Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD64: 28 základních desek (socket 939)

5.5.2005, Martin Štěpánek, recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 939)
V druhém pokračování se podíváme na zuby základních desek AMD64 pro socket 939. Těšit se můžete na desky od Abitu, Asus, DFI, Gigabyte, MSI a dalších. Rovněž se podíváme na Chaintech Zenith, který do testu dorazil přímo z Tajwanu.
Produkty firmy MSI známe poměrně důkladně, jelikož jsou pravidelnými účastníky všech testů. Dokonce jsme již recenzovali tři základní desky s čipovými sadami nForce4 (MSI K8N Neo4 Platinum, MSI K8N Diamond, MSI K8N Neo3-F). Dnes testovaná verze MSI K8N Neo4 je postavena na čipové sadě nForce4 bez přídomků. V praxi to znamená absenci SATA-II a chybějící Active Armor (otázkou zůstává, zda tyto chybějící vlastnosti požadujete). Hlavním lákadlem proto má být dobrý poměr cena / výkon.



Co se týká příslušenství, je na tom MSI podobně jako předchozí Chaintech. Tedy na desce najdete pouze základní vybavení (chybí i FireWire) a stejně tomu je s příslušenstvím v krabici. Brackety by jste hledali marně. Aneb jedná se o dobrý základ s ohledem na nízkou cenu.



Rozložení komponent na desce se MSI povedlo celkem obstojně. Nebýt klasického problému s umístěním PCIe ×16 slotu, by bylo ideální. Pokud si všimnete napájecích konektorů, jsou oba dva umístěné na okraji desky a měly by tak být velmi dobře přístupné a neměly by ničemu zavazet. Stejně tomu je i s umístěním konektorů pro záznamová média.

Zajimavostí pak je PCIe ×4 slot, kterému chybí koncová strana a je tudíž možné jej osadit grafickou kartou s PCIe ×16 konektorem. Bohužel se přiznám, že jsem neměl čas otestovat funkčnost takového řešení.

Trochu negativní dojem na mě zanechal chladič čipsetu, který byl trochu hlučnější (sice ne jako Asus A8V-E Deluxe, ale jelikož mi deska při testování ležela na stole vedle ucha, bylo to nepříjemné), naštěstí je připojen klasickým kabelem pro ventilátory a je tak možné snížit otáčky přes SpeedFAN nebo jej vyměnit za jiný.



Místo tradičního COM portu byl na desku mezi ostatní konektory umístěn jeden SPDIF výstup ze zvukového kodeku ALC850.



Na fotce je dobře vidět, že chladič nezasahuje do případného umístění dlouhé PCIe ×16 karty a lze jej tak bez problémů vyměnit za jiné, třeba na vodě založené řešení.

BIOS

Ikona Odkaz na databázi
MSI K8N Neo4
Ikona Odkaz na databázi
nForce4
Frekvence CPU
190 - 400
Frekvence PCIe/AGP
100 - 145
Napětí procesoru
0,825 - 1,55V (po 0,025V) +3,3% a 6,6% a 9,9%
Napětí čipové sady
1,5 - 1,85V (po 0,05V)
Napětí PCIe/AGP slotu
Dělička
100 / 120 / 133 / 140 / 150 / 166 / 180 / 200 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 18 dalších položek
Napětí pamětí
2,5 - 2,85V (po 0,05V)


Tradiční MSI BIOS skrývá nejvíce možností pod položkou Cell Menu. Tam lze nastavit všechny hodnoty napájení i frekvencí. Jen paměti je nutné hledat pod položkou Advanced Chipset Menu, ale na to jistě nemusím nijak upozorňovat, jelikož to bývá běžné.



Samozřejmostí je D.O.T. čili Dynamické přetaktování. Pokud je tato technika aktivovaná, BIOS podle vytížení automaticky přetaktujce počítač v rozmezí 1 až 11%. Jistě, jedno procento je spíše k smíchu, ale jedenáct procent už patrných bude.



Při manuálním přetaktování můžete narazit na poměrně nízký rozsah hodnot napětí u jádra (0,8-1,55V), ale tyto základní hodnoty je možné ještě zvýšit o 3,3 nebo 6,6%.



Možnosti nastavení časování pamětí jsou poměrně slušné a deska se rozhodně němá za co stydět. Sice konkurovat Abitu nebo DFI bude těžké, ale ve srovnání s ostatními jako Asus, Chaintech, Biostar, Soltek nebo EPoX se jedná o velmi pěkné možnosti.



Pod záložkou H/W Monitor lze nastavit SmartFAN. Jedná se o jakýsi kompromis mezi zcela jednoduchým řešením, kde je pouze možnost enable/disable a systémem, který používá třeba Abit.