Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Llano: pohled na technologii

13.7.2011, Petr Štefek, technologie
AMD Llano: pohled na technologii
AMD Llano je prvním APU z dílen AMD a také prvním opravdu komplexním čipem vyráběným v GlobalFoundries 32nm výrobním procesem. Dokáže AMD Llano konkurovat procesorům Intel Sandy Bridge v desktopech a v noteboocích?
CPU část Llana není nijak zvlášť omračující, ale v případě integrovaného GPU je to už jiná káva. Jako základ zde posloužilo jádro Redwood, což není nic jiného než Radeon HD 5570. Došlo zde ale k dílčím vylepšením a výsledek AMD pojmenovalo Sumo.

AMD Sumo je DirectX 11 kompatibilní a integruje v sobě pětici SIMD, kde každý disponuje 80 jádry. Ve výsledky má tedy GPU 400 stream procesorů, což odpovídá low-endové grafické kartě. Sumo je jako součást Llano také prvním GPU AMD vyrobeným v GlobalFoundries pokročilým 32nm procesem. Doposud byly všechny GPU ATI i AMD vyráběny v TSMC, takže se v budoucnu může stát, že si AMD bude vyrábět některé méně náročné GPU samo.





Paměťový řadič integrovaného GPU Sumo je prakticky identický s desktopovým Redwoodem. Nedošlo zde k žádnému osekání, protože Llano je orientováno jako výkonné APU a potřebuje dostatek grafického výkonu. Paměťový řadič je tedy 128bitový a podporuje DDR3 paměti. Llano jako takové disponuje dual-channel paměťovým řadičem, což je také velmi důležité pro celkový výkon.

AMD garantuje v případě Llana přenosovou rychlost mezi GPU a paměťovým řadičem na úrovni 30 GB/s, takže přenosová rychlost zde nebude úzkým hrdlem. V budoucnu může dosahovat přenosová rychlost až 50 GB/s v nových evolučních verzích Llana s rychlejšími paměťovými řadiči. Na rozdíl od podobným řešení s integrovanými GPU Llano nemůže mít v případě grafiky svou vlastní dedikovanou paměť, ale využívat může pouze sdílenou paměť.





AMD Llano umí zvolit prioritní přenosovou rychlost mezi CPU a GPU. Ve většině případů, kdy oba procesory (GPU a CPU) potřebují přenášet mnoho dat, je priorita dána grafickému procesoru. Tato strategie má smysl v případě, že GPU je vytíženo opravdu na plno. Na druhou stranu jsou případy, kdy jsou naplno vytížena všechna čtyři jádra CPU a zároveň je vytíženo GPU opravdu ojedinělé.

Prakticky je 400 stream procesorů Sumo na úrovni Radeonu HD 5570 také výkonnostně, byť reálný výkon bude zřejmě díky sdílené paměti o něco nižší. Musíme si uvědomit, že samostatný Radeon HD 5570 má svou dedikovanou paměť DDR3 a zde jsou paměťové prostředky sdíleny, navíc je propustnost paměťového subsystému také nižší než v případě samostatného GPU. Llano tedy nebude spásou pro nemajetné hráče.





Mobilní verze Llano podporuje paměti DDR3-1600, zatímco desktopové Llano podporuje paměti DDR3-1866. Maximální kapacity paměti jsou 32 GB pro mobilní a 64 GB pro desktopovou verzi. Llano má k dispozici 24 PCIe linek a 16 z nich je využito pro externí grafickou kartu. 4 další jsou využity pro zařízení, které potřebují vysokou přenosovou rychlost a nízké latence, což znamená např. ethernet. Zbývající 4 linky jsou rezervovány pro spojení APU s Fusion Controller Hubem.

AMD je velmi hrdé na možnosti konfigurace výstupů pro displeje. Možnosti dobře ilustruje screenshot z prezentace.