Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD64: 28 základních desek (socket 939)

5.5.2005, Martin Štěpánek, recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 939)
V druhém pokračování se podíváme na zuby základních desek AMD64 pro socket 939. Těšit se můžete na desky od Abitu, Asus, DFI, Gigabyte, MSI a dalších. Rovněž se podíváme na Chaintech Zenith, který do testu dorazil přímo z Tajwanu.
MSI také jako jediná firma dodala základní desku s čipovou sadou ATI Radeon Xpress 200. Tu jsme si již představovali, takže zrekapituluji, že se jedná o nejlepší integrované grafické jádro. Dokonce překonává GMA900 od firmy Intel.Pokud by jsme výkon srovnávali s přídavnými kartami, pohybuje se na úrovni X300SE.



MSI sice nepřidalo žádné extra vybavení, ale to by rozhodně nemělo vadit. Deska je přeci jen určena do levnějších sestav, kde se využije integrovaného grafického jádra. Proto lze také předpokládat, že čtveřice SATA konektorů, stejně jako dva PATA by měly stačit i náročnějším uživatelům. Co se týká možnosti připojení k síti, k dispozici je jeden konektor připojený na 10/100 Mbitový čip Realtek. Nechybí ani firewire a tak lze celou výbavu považovat za kompletní.



Celkové rozložení komponent je značně podmíněno menšími rozměry základní desky (jedná se o formát micro-ATX). Proto lze snadno zapomenout na fakt, že při zasunuté grafické kartě nelze vyměnit paměti. Na druhou stranu PATA i SATA konektory jsou umístěny velmi rozumně na okraji desky, kde nebudou zavazet a navíc je lze jednoduše svázat dohromady.



Vzhledem k použití integrovaného grafického jádra byl jeden COM konektor nahrazen za klasický D-Sub. Ten druhý pak byl nahrazen za S-Video a Video-out (cinch). Díky tomu je možné i bez přídavné grafické karty připojit monitor. A pokud se rozhodnete, že je potřeba i COM port, stačí jej připojit (je umístěn na bracketu).



O stabilitu se starají pasivy nasazené na mosfetech. Ale ani tak nebyl problém s nasazením chladiče, jelikož všechny pasivy a i kondenzátory jsou dostatečně daleko od socketu.

BIOS

Ikona Odkaz na databázi
MSI RS480M2
Ikona Odkaz na databázi
Ati Radeon Xpress 200
Frekvence CPU
Frekvence PCIe/AGP
Napětí procesoru
Napětí čipové sady
Napětí PCIe/AGP slotu
Dělička
100 / 133 / 166 / 200 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 2 další položky
Napětí pamětí

Bios této základní desky patří k tomu absolutně nejzákladnějšímu. Ovšem jak by ne, když se podle informací z webových stránek jedná o BIOS respektive o desku určenou především pro OEM výrobce.





Zajímavou možností je nastavit frekvence grafického jádra, ovšem doporučuji, buďte velmi opatrní. Každopádně by mělo jít nastavit frekvenci 333MHz Asynchronně. V případě, že to přeženete, nezbývá než vyjmout baterii, jelikož ne vždy deska reaguje na ClearCMOS jumper.



Možnosti nastavení výkonu, a tedy i pamětí jsou velmi malé. U pamětí dokonce nenajdete nic jiného než CAS latency a frekvenci (tedy děličku) pamětí.



Na závěr ještě pohled na PC Health, kde se čerpají informace z onoho neznámého Super I/O čipu SMCM. K dispozici nejsou ani podrobnější možnosti nastavení ventilátorů (často pod názvem SmartFAN).