Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Arctic, CM a Scythe vs. Core i7-870

9.11.2010, Jan Vítek, srovnávací test
Arctic, CM a Scythe vs. Core i7-870
Tématem pro dnešní srovnávací test se staly tři procesorové chladiče nižší střední třídy, které by tedy měly zaujmout především výhodným poměrem výkon / cena. Jedná se o zbrusu nový Arctic Freezer 13, pak Cooler Master Hyper TX3 a Scythe Samurai ZZ.

Testovací sestava


Podívejme se nyní na testovací sestavu a vůbec celé nastavení testu. Sestavě velel procesor Intel Core i7-870 se čtyřmi jádry (podpora Hyperthreading) a základní frekvencí 2,93 GHz. Tento procesor však podporuje také Turbo Boost v konfiguraci 2/2/4/5, a tak při plném zatížení se frekvence zvedne o 2x 133 MHz na 3,2 GHz. Maximální spotřeba procesoru je dle specifikací 95 W.
  • Základní deska: Gigabyte GA-H57M-USB3 (čipová sada Intel H57)
  • Procesor: Intel Core i7-870 (2,93 GHz - 3,6 GHz, 8 MB L3 Smart Cache, TDP 95 W)
  • Paměti: 2x 2 GB - Corsair XMS3 6GB DDR3-1600
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)

Teplo procesoru této sestavy rozložené na stole se snažily zkrotit chladiče Arctic Freezer 13 (UCACO-FZ130-BL), Cooler Master Hyper TX3 (RR-910-HTX3-GP) a Scythe Samurai ZZ (SCSMZ-2000), které byly doplněny o nízký Intel BOX pro Lynnfield/Clarkdale. Zátěž nám zajistila aplikace Prime95 s osmi výpočetními vlákny, teploty jsme odečítali pomocí průběžného grafu v utilitě Speedfan 4.41 a tu jsme rovněž využili pro kontrolu nastavení otáček. Ty byly fyzicky ovládány pomocí zátěžového potenciometru, tedy ne s využitím PWM základní desky.

U chladiče Arctic Freezer 13 byla jako obvykle již pasta nanesena, ale aby měly všechny chladiče stejné podmínky, rozhodl jsem se ji setřít a využít pro všechny testované modely pastu Arctic MX-2, což jim zajistilo stejné podmínky. Ostatně chladiče byly pro ověření výsledků sejmuty a opětovně nasazeny. Okolní teplota byla měřena čidlem digitálního teploměru umístěným tak, aby je přímo neovlivňovalo teplo z komponent počítače a pohybovala se v úzkém rozmezí od 20,9 do 21,3 °C.

Co se týče otáček, pak všechny chladiče až na BOX mají 92mm ventilátory, což celou věc usnadnilo. Zvoleny byly proto fixní otáčky pro všechny chladiče dohromady, a to 1200, 1600 a 2000.


Teplotní testy


Nyní následují čtyři grafy s výsledky testů všech čtyř chladičů.







Originální chladič Intel BOX pro procesory Clarkdale je při vytížení všech jader procesoru na maximum, k čemuž se navíc přidá i Hyperthreading, sotva dostatečný. Na nejnižší nastavení otáček pak již tento chladič přestal zcela stíhat a atakoval hranici 100 °C, což je pro Core i7-870 maximum. Je ale zřejmé, že tak malý chladič bez heatpipe má jedinou možnost - pracovat při vyšších otáčkách. Ani tak se ale nechytá na lepší chladiče, které podávají daleko lepší výkony a mezi nimi se jako nejlepší ukázal Arctic Freezer 13, k němuž se však při nízkých otáčkách velmi přibližuje Scythe Samurai ZZ.

Cooler Master Hyper TX3 měl oproti ostatním jasný handicap - menší tělo s menší aktivní plochou, takže není divu, že podal znatelně horší výkony. Co se týče hlučnosti, pak v nízkých otáčkách vyniká především Scythe, jehož ventilátor má tichá ložiska a pod 1500 RPM se jeho hluk rozhodně dá snést. Arctic ani Cooler Master na tom nejsou o moc hůře, i když ložiska jejich ventilátorů již byla hlasitější. Když se ale nebudeme bát vysokých teplot a nastavíme otáčky blíže k 1000 RPM, všechny testované chladiče se odmění velmi tichým provozem.