400 a A55: kombinace za 3000 Kč

27.4.2012, Jan Vítek, recenze
AMD A4-3400 a A55: kombinace za 3000 Kč
Na otestování k nám došel základ sestavy, v němž se nachází APU A4-3400 od společnosti AMD, základní deska Gigabyte se sadou AMD A55 a rovněž paměti značky AMD. Tento hardware nám umožní sestavit velmi levný počítač, na němž bychom si i mohli něco zahrát.

Nastavení platforem


Máme tu tedy dohromady dvě platformy pro provedení nových testů, takže se dočkáme dvou základních desek s odlišnými čipovými sadami i sockety: sada AMD A55 se socketem FM1 a sada Intel H67 se socketem LGA 1155.

Co se týče platformy AMD FM1, pak ta s procesory A-Series využívá paměti DDR3 na frekvenci 1600 MHz při časování 9-9-9-24-1T. Přístup k nim je dvoukanálový. Platforma se socketem LGA 1155 nabídla v našem testu tři procesory a její nastavení pamětí bylo naprosto stejné jako u AMD FM1, tedy dvoukanálový přístup, frekvence 1600 MHz a časování 9-9-9-24-1T.

Předchozí testy byly sice prováděny s nastavením pamětí na 1333 MHz (podepsaly se na tom i problémy se stabilitou systému při vyšší frekvenci RAM), ale na tom jednak už nic nezměníme a pak by byla škoda nevyužít výkon pamětí značky AMD, které jsou přímo určeny pro práci na 1600 MHz. Jinak řečeno, tyto paměti již na vyšší frekvenci pracovat musí, neboť jsou k tomu přímo určeny a cokoliv nižšího než 1600 MHz by představovalo nesplněné sliby AMD.

Všechny procesory jsou podrobeny standardním zátěžovým testům a mají výchozí frekvenci sběrnice QPI, popřípadě Hypertransport nebo nejnověji Unified Media Interface. Nastavení pamětí se tedy liší pouze podle použité platformy, možností řadiče paměti/čipsetu a jeho možnou konfigurací (řadiče paměti, případně v podpoře frekvence pamětí DDR3 RAM). Veškeré výsledky a výkonnostní testy jsou průměrem minimálně 3 měření.


Syntetické testy


V první části se zaměříme na syntetické testy, tedy takové, které mají na svědomí benchmarkovací nástroje, jež příliš nevypovídají o reálném využití možností procesorů, ale spíše umožňují jejich srovnání mezi sebou. Půjde jednak o aplikaci Sciencemark a její test propustnosti paměťového subsystému. Pak nastoupí společnost Futuremark a její produkty 3DMark Vantage a PCMark Vantage. Pole zakončí opět Sciencemark a jeho testy Molecular Dynamics a AES. Nyní se zaměříme spíše ještě na výkon samotných procesorů a grafická stránka přijde na řadu později.





Dle testu Sciencemark je paměťová propustnost APU AMD A4-3400 nízká i přes to, že jsme nastavili vyšší frekvenci než v předchozím testu. Ovšem jde pouze o syntetický test, přičemž ty praktické ukazující opravdový výkon v reálně použitelných aplikacích přijdou až později.





3DMark Vantage dokáže velmi ocenit vícejádrové procesory, a tak je celkem jasné, že dvoujádrový A4-3400 se nemůže vyrovnat čtyřjádrovým A6 a A8. Ty zase nedosahují kvalit architektury Sandy Bridge, do které spadá také Pentium G620, a tak se i tento procesor s taktéž dvoujádrovými Core i3 plně vyrovná čtyřjádrovým APU Llano.











PCMark Vantage sice testuje jednotlivé výkonnostní složky daného systému, ale ty jsou ve výsledku velmi provázány, takže třeba i hodnota u testu pamětí zde závisí i na ostatních komponentách a ne pouze syrové paměťové propustnosti. Tento test je také k A4-3400 milosrdnější, takže toto APU za svými soukmenovci už tak moc nezaostává.








Poslední testy nedokáží dobře využít vícejádrové procesory, a tak měl A4-3400 dobrou startovní pozici, díky čemuž dokázal předvést výkon srovnatelný s ostatními APU od AMD. V testu Molecular Dynamics ale již všechna APU zaostávají za Intely a otázkou jenom je, jak moc.