Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AOpen AX6BC-EZ - klasika se ZX

17.12.1999, Vít Zatloukal, recenze
AOpen AX6BC-EZ - klasika se ZX
Nejlevnější "AX6B".
AX6BC-EZ
Základní desky AOpen řady “AX6B” si právem získaly pověst kvalitních a spolehlivých desek a tím i oblibu uživatelů. V jejich neprospěch poněkud hovořila jejich vyšší cena, a tak zřejmě proto se rozhodl AOpen přijít s deskou AX6BC EZ. Vychází sice z úspěšných AX6B desek, je ale osazena čipsetem 440ZX, který se od BX liší v několika maličkostech – podporuje pouze čtyři paměťové banky (max. 512MB), nepodporuje ECC paměti a nepodporuje multiprocessing, tedy veskrze záležitosti týkající se spíše serverů.

Specifikace
AOpen AX6BC EZ je základní deska ATX formátu (305x201 mm) s paticí Slot 1 pro procesory Pentium II/III a Celeron. Vychází z AX6BC, ale na rozdíl od ní je osazena ZX čipsetem. Na něm (resp. na jeho north bridgi) je umístěn pasivní chladič zelené barvy. Rozložením prvků se AX6BC EZ liší od AX6BC jen minimálně, pouze umístěním některých kondenzátorů a odporů.

AX6BC EZ disponuje pěti PCI sloty, dvěma ISA a jedním AGP slotem. Dále je vybavena třemi DIMM sloty umožňujícími osadit až 512MB paměti.

Deska je dodávána v úhledné krabici s kabely (1xIDE, 1x FDD), CD s ovladači a utilitami a stručným průvodcem instalací. AOpen se rozhodl jít cestou úspory papíru a v poslední době přidává ke svým deskám pouze stručné brožurky, kompletní manuál je ovšem umístěn na CD disku.

Instalace
Deska je tzv. “jumperless”, díky čemuž je instalace procesoru (i dalších komponent) jednoduchá. Na desce zbyly pouhé tři jumpery – Clear CMOS, AGP Ratio a Keyboard/Mouse Wake Up. Funkce Clear CMOS je jasná, nastavuje tovární hodnoty BIOSu. AGP Ratio umožňuje nastavit poměr frekvencí AGP sběrnice a FSB – Auto, 2/3 nebo 1/1. Poslední jumper povoluje/zakazuje zapnutí počítače klávesnicí nebo myší.

Frekvence procesoru se nastavuje v BIOSu, buď “poloautomaticky” nebo manuálně. “Poloautomaticky” znamená, že volíte pouze celkovou frekvenci v rozsahu 233-550MHz, přičemž u hodnot 400 a 450MHz si můžete vybrat frekvenci sběrnice 66 nebo 100MHz. U hodnot 350 a 550MHz je automaticky zvolena 100MHz FSB (Celerony 350 ani 550 neexistují). Manuálně můžete nastavit frekvenci sběrnice libovolně, k dispozici jsou hodnoty 66, 68, 75, 83, 100, 103, 112, 117/39, 117/30, 124. 129, 133, 138, 143, 148, 153 MHz (číslo za lomítkem značí frekvenci PCI sběrnice). Napětí procesoru je detekováno automaticky, je však možné je mírně zvýšit, o 0,1V nebo 0,2V (to se někdy používá při přetaktování, ovšem pozor na zničení procesoru).

