Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AOpen AX3S - nekupujete zajíce v pytli

28.7.2000, Vít Zatloukal, recenze
AOpen AX3S - nekupujete zajíce v pytli
"Osmsetpatnáctka od AOpen"
Čipset i815 nezůstal stranou pozornosti žádného výrobce základních desek a platí to samozřejmě i pro AOpen. Ten nabízí hned tři základní desky s čipsetem i815E – MX3S (mikroATX), AX3S (full ATX) a AX3SPro (s pozlaceným chladičem a záložním BIOSem). My jsem měli k dispozici verzi AX3S (tedy bez zlata).

i815/i815E
Než se podíváme na vlastní desku, stručně něco málo k čipsetu. I815 je následníkem i810 a vlastně i 440BX. Nabízí oficiálně 133MHz sběrnici, AGP4x, Ultra ATA/66, AC'97 audio. I815E je pak vylepšenou verzí (liší se čipem ICH, resp. ICH2), podporuje Ultra ATA/100 a nabízí čtyři USB porty.

aopenax3s


AX3S deska
AOpen AX3S zaujme na první pohled ještě dřív, než ji vyndáte z krabice. Ta má totiž okénko, ve kterém si můžete kousek desky prohlédnout ještě před jejím vybalením. To mi tak trochu připadá jako, že nekupuji zajíce v pytli a v té krabici je opravdu nějaká ta základní deska. Pravda, není to nic podstatného, ale oči kupujících "v krámě" to přiláká. Po otevření najdete v krabici také floppy kabel, dva IDE kabely (z toho jeden Ultra ATA/66, druhý se hodí třeba pro CD-ROM), kabel sériového portu, stručného průvodce instalací a dva CD disky. První CD obsahuje OEM verzi Norton Antivirus 2000 (pro Windows 9x/NT/2000). Na druhém CD najdete ovladače k desce, "velký" manuál a několik utilitek.

AX3S je klasická ATXová deska se Socketem 370, třemi paměťovými DIMM sloty, pěti PCI, jedním AGP a jedním CNR (pro modem nebo síťovku) slotem. AOpen využil možnost nabízenou i815(E) čipsetem a integroval na AX3S zvukovou kartu AC'97 standardu (AD1885). Dále je na desce jeden floppy konektor a dva IDE konektory s podporou Ultra ATA/100. Obvyklé PS/2, USB, sériové, paralelní a audio konektory jsou posazeny na zadní straně desky. Jeden sériový port je nahrazen VGA konektorem.

Na desce jsou i dvě LED diody signalizující přítomnost napájení. Jedna LED dioda svým svitem signalizuje, že jsou napájeny paměti (a tudíž není radno je vytahovat), druhá dioda při bootování bliká, jakmile dojde ke startu operačního systému dioda zůstane svítit natrvalo.

Protože je na desce integrována zvuková karta, najdete na ní i konektory i pro spojení s CD-ROM mechanikou, modemem a "video" kartou (např. pro zvukový výstup z TV tuneru). Když už jsme u těch konektorů, nechybí ani Wake-on-LAN, Wake-on-Modem a IrDA. Co je ale zajímavé, chybí druhý sériový port. Na naší desce sice pro něj bylo připravené a označené místo, piny ale jaksi chyběly. Podobně jako Abit nebo Microstar zakomponoval i AOpen na AX3S Debuger-LED konektor, který slouží k připojení "PC-Doctora". To je 5,25" panýlek (dá se šoupnout třeba pod CD-ROM) s osmi LED diodami, které signalizují právě probíhající POST testy. Pokud nedojde k nabootování systému, svítící dioda ukazuje, kde je pravděpodobně problém. Bohužel PC-Doctor není s deskou dodáván.

Procesor
AX3S podporuje všechny PPGA/FC-PGA procesory, my jsme odzkoušeli Celeron 533 PPGA, Celeron 566 FC-PGA a Pentium III 600 FC-PGA. Defaultní hodnoty napájecího napětí i frekvence procesoru jsou správně detekovány, obojí je však možné změnit. Frekvence procesoru se nastavuje jako součin FSB a násobitele (tedy nikoliv např. jako 566/66). Maximální podporovaný násobitel je však pouze 8x, což pro nejnovější Celerony nestačí; více než 533MHz pro Celeron nenastavíte. Ve skutečnosti to ale nevadí, protože Celerony i Pentia II/III mají násobitel uzamčen, takže v BIOSu si můžete nastavit co chcete. Náš Celeron 566 byl při startu detekován správně, problém s nastavováním v BIOSu vyřeší určitě novější verze. Na naší desce byla verze 1.04 z 13. července 2000, na webu AOpen je ke stažení starší verze 1.00 z 3. července 2000.

Frekvenci sběrnice lze nastavit od 66MHz až do 166MHz, pro přetaktování je k dispozici poměrně dost hodnot mezi. Podle použitého procesoru je k v BIOSu nabídnut určitý rozsah FSB frekvencí. Chcete-li procesor přetaktovat výrazněji, můžete použít jumpery na desce, kterými nastavíte jiný rozsah FSB frekvencí. Jumpery jsou z výroby nastaveny na "auto" a pro běžné použití je není třeba měnit.

Víc než 512MB ne
Při instalaci pamětí jsme narazili na chybičku v instalačním průvodci, který uvádí, že do tří DIMM slotů se vejde až 1,5GB paměti. Čipset i815 ovšem podporuje pouze 512MB a naše pokusy to také prokázaly. Víc než 512MB AX3S neakceptuje a dokonce se při překročení této kapacity chová velmi divně. Použití dvou 256MB modulů a jednoho 128MB modulu vedlo k výsledné kapacitě 128MB. Proč tak a ne jinak se nám nepodařilo zjistit, to ale není až tak důležité. Důležité je to, že paměti s celkovou kapacitou do 512MB deska správně detekuje a používá - dva 256MB moduly dávají skutečně kapacitu 512MB.

Ovladače desky
Po instalaci operačního systému je vhodné nainstalovat ovladače pro i815 čipset a případně ovladač pro Ultra ATA. Oba jsou samozřejmě na dodávaném CD disku. Pak lze přikročit k instalaci dalších zařízení.

Grafika
Na AX3S máte, co se grafické karty týče, výběr. Buď zvolíte levnější variantu a využijete grafiku integrovanou v čipsetu, která podporuje AGP2x. Pak se ale také připravíte až o 11MB RAM paměti, které si grafika ve Windows vyhradí. Pro kancelářské použití tato grafika bohatě stačí, na hry je vhodné pořídit si něco lepšího. Výběr je široký, protože deska podporuje AGP4x a samozřejmě i nižší AGP2x/1x. Po zasunutí AGP grafické karty se integrovaná grafika automaticky vypne.

Na CDčku jsou ovladače pro všechny Windows operační systémy – 9x, NT 4.0 a 2000. Maximální rozlišení, kterého je integrovaná grafika schopna, je 1600x1200, ovšem v 256 barvách při 60Hz. Prakticky se tedy dá použít až 1280x1024 v 24-bitových barvách při 75Hz.

Z 3D rozhraní podporuje DirectX (Direct3D) i OpenGL. Jen tak pro zajímavost jsme vyzkoušeli Quake 3 Arena v rozlišení 640x480x16bit. Dosažených 30 snímků za sekundu je hodně slabých, ale na hry tahle grafika opravdu není.

Zvuk
Pro integrovanou zvukovou kartu, lépe řečeno AC'97 kodek, platí v podstatě totéž, co pro grafiku. Do kanceláře stačí, na hry si asi pořídíte něco lepšího. Ovladače jsou k dispozici pro Windows 9x, NT 4.0 a 2000. Do Windows 98 (ne SE) a NT 4.0 je ještě potřeba doinstalovat podporu pro MIDI, ovladače jsou na CDčku ve stejném adresáři. Po instalaci ovladačů zvukové karty ve Windows 98SE a obligátním restartu sice lze přehrávat WAV soubory, MIDI jsou však stále hluché. Není ale třeba doinstalovávat podporu pro MIDI jako ve Windows 98, to by byla dokonce chyba. Stačí prostě ještě jednou restartovat a vše je v pořádku. To není chyba desky, ale i8xx čipsetů obecně; setkali jsme s ní už u desek s i810. Po instalaci ovladačů zvukovky do Windows 98SE je prostě potřeba dvakrát restartovat. Abyste získali zvuk při přehrávání audio CD disků, je potřeba CD-ROM mechaniku propojit kablíkem s deskou (CD-IN vstup).

Klady
  1. Podpora 133MHz FSB, AGP4x, Ultra ATA/66.
  2. Integrovaná grafika a současně možnost použít externí grafickou kartu.
  3. Integrovaná zvuková karta. I tu lze vypnout a použít jinou.
  4. Možnost použít POST kartu (PC Doctor).

Zápory:
  1. Na desce chybí konektor (header) pro připojení COM2 kabelu Není dodáván kabel pro připojení dalších dvou USB portů, které deska podporuje. Podle vyjádření dodavatele je to dáno tím, že se jedná o ekonomickou verzi odvozenou z AX3SPro. Podle mého skromného názoru dnes už jen málokdo potřebuje dva COM porty a stejně tak jen málokdo potřebuje čtyři USB porty.
  2. Nelze nastavit násobitel vyšší než 8x, i když v praxi to nevadí. Pravděpodobně nový BIOS zjedná nápravu.

Závěr
AOpen AX3S je velmi dobrá základní deska postavená na i815 čipsetu. Nabízí vše, co lze od dnešní základní desky očekávat, včetně 133MHz FSB, AGP4x a Ultra ATA/100. S výhodou se dá použít pro levný kancelářský počítač stejně jako nadupaný herní stroj. Má sice několik drobných chybiček, ty lze ale snadno odstranit v nové verzi BIOSu. Ve srovnání s Abit SE6 nenabízí AX3S tolik FSB frekvencí pro přetaktování, i tak je to ale dostatečný počet. Z hlediska stability se AX3S jeví v dobrém světle, během našich testů jsme se nesetkali se žádným zatuhnutím nebo podobným problémem.

K testování zapůjčil: LEVI International