AOC G2460PQU: 144 Hz pro hráče!
16.7.2013, Pavel Kovač, recenze
Pokud si hodláte pořídit herní monitor, nejspíše narazíte na diskuze ohledně nutnosti 120/144Hz monitorů. AOC si pro nás připravil rovnou 144 Hz, ovšem standardně je vybaven TN maticí. Dokáže překvapit?
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Již delší dobu jsme na testech neměli TN panel. Pokud se díváme na IPS, PLS či jejich deriváty, tak vždy hledáme drobné odchylky. Je to dáno tím, že tyto technologie se stále vyvíjejí. Ovšem TN je téměř mrtvé. Tedy alespoň co se vývoje makrostruktury týče.
Můžete si všimnout klasické TN struktury. Jsou zde i výstupky, resp. vykousnutí, pro ovládací elektrody. Zkrátka vše na svém místě.
Teplota bílého bodu
V základním nastavení na sRGB či Warm (Teplé) je teplota barev docela vysoká, a tudíž i pro oko studená. Místo očekávaných 6 500 K jsme dostali 7 200 K. Při nastavení na Normal (Normální) se teplota ještě více vyhoupla na 7 550 K. Ani režim sRGB moc nepomohl. Zde je teplota stejná jako u nastavení Warm, tedy 7 200 K. Musíme tedy teplotu barev seřídit v OSD menu.
Po seřízení se teplota usídlila na 6 500 K, ovšem při regulaci jasu se lehce mění. Naštěstí opravdu jen lehce.
O poznání hůř je na tom teplota rozložená na ploše. Celá levá část je o poznání teplejší a střed obrazu hodně studený. Rozdíl mezi maximem a minimem je celých 656 K.
Odchylka dE a barevný gamut
Rozsah barev u herního monitoru by měl být sRGB. Adobe RGB či jakýkoli jiný gamut je zkrátka jen a jen na škodu. Měření ukázalo, že gamut sice není přesně v souladu s sRGB standardem, ale daleko od něj nemá.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Až diagram CIE 1976 odhalí, tedy pro někoho, odchylku v modré barvě.
Profil sRGB
Ale gamut není vše a jak jsme se již několikrát přesvědčili, tak i monitor s gamutem téměř přesným k sRGB dokáže natropit neplechu. To je bohužel i případ dnešního AOC G2460PQU. Přestože je gamut velmi slušný, tak barvy jsou v základu hodně nepřesné. Průměrná odchylka profilu sRGB ΔE2000=5,81. Není nic pěkného.
Profil Teplé
Ani nastavení teploty barev na Teplé nijak nepomohlo. Průměrná odchylka ΔE2000=4,43.
Profil Normální
Také profil Normální neposkytuje nic převratného. Průměrná odchylka ΔE2000=4,97.
Profil Photo
V neposlední řadě tu je profil Studené. Ten již z logiky věci neposkytne lepší výsledky než předchozí profily. Průměrná odchylka ΔE2000=5,68.Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=50
G=48
B=43
Kontrast: 50
Jas: 13
Pokud seřídíte teplotu barev v OSD menu, tak získáte alespoň 6 500 K na středu obrazu. Ve stejném místě jsou barvy již docela slušné. Přesto jsou oproti dnešnímu e-IPS standardu hodně mimo. Průměrná odchylka ΔE2000=3,73.
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Monitoru tedy pomůže až kalibrace přes ICC/ICM profil. Přesto nejsou barvy nikdy perfektní. Zkrátka je vidět, že TN technologie již nikdy do barev mluvit nebude. Průměrná odchylka kalibrovaných barev je ΔE2000=1,08
Kalibrované přes ICC profil
Všimněte si výraznější změny barev prakticky ve všech odstínech.
I Lut křivka je hodně prohnutá a navíc prohnutá pro každou barvu jinak. To znamená nejen změnu gamy, ale také barevného podání.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
V celkovém součtu se jedná o barevně podprůměrný monitor. Je to zkrátka daň za 144 Hz a nízký inputlag. Pokud chcete monitor vysloveně na hry, tak poslouží dobře. Ale nikdy prosím neupravujte žádné fotografie. Tisk by totiž vypadal úplně jinak, než to, co uvidíte na monitoru.