AMD Llano: pohled na technologii
13.7.2011, Petr Štefek, technologie
AMD Llano je prvním APU z dílen AMD a také prvním opravdu komplexním čipem vyráběným v GlobalFoundries 32nm výrobním procesem. Dokáže AMD Llano konkurovat procesorům Intel Sandy Bridge v desktopech a v noteboocích?
Kapitoly článku:
- AMD Llano: pohled na technologii
- APU AMD Llano - základní vlastnosti
- Integrované GPU
- Funkcionalita čipsetu, Power Gating a Turbo Core
- Mobilní verze Llano a označení AMD Vision
- Závěr
Mobilní verze AMD Llano
Mobilní verze AMD Llano je na stejných základech jako desktopová verze, ale několik odlišností zde přece jen najdeme. CPU část je opět evolučním krokem za současnou architekturu K10 a opět zde máme variantu se 2 nebo 4 jádry x86. Integrovaná GPU část opět vychází z AMD Redwood DirectX 11 (Radeon HD 5600). Čip je vyroben stejným 32nm procesem jako desktopová varianta. Zde jsou ty největší změny oproti 45nm architektuře K10 a 40nm GPU AMD Redwood. Do výroby se opět zapojila společnost GlobalFoundries jako bývalá součást AMD.
V případě mobilních verzí zde máme dvoujádrovou a čtyřjádrovou variantu s TDP 35 W a 45 W. Relativně vysoké TDP u mobilních platforem vás mohlo překvapit, ale díváme se zde na maximální TDP. V případě běžného provozu bude spotřeba výrazně nižší, ale i tak zde bude muset bojovat se Sandy Bridge, které dokáže být také velice úsporné. Již jsme si řekli, že AMD Llano má dispozici pro každé jádro 1MB L2 cache, takže dvoujádrové varianty mají poloviční kapacitu cache.
Na rozdíl od desktopu má mobilní Llano na výběr ze tří možných variant GPU. Varianty A6 a A8 jsou označením pro 4 jádra, ale s tím rozdílem, že níže položená verze A6 má k dispozici GPU s 320 stream procesory. A8 je tedy nejvýše položená verze Llano s nejvýkonnějším GPU a aby toho nebylo málo, tak se tato vrcholná verze liší zvolenými frekvencemi CPU jádra. Rozdíl v grafickém výkonu mezi nejsilnější a nejslabší verze Llano může dělat v reálu až 100 %. Dvoujádrové Llano A4 bude využíváno tam, kde se hledí především na spotřebu energie a výkon GPU, nebo kde počet jader CPU je až na druhé koleji. Díky polovičnímu počtu tranzistorů bude zřejmě také podstatně levnější.
Docela podstatným faktem je i velikost TDP jednotlivých verzí, kde byste čekali nižší hodnoty 35 W výhradně u menšího Llano se dvěma jádry a nižším grafickým výkonem. Z nějakého nejasného důvodu tomu tak ovšem není a vliv zde má převážně zvolená frekvence x86 jader.
Označení Llano v rámci AMD Vision
Produkty vybavené AMD Llano budou označeny nálepkou AMD Vision a odlišeny od sebe přídomky E2/A4/A6/A8 a navíc dopřesňujícím popisem o součástech systému, tedy to zda je přítomno dual-core či quad-core a integrovaná jednoduchá či duální grafická část. Když mluvíme o duální grafické části, pak vězte, že se jedná o spojení externí grafické karty a integrované grafiky. AMD toto spojení nazývá asymetrické CrossFire.
Jak bude duální grafika v praxi v mobilním segmentu fungovat je diskutabilní a prozatím jsme toto řešení viděli pouze na desktopu spojením čipsetu 790 a čipů Radeon HD 2400/3400. Výsledné výkony ale nebyly nic moc a navíc člověk mohl obětovat pár korun za grafiku z vyšší řady Radeonů a dostat podstatně vyšší výkon. V případě AMD Llano se dá očekávat, že reálný výkon bude násobně větší než v případě integrovaného řešení v čipsetech. Jaké budou kombinace grafik v případě CrossFire řešení se můžeme zatím pouze domnívat a bude pouze na výrobcích, jaké kombinace se dle jejich mínění budou prodávat.