Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMILO Pi 1536 - levný DualCore

20.4.2006, Josef Brož, recenze
AMILO Pi 1536 - levný DualCore
AMILO Pi 1536 je nový dvouprocesorový notebook společnosti Fujitsu Siemens. Jeho srdcem je dvoujádrový procesor Intel Core Duo T2300 a čipová sada Intel 945PM. Výkon v oblasti multimedií zaručuje grafická karta ATI Radeon X1400 a širokoúhlý 15,4“ displej.
Fujitsu Siemens AMILO Pi 1536 patří do rodiny notebooků postavených na platformě Intel Centrino Duo. Srdcem systému je mobilní dvoujádrový procesor Intel Core Duo T2300, který je vyráběn 65nm technologií. Jádra procesoru jsou taktována na 1,66 GHz. Velikost vyrovnávací paměti L2 je 2 MB, FSB běží na 667 MHz. Komunikaci mezi jednotlivými komponenty notebooku zajišťuje čipová sada Intel Calistoga i945PM s jižním můstkem Intel 82801GBM ICH7-M.


Vnitřek Amilo Pi 1536

Každý z procesorů disponuje svou vlastní L1 cache. Vyrovnávací paměť druhé úrovně, tedy tzv. L2 cache, o kapacitě 2 MB je sdílena současně oběma jádry procesoru. S pomocí technologie Intel Smart Cache je kapacita vyrovnávací L2 paměti dynamicky přerozdělována podle aktuálních nároků jednotlivých jader.


Mobile Intel Core Duo T2300

V základní sestavě je AMILO dodáván se dvěma 512MB DDR2-533 paměťmi a časováním 4-4-4-12 Vzhledem k osazení dvou paměťových slotů je podporován dvoukanálový paměťový přenos. Paměť lze rozšířit pomocí dvou SO-DIMM slotů až na 2 GB. Prostor s rozšiřujícími sloty je dobře přístupný a výměna pamětí spočívá v povolení několika šroubků.


SO-DIMM paměť DDR2-533


Grafické jádro ATI Radeon Mobility X1400



ATI Radeon Mobility X1400 je oproti výkonnějšímu X1600 spíše low-endovým grafickým čipem. Jádro GPU je vyrobeno moderním 90nm výrobním procesem. Mobility Radeon X1400 obsahuje 105 milionů tranzistorů. Grafické jádro s kódovým označením M54 je taktováno na 450 MHz. Čip disponuje 128 MB DDR2 paměti s taktem 350 MHz. Díky technologii HyperMemory může grafický čip sdílet dohromady až 512MB (z operační paměti).


ATI Radeon X1400

Radeon X1400 využívá Shader Model 3.0 v kombinaci s pouze 4 pixel pipelines a 2 vertex shader pipelines. Nižší spotřebu grafického jádra zajišťuje PowerPlay technologie, která umožňuje při provozu měnit počet PCI-Express linek, dynamicky ovlivňovat napětí, frekvenci GPU apod. Přestože výkon čipu X1400 nedosahuje parametrů X1600, lze na Amilo Pi 1536 hrát i novější počítačové hry. Podrobnější informace o výkonu grafického subsystému najdete v následujících testech.


LCD Amilo Pi 1536

Jako zobrazovací jednotku používá AMILO Pi 1536 širokoúhlý TFT displej s úhlopříčkou 15,4“. Parametry displeje jsou poměrně ucházející. Kontrast je vyhovující, rychlost odezvy nebrání hraní her nebo sledování videa. Maximální rozlišení je 1280 x 800 obrazových bodů. Vysoký jas a ostrý obraz panelu jsou výsledkem použití technologie Crystal View. Lesklá plocha displeje se tak podílí na věrném podání barev. Panely s Crystal View se na první pohled projevují určitým zrcadlením (zvláště při zhasnutém displeji). Při určitých světelných podmínkách (např. ostré denní světlo) však může popisovaná vlastnost zhoršovat čitelnost. Jistou slabinou displeje jsou zobrazovací úhly. Pravda, není to tak tragické jako u některých levnějších Acerů nebo HP, ale při práci je nutné panel AMILa dobře nastavit.


Zvuk



Ozvučení notebooku zajišťuje integrovaná zvuková karta (Intel 82801GBM ICH7-M). Malé reproduktory jsou zapuštěny pod displejem nedaleko kloubů, které spojují displej se základnou přístroje. Zvuk lze hodnotit jako poměrně kvalitní, avšak při vyšších hlasitostech (filmové efekty) dochází k určitému zkreslení a „přebuzení“.


Reproduktory

Poměrně nezvykle je vyřešeno ovládání hlasitosti notebooku. Na levé straně se nachází „potenciometr“, kterým lze notebook velmi pohodlně a především rychle zesilovat nebo zeslabovat. Musím však uznat, že toto řešení, které bylo časté u starých notebooků, je velmi ergonomické a především pohotové. AMILO, narozdíl od Asusů, nereaguje při změně hlasitosti žádným OSD hlášením. Citlivý mikrofon je takřka „ukryt“ v malé dírce v levé části základny notebooku. Integrovaná webkamera bohužel součástí výbavy není.


Zesilování zvukového výstupu


Pevný disk a optická mechanika



Nový notebook AMILO je vybaven pevným diskem z vlastní produkce společnosti Fujitsu. Jedná se o 2,5“ typ MHV2080BH o kapacitě 80 GB. Plotny pevného disku se otáčejí rychlostí 5400 otáček za minutu, vyrovnávací paměť je 8 MB. Průměrnou přístupovou dobu udává výrobce kolem 12 ms. Disk pracuje s rozhraním SATA.


Pevný disk Fujitsu MHV2080BH

Velmi zajímavá je volba dodavatele optické mechaniky. Doposud jsem se setkával především s produkty společností Matshita, Toshiba apod. Fujitsu Siemens však vsadila na mechaniku NEC ND-6650A. NEC se může pochlubit skvělými parametry - výkonem a kvalitou zápisu, jakou známe u klasických „velkých“ DVD mechanik. NEC ND-6650A umí zapisovat nejen standardní DVD±RW média, ale i dvouvrstvé DVD±R DL disky, a to 4x rychlostí. Zápis DVD±R probíhá 8x rychlostí a přepis DVD-RW 6x, DVD+RW 4x. Média CDR jsou zapisována 24x a CDRW 20x.


DVD±RW mechanika

Kvalitu zápisu zajišťují podpůrné technologie Justlink, Active Optimized Power Control (ACTOPC) a 2 MB buffer. Pro notebookovou vypalovačku je velmi nezvyklá podpora technologie Overspeed, která umožňuje rychlejší zápis na média certifikovaná pro nižší rychlosti vypalování. Tak lze například uskutečnit 4x zápis na média certifikovaná pouze 2,4x pálení, při zachování dobré kvality zápisu. Za jedinou nevýhodu popisované mechaniky lze považovat fakt, že neumí pracovat s formátem DVD-RAM.