Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD64: 28 základních desek (socket 939)

5.5.2005, Martin Štěpánek, recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 939)
V druhém pokračování se podíváme na zuby základních desek AMD64 pro socket 939. Těšit se můžete na desky od Abitu, Asus, DFI, Gigabyte, MSI a dalších. Rovněž se podíváme na Chaintech Zenith, který do testu dorazil přímo z Tajwanu.
Produkty firmy DFI patří mezi to zajímavější a řadí se po boku Abitu a EPoXu mezi desky určené především pro náročné uživatele se sklony k taktování. Tomu je celkově podmíněné i rozložení a vybavení této desky.



Co se týká rozmístění komponent, je naprosto stejné jako u před nedávném recenzované desky DFI s čipovou sadou nForce4 SLI.

Můžete si tak všimnout, že deska má poněkud odlišné rozložení od konkurence (podobně řešil umístění paměťových DIMM slotů i Chaintech). Paměťové sloty umístěné nad socketem pro CPU umožňují ochlazení DIMM modulů od CPU chladiče. Ovšem co mi nepříjde příliš ideální je umístění přídavného napájení skrz floppy konektor, který je mezi slotem PCIe x4 a CPU socketem. Jinak není co desce vytknout. Oba základní napájecí konektory jsou umístěné na okraji desky a nebudou tudiž zavazet. Rovněž PATA s SATA konektory jsou ideálně na okraji. Ve znamení přetaktování je i spodní okraj desky s dvojicí konektorů pro reset a spuštění systému.



Konektory, které jsou k dispozici trochu vybočují z klasické řady. Nenajdete zde ani COM ani LPT konektor. Místo toho zde je šest USB 2.0 konektorů, dva RJ-45 konektory, dvojice PS/2 konektorů a audio konektory včetně SPDIF vstupu/výstupu.

BIOS

Ikona Odkaz na databázi
DFI LanParty UT NF4 Ultra-D
Ikona Odkaz na databázi
nForce4 Ultra
Frekvence CPU
200 - 456
Frekvence PCIe/AGP
100 - 145
Napětí procesoru
0,8 - 1,55V (po 0,025V) +4 až +36%
Napětí čipové sady
1.5 - 1.8V (po 0.1V)
Napětí PCIe/AGP slotu
Dělička
100 / 120 / 133 / 140 / 150 / 166 / 180 / 200 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 15 dalších položek
Napětí pamětí
2,5 - 4,0V (po 0,1V)


Asi nemá žádnou cenu prodlužovat svoje počínání v BIOSu a je dobré hned na začátek otevřít Genie BIOS Setting, kde jsou ty nejdůležitější možnosti nastavení.



Slušné možnosti nabízí nejen nastavení pamětí, kde je okolo patnácti položek, což by mělo stačit i těm nejzkušenějším (CAS latence 1,5 nebo 1,0), ale také výběr frekvenci pamětí. To se bude hodit v případě, že začnete taktovat a vaše paměti přestanou vysoké frekvence zvládat. Pod položkou Genie BIOS Setting lze nalézt možnosti změny napětí a dalších parametr důležitých pro výkon. Základní výběr frekvencí pro CPU nijak nevybočuje z řady, tedy rozsah 0,8V-1,55V. Ovšem pokud vám klasický rozsah hodnot nestačí, je možno jej dále zvýšit až o 36%, tedy na výsledných 2,1V. To už není hodnota napájení, kterou by CPU přežilo. Jediné využití, které mě napadá je při chlazení dusíkem.



K zahození rozhodně není ani položka PC Health, kde je možné nastavit podrobné teploty při kterých má BIOS zapnout nebo vypnout ventilátory. Je sice pravda, že Asus používá Smart FAN, který reguluje ventilátory podle teploty, ovšem v případě DFI jde možnost nastavení ještě o kus dál.



Na závěr je ještě nutné upozornit na CMOS Reloaded. Zde je možné uložit několik nastavení a z nich si pak při startu volit. K dispozici jsou celkem čtyři banky, do kterých je možné vaše nastavení uložit. Můžete si tak vytvořit profily jako třeba: Hry (se zvýšenou frekvencí), Filmy (naopak snížená frekvence a vypnuté ventilátory) a další.