Aspire Ethos 5943G: design i výkon
23.7.2010, Jan Vítek, recenze
Tento den přišla řada na společnost Acer a její nový notebook Ethos 5943G, který byl na jaře představen jako designový notebook s jednoduchým a stylovým vzhledem. Vedle toho se však ale nezapomnělo ani na výkon a zde už to začíná být zajímavé.
Kapitoly článku:
- Aspire Ethos 5943G: design i výkon
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
LCD displej
Instalovaný LCD displej Acer prezentuje jako Acer CineCrystal LED, což znamená, že jde o model s podsvícením pomocí LED. Jeho obrazovka je lesklá, úhlopříčka číní 15,6 palce a rozlišení 1366 x 768 pixelů, které dnes využívají i podstatně menší displeje a v tomto případě to není žádná výhra. Dále se dozvíme o maximálním jasu 200 nit, což je rovněž průměr.
- pohled zpříma -
Při pohledu z normální pracovní vzdálenosti je v obrazu znatelný rastr a celkově z něj mám rozporuplné pocity. Existují evidentní problémy s červenou a žlutou barvou, které jsou jednak přesvícené a při pohledu na displej zespoda dochází ke znatelnému žloutnutí celého obrazu. Při pohledu seshora se naopak objeví nádech modré barvy.
- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -
Na druhou stranu v barevných přechodech není tak znatelné proužkování, bílá je čistá a jasná (pokud tedy na panel koukáme zpříma) a zelená složka je zobrazena dobře.
- pohled zespoda -
Celkově tedy jde o průměrný LCD panel, jenž má své mouchy a v ničem výrazně nevyniká.
Webkamera
Webové kamery Acer Crystal Eye, s nimiž jsme se v našich recenzích setkali, byly obecně velmi dobré i při slabším světle. V tomto případě nám webkamera nabízí rozlišení až 1280 x 1024 a pak i širokoúhlé 1280 x 800. Obě jsou však málo použitelná i při dobrém světle, protože obraz je pak velmi trhaný a pohyby rozmazané.
Vyplatí se tedy použít nižší rozlišení 640 x 480, i když tím obraz ztratí na detailu. Má pak ale aspoň slušnou obnovovací frekvenci. Co se týče jiných aspektů, pak zobrazení barev není zrovna úžasné, na čistě bílé stěně v obrazu kamery hrají růžové i zelené odstíny, lidé v ní vypadají červení jak raci, objekty jsou buď přesvícené, nebo příliš tmavé a i ve dne je patrný silný obrazový šum ve stinných částech. Kvalit předchozích implementací kamer Crystal Eye tato tedy bohužel ani zdaleka nedosáhla.
Zvukový systém
Se zvukem bychom měli být díky dvěma reproduktorům, jednomu subwooferu a Dolby Home Theater spokojeni. A skutečně je oproti jiným notebookům beze všech pochyb na výši. V hudbě znějí basy i výšky a i když je výsledek trošku "plastově" zabarvený, tak se dá použít pro přehrávání hudby, aniž bychom si museli zoufale ucpávat uši a pro sledování filmů bude stačit s přehledem.
K tomu napomáhá i výkon reproduktorů, který dokáže ozvučit menší místnost. Tedy pokud slovem ozvučit zde rozumíme to, že budou slyšet dialogy herců.
Ergonomie
Tento Acer má sice standardní 15,6" obrazovku, ovšem také jsou kolem ní široké okraje, kvůli čemuž nejsou jeho rozměry a ani hmotnost zrovna malé. Proto se bude hodit spíše jako notebook na občasné přenášení, než jako vyloženě mobilní přístroj. K tomu také nahrává jeho slušný výkon, výdrž na baterie v šedém průměru a numerická klávesnice. K té bych velmi doporučoval si pořídit myš, protože integrovaný touchpad osobně vidím jako nepoužitelný, respektive vhodný jen pro ovládání multimédií díky jeho speciální funkci s dotykovými tlačítky.
Dobře lze hodnotit možnost otevření displeje až do úhlu kolem 80 stupňů, velké klávesy Enter, Backspace i pravý Shift na klávesnici a její pevnost (nepropadá se). Na druhou stranu zde není žádné oddělení numerického bloku od hlavních kláves a také směrové šipky by si zasloužily větší plochu.
Jako náhrada stolního počítače si tedy tento Acer povede dobře, i když by jako sůl potřeboval displej s větším rozlišením. Takto bude velmi vhodné pro vážnou práci připojit externí monitor.