Jediný problém, který vás může při instalaci potkat, je paměť. Podporovány jsou pouze SDRAM paměti, nikoliv EDO DIMM (to plyne z vlastností čipsetu a nepředstavuje to žádný vážnější problém). Pozornost je ale třeba věnovat použití oboustranných pamětí, protože DIMM sloty 2 a 3 jsou sdíleny. Instalujete-li do obou slotů (2 a 3) paměť, musí se jednat o paměť jednostrannou. Instalujete-li dva dvoustranné moduly, musí být jeden ze slotů 2 nebo 3 prázdný. Pomůckou pro určení jedno či dvoustranných modulů vám může být následující obrázek. Pokud jsou piny 114 a 129 zapojeny, jedná se pravděpodobně o paměť dvoustrannou, jinak o jednostrannou.
DIMM


Při instalaci také zjistíte, že floppy konektor je umístěn dost nešťastně na opačné straně desky za procesorem, přes nějž musíte táhnout kabel. Další možnost je vést floppy kabel spodem desky, to ale taky není moc ideální. To je ale asi jediný závažnější nedostatek AX6BC EZ.

Další vlastnosti
Vraťme se ještě k BIOSu, ATX formát desky umožňuje využít některé speciální funkce, jako je Wake on Modem, Wake on LAN nebo Wake on RTC Timer. Můžete si nastavit zapnutí počítače v určený den a hodinu v měsíci nebo nastavit zapnutí počítače podle dnů v týdnu (při příchodu do práce tak na vás bude čekat již zapnutý počítač, abyste toho více stihli:-). Nechybí ani volba “Auto Recovery”, která určuje, co se stane po připojení zdroje k elektrické síti (např. při obnovení dodávky proudu po výpadku). Počítač může zůstat vypnut, může se zapnout nebo může přejít do stavu před výpadkem.

Zajímavou možností je uložit vlastní “defaultní” hodnoty BIOSu do EEPROM. To je výhodné v případě, že musíte vymazat CMOS (např. když zapomenete heslo), snadno si obnovíte vaše původní nastavení. Tovární nastavení tím samozřejmě nepřepíšete, to je uchováno i nadále. Nejedná se také o zálohu BIOSu jako ochrana proti virům typu CIH.

AX6BC EZ umožňuje monitorovat stav hardware – teplotu desky, procesoru, otáčení větráčků. Tyto hodnoty nelze sledovat v BIOSu, ale pouze softwarově pomocí utilitky dodávané na CD disku spolu s ovladači pro Windows 95/NT a OS2.

Testy
Zkoušeli jsme instalaci Windows 95/98SE a NT 4.0, vše proběhlo bez nejmenších problémů. Benchmarkovat dnes základní desky nemá téměř smysl, protože jsou prakticky na stejné úrovni a výsledky mnohem více ovlivňují ostatní komponenty. Přesto jsme vyzkoušeli 3D Mark 99 Max a Quake II, ani ne tak pro získání nějakého výsledku, ale spíše pro ověření stability. S procesorem Celeron 500MHz, 64MB PC SDRAM paměti a grafickou kartou Voodoo3 2000 jsme dosáhli 83 fps v Quake II demo1 a 3389 3DMarks (to jen pro ty, kdo mají rádi čísla).

Klady.
  • Jumperless design.
  • Jako bonus je dodáván Norton Antivirus.
  • Umožňuje uložit vlastní nastavení BIOSu a po případném výmazu se k němu rychle vrátit.

Zápory:
  • Pouze stručný průvodce instalací namísto rozsáhlého tištěného manuálu, na který jsme byli od AOpen zvyklí.
  • Floppy konektor je umístěn trochu nešikovně.

Závěr
AOpen AX6BC EZ je kvalitní základní deska, a i když už nepatří k nejnovějším, stále má co nabídnout. Počet rozšiřujících slotů je dostatečný i pro náročnější uživatele, nechybí ani dva ISA sloty, které se z nejnovějších desek vytrácejí. Těžko říct, zda je to klad nebo zápor (specifikace PC99 doporučuje se bez ISA slotů obejít), záleží na potřebách uživatele. Deska nepodporuje Ultra ATA/66 ani AGP 4x, vzhledem k použitému čipsetu a “stáří” to ani nelze očekávat. Pokud se ovšem bez těchto drobností obejdete, získáte kvalitní a spolehlivou základní desku pro kancelářské i náročnější použití, třeba na hry nebo multimediální aplikace.