Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD64: 28 základních desek (socket 754)

4.5.2005, Martin Štěpánek, recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 754)
Po roce zde máme opět větší test základních desek určených pro procesory AMD64. Celkem si představíme 28 základních desek pro socket 754 i 939 ve čtyřech kapitolách. Dnes na nás čeká kapitola první, kde si představíme základní desky pro Socket 754.

DFI LanParty UT nF3 250Gb

Druhá deska DFI, s označením LanParty spadá do série základních desek orientovaných na hráče a power usery. Tomu odpovídá nejen vzhled, ale také možnosti nastavení.



Příslušenství přibalené k základní desce je o trochu lepší než u předešlých desek. Nechybí tak ani kabely (dokonce ani napájecí SATA kabel) a především je součástí i jeden USB bracket rozšiřující základní počet čtyř USB portů na šest.



U DFI jsme si na dobré rozložení komponent už mohli zvyknout. Jedinou výjimkou tak zůstává umístění primárních SATA konektorů (které jsou připojené přímo na čipset) mezi AGP slotem a paticí procesoru. Ale i tak zůstává plusem trochu větší prostor mezi AGP a socketem, takže i když tam zavazí SATA konektory, není tam tolik těsno jako u některých jiných desek s čipovou sadou nForce3 250Gb.

Co se týká vybavení, základní výbava čipové sady bylo dále rozšířeno o přídavný SATA řadič Marvell a FireWire čip od firmy VIA.



Klasický COM port zde byl vyměněn za SPDIF vstup a výstup zvukového kodeku. Ostatní zůstalo vše při starém.



Ve spodním rohu desky se nachází i spouštěcí tlačítka, respektive tlačítko pro restart. V těsné blízkosti pak je ClearCMOS jumper (ten modrý bod na obrázku). Ovšem musím pokárat neoznačené systémové konektory. Aspoň, že jsou dobře a jasně popsané, takže jsem nemusel otevřít manuál této desky.

BIOS


Ikona Odkaz na databázi
DFI LanParty UT nForce3 250Gb
Ikona Odkaz na databázi
nForce3 250Gb
Frekvence CPU
200 - 456
Frekvence PCIe/AGP
66 - 100
Napětí procesoru
0,8 - 1,55V (po 0,025V) +4 až +36%
Napětí čipové sady
1,6 - 1,9V (po 0,1V)
Napětí PCIe/AGP slotu
1,5 - 1,8V (po 0,1V)
Dělička
100 / 120 / 133 / 140 / 150 / 166 / 180 / 200 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 15 dalších položek
Napětí pamětí
2,5 - 3,1V (po 0,1V)

Už podle jména je jasné, že se nejedná o žádné ořezávátko, ale o produkt ze série LanParty, která je charakteristická velmi slušnými možnostmi přetaktování. A jak si můžete všimnout z tabulky, opravdu se není za co stydět. Nastavit lze prakticky vše, počínaje frekvencí systémové sběrnice, AGP slotu, nastavit lze rovněž hodnoty napětí. Pro dobré přetaktování je k dispozici rovněž velké množství děliček. Nemělo by se tak stát, že by paměti nestačily na přetaktování procesoru.



Všechny nabídky jsou docela podrobné a hlavně jsou předchůdci pro nedávno testovanou desku nForce4 SLI-DR.



Když jsem mluvil o podobnosti s novou řadou desek s nForce4, tak mám na mysli především možnosti pamětí, které jsou opravdu velmi dobré.



Najít zle rovněž SmartFAN, kde stačí zvolit dvě hodnoty, jednu pro teplotu pod kterou se ventilátor netočí a druhou, která zapne ventilátor na plné otáčky. Jen je možná trochu škoda, že takto lze regulovat pouze dva ventilátory